Üniversite

Jokey Nasıl Olunur? Jokey Maaşları 2024 Ne Kadar?

Jokey Nasıl Olunur? Jokey Maaşları 2024 Ne Kadar?. Özellikle at yarışları ile ilgili olanların en fazla merak ettiklerinden biri de Jokeylik merak edilen meslekler arasında yer alıyor. Jokey olmak için yaş sınırı var mı? Apranti Okulu Kayıt Şartları Nelerdir? Kadın Jokey Nasıl Olunur? gibi sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Jokey Nasıl Olunur?

Jokey, yarış atlarına binen kişilere verilen bir isimdir. Jokeyler, yetenekleri doğrultusunda atları kontrol altında tutmakla görevlilerdir.  Jokeyler at yarışlarına çıkarak atları kontrol altında tutmakta ve yarışmaktadırlar. Jokeylerin kısa boylu olmaları gibi özelliklere sahip olmaları, daha iyi yarışlar çıkarmalarına yaramaktadır. At yarışlarında atların göstermiş olduğu performanstan çok jokeylerin atları yönetme yetenekleri ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple at yarışlarında jokeylerin öneminin büyük olduğu görülmektedir.

Genelde belirli kilolarda olan jokeyler, yarışlarda oldukça yetenekli bir şekilde atları kontrol altında tutarlar. Yarışlarda atlar ne denli hızlı olursa olsun, iyi bir jokey olmadan yarışı kazanması oldukça zordur. Halis Karataş, Süleyman Akdı, Akın Sözen, Uğur Polat, Akdan Bayrak, Ayhan Kurşun, Adem Şen gibi isimler jokey olarak ülkemizde en çok tanınan kişilerin başında yer almaktadır.

Jokey olmak isteyen kişilerin ise sahip olması gereken belirli kriterlerin olduğu ifade edilebilir. Jokey, at sürücüsü olarak da bilinmektedir. Jokey olarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikli apranti okullarına başvurması ve eğitim alması gerekmektedir. Kadın veya erkek herkes uygun şartları taşıdığı müddetçe jokey olarak çalışma imkanı bulmaktadır.

👉 Gazi Koşusunu Kazanan Secret Power’ın Jokeyi Özcan Yıldırım Kimdir?


Jokey Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Jokey olmak için öncelikle apranti olmanız gerekiyor. Bunun için ise ülkemizde hizmet veren apranti ne zaman jokey olur, apranti eğitim merkezlerine müracaat etmelisiniz. Ülkemizde hali hazırda İstanbul ilimizde “Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi” bulunmaktadır. Buralarda eğitim süresi 2 sene ve yatılı olarak planlanmıştır. Eğitimleri süresinde jokey olabilmek için gerekli olan tüm teknik ve teorik bilgiler bu okulda verilmektedir. Başvurular başladığında aşağıda saymış olduğumuz noktalardan başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurular genel olarak Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmektedir. Daha detaylı bilgi için tjk resmi web adresini ziyaret etmelisiniz. 2 sene süre zarfında eğitim almış olan öğrenciler buradan apranti olarak mezun olmaktadır. Akabinde 150 yarış kazanmaları ve jokeylik unvanını elde etmeleri gerekmektedir.

Apranti okullarında eğitim yatılı olarak verilmektedir ve öğrencilerin bu süreçte masrafları Türkiye Jokey Kulübü yani TJK tarafından karşılanmaktadır.

Apranti eğitim merkezleri ülkemizde geleceğin jokeylerini yetiştirmeye devam ediyor. Öğrenciler, fiziken kısa boylu olmalarını bir dezavantaj olmaktan çıkarıp, avantaja çevirerek ciddi gelir imkanları bulunan bu mesleği icra etmeye hak kazanıyorlar. Yatılı olması sebebi ile ülkemizin her noktasından öğrenciler bu okullara müracaat ediyor. Sizler de müracaatlarınızı başvuru tarihleri çerçevesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.


Jokey Olma Şartları Nelerdir?

Jokey olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak uygun özelliklere sahip olması gerekmektedir. Jokey olma şartlarını taşıyan kişilerin genellikle belirli kilo da ve belirli bir boy da olmaları gerekmektedir. Yarışlarda atlar ne kadar hızlı olursa olsun yarışın kazanılmasını sağlayan en önemli etkilerden birisi de jokeyler olmaktadır. Jokeyler, yarış atları üzerinde at sürücüsü olarak da bilinirler.

Atların üzerinde yarış parkurunu en kısa sürede tamamlamak için yarıştıklarını söylemek de mümkündür. Jokey olmak için öncelikli olarak 150 profesyonel yarış kazanılması gerekmektedir. Bunun içinse öncelikli olarak apranti olmanız gerekmektedir. Apranti olmak için ise 8 senelik ilköğretim mezunu olunması yeterlidir.

Apranti eğitimi ise jokey okullarında verilmektedir. Bu okullarda eğitim almak isteyen kişilerin ise 14- 16 yaş aralığında bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin 1.30 ile 1.55 boy aralığında bulunması gerekir. Kilo da apranti olmak için önemli bir kriter olarak bilinmektedir. Kilosu 35 – 45 kg arasında olan kişiler uygun görülmektedir.


Kadınlar Jokey Olabilir Mi?

Erkekler gibi kadınlar da apranti okullarına müracaat ederek, apranti olmak için başvuruda bulunabiliyorlar.


Jokey olmak için kaç yarış kazanmak lazım?

Ülkemizde jokey olmak için öncelikle apranti olmak ve apranti olarak da 150 yarış kazanmanız gerekmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu