Kimdir

Adnan Şenses Kimdir, Neden Öldü? Adnan Şenses Hayatı ve Biyografisi

Adnan Şenses Kimdir, Neden Öldü?. Türkiye’ nin ünlü sanatçılarından olan Adnan Şenses neden öldü?, Türk sanat müziği sanatçısı olması dışında, besteci, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusu kimliğiyle bilinen Adnan Şenses doldur meyhaneci şarkısıyla tanınan, vefatının 7’nci yılında yine anılmaya devam etti. Adnan Şenses Eşi Kim? merak edilmeye başlandı. Gelin birlikte Adnan Şenses Hayatı ve Biyografisi öğrenelim…

Adnan Şenses Kimdir?

Bursa’nın Mudanya ilçesinin Trilye Köyü’nde doğan Adnan Şenses, babasının adı Muhsin, annesinin adı Emine’dir. 5 kardeşin en küçüğüdür. Subay olan babasının görevi nedeni ile ailece Ankara’ya taşındılar. İlkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulu’nda başlayan Adnan Şenses, tahsilinin devamını İstanbul’a taşındıkları Karagümrük İlk ve Ortaokulu’nda tamamladı.

Ailesinin isteği üzerine marangozlukla ilgilenmeye başladı. Şenses, 1956 yılında çevresinin sesine verdiği ilgi doğrultusunda müzik hayatına atılmak için ailesinin yanından kaçıp Beyoğlu’na geldi. Burada dönemin ünlü organizatörlerinden Tikofiş lakaplı Hasan Oktay ile tanıştı. Sesi beğenilmediği için Tikofiş’in bürosunda çay ve temizlik işlerine baktı. Gemlik’te Atlas Sineması’nda düzenlenen bir konsere, dönemin ünlü sanatçılarından Sabite Tur geç kalınca seyirciyi oyalamak için sahneye çıktı ve çok beğenildi. Artık profesyonel olarak sahne almaya başladı.İlk musiki derslerini Suzan Yakar Rutkay’dan aldı.

İlk önce Ankara Radyosu’nda çalışan Şenses, 16 yıl burada hizmet etti. Ardından, ünlü gazinolarda çalıştı, 47 filmde başrol oyuncusu olarak görev aldı. Maksim Gazinosu’nda Zeki Müren ve Bülent Ersoy’dan sonra assolistlik yapan ilk sanatçılardandır. Sayısız plak ve birçok albüm yayımladı. Aynı zamanda çoğu albümünü de Almanya’da yayımladı. Tövbeler Tövbesi, Sabır Duası, Çok Üzgünsün Arkadaş, Doldur Meyhaneci, Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş ve Kadehi Şişeyi Kırarım gibi Türk müziğinin birçok eserini ilk seslendirenlerden biri oldu.

2 defa Kral TV Müzik Ödülü, 4 defa Altın Kelebek ödülü aldı[6] Çoğunlukla yorumculuk yapan Şenses kariyeri boyunca birkaç şarkı yazdı. 2013 yılında Sezen Aksu’nun hediye ettiği “Bekleyemedin mi?” ve “Kaybolan Yıllar” isimli şarkılarının da bulunduğu “Adnan Şenses Bir Efsanedir” albümünü yayınladı.

Mide kanseri nedeniyle tedavi altında bulunan Adnan Şenses, 25 Aralık 2013 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Cenazesi Teşvikiye Camii de kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

👉Özlem Sarıkaya Yurt Kimdir? 


Adnan Şenses Hayatı ve Biyografisi

Adnan Şenses sahne adıyla bilinen Adnan Ertuğran; Bülent Ersoy ve Muazzez Abacı gibi şarkıcılar kadar gönüllerde yer etmiş; Arabesk, Fantezi ve Türk Sanat Müziği türünde parçalar seslendiren sevilen şarkıcılarından biriydi. Bugün ünlü şarkıcının ölüm yıl dönümü. Peki Adnan Şenses ne zaman hayatını kaybetti? Ölüm sebebi nedir? Adnan Şenses kimdir? Ünlü şarkıcının hayatı, biyografisi ve ölümüne ilişkin ayrıntılar haberimizde…


Adnan Şenses Neden Vefat Etti?

Adnan Şenses 25 Aralık 2013 tarihinde 78 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.


Adnan Şenses Ölüm Sebebi Nedir?

Adnan Şenses, mide kanseri nedeniyle tedavi altında bulunan Adnan Şenses, 25 Aralık 2013’te tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu