Öğrenci Gazetesi

Aynı Anda 2 Üniversite Okumak Mümkün mü? Aynı Anda İki Bölüm Nasıl Okunur?

Aynı Anda 2 Üniversite Okumak Mümkün mü?. Aynı Anda İki Bölüm Nasıl Okunur?. Öğrenci Gündemi sayfası olarak sizler için bugün merak edilen bir soruya cevap aramak istedik. Öğrencilerin aynı anda 2 üniversitede okuması mümkün mü? YÖK tarafından konulan kurallar çerçevesinde aynı anda iki bölüm okunabiliyor ancak bunun bazı istisnaları bulunmakta. Bu yüzden bu istisnaları maddeler halinde tek tek inceleyeceğiz. İki üniversite okumak isteyen arkadaşlar madde metinlerini inceleyerek gerekli işlemleri yapabilir. Hepinize başarılar diliyoruz.

Aynı Anda 2 Üniversite Okumak Mümkün mü?

Üniversiteye yeni başlayan ya da hali hazırda üniversite öğrencisi iken aynı anda 2 üniversite okunur mu? merak edenler için yazımızda tüm detayları derledik. Öncelikle belirtelim ki; YÖK tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde alınan karar neticesinde; aynı anda aynı düzeyde örgün iki yükseköğretim programına kayıt yaptırılamayacağı ancak örgün eğitimle beraber açıköğretim ile uzaktan öğretim programlarına kayıt yaptırabileceğine karar verilmiştir.

Daha açıkça anlatacak olursak; Bu karar doğrultusunda;

  • ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda aynı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılamaz. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede Makine Mühendisliği Bölümü okurken öğrenci başka bir yükseköğretim kurumunda veya aynı üniversitede örgün lisans programına kayıt yaptıramaz. Aday hangi programda eğitimine devam etmek istiyorsa diğerinden kaydını sildirmek zorundadır.
  • ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.
  • ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda örgün bir programa kayıtlı iken, herhangi bir üniversitesinin açıköğretim ön lisans veya lisans programına kayıt yaptırılabilir.
  • Bir üniversitede örgün eğitimine devam eden öğrenciler eğitimine devam ettiği veya başka bir üniversitede açılan uzaktan eğitim ön lisans veya lisans programlarına kayıt yaptırabilir.

Aynı Anda İki Bölüm Nasıl Okunur?

ÖSYM 2016 yılında her ne kadar iki üniversite okunması konusunda engel bir karar almış olsa da günümüz şartlarında hem lisans hem de önlisans olarak eğitim görebilmek mümkündür. Bu nedenle AÖF kaydına sıcak bakmayan öğrenciler, lisans dönemleri devam ederken, aynı anda herhangi bir önlisans bölümüne kayıt gerçekleştirebilirler. ÖSYM kayıt prosedüründe “farklı iki seviye örgün öğretime kayıt olunabilir” şeklinde bir ibareye yer verir. Bu ibare ise hem lisans hem de önlisans olarak iki farklı bölüm okuyabileceğiniz anlamına gelir.

Aynı Anda Önlisans ve Lisans Okunabilir Mi? Aynı Anda Önlisans ve AÖF Okunabilir Mi?
“Aynı anda iki üniversite okunur mu?” sorusunun cevabı yalnızca lisans okuyan öğrencileri kapsamaz. Aynı zamanda önlisans okuyan öğrencileri de kapsar.

Önlisans okuyan bir üniversite öğrencisi öğretim süreci devam ederken, herhangi bir lisans bölümüne de kayıt yaptırabilir. ÖSYM bu konuda herhangi bir engel beyan etmemektedir. Bununla birlikte önlisans okuyan bir öğrencinin aynı zamanda AÖF önlisans ya da lisans bölümlerinden herhangi birine kayıt yaptırması da mümkün olur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri 2024

👉 İstanbul Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri 2024

👉 Atatürk Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu