Üniversite

Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir?

Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir? Başhemşire Olma Şartları Nelerdir? Başhemşire: Hastane, sağlık ocağı gibi sağlık kurumlarında hemşireleri yönetme görevini yürüten kurumdaki en üst hemşiredir. Kamuda görev yapan Başhemşirelerin ismi en son yapılan düzenleme ile ”Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü” olarak değiştirilmiştir. Başhemşire  olabilmek için en az lisans eğitimine sahip olmak gereklidir. Gelin hep birlikte Başhemşire hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Başhemşire Nasıl Olunur?

Devlet hastanelerinde Başhemşire olabilmek için: ilk şart üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren Hemşirelik, Ebelik ve Diyetisyenlik sağlık bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Özel sektör ise sadece Hemşirelik bölümü mezunları ve genel olarak 5 yıl deneyim şartı aramaktadır. Üniversite hastanelerinde ise Başhemşire olabilmek için en az yüksek lisans mezunu olmak gereklidir.


Başhemşire Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir?

Başhemşire olmak için özel sektör alımlarında 5 yıl deneyim şartı aranmaktadır. Başhemşire olmak isteyenler kurumlar tarafından başhemşire mevzuatına göz atabilirler.

Başhemşirenin Görevleri Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarında hasta bakım hizmetlerinin en iyi biçimde yürütülmesini sağlamakla ve hemşireleri ile ebeleri yönetmekle görevlendirilen kişilere Başhemşire unvanı verilmektedir. Başhemşirelerin görev ve sorumlulukları şunlardır:
  • Yönettiği ekibe liderlik etmek,
  • Kurum politikalarına uygun olarak, hastaların tedavisinin, güvenilir ve sağlıklı şekilde sürdürülmesini sağlamak,
  • Hizmetler yerine getirilirken yapılan eksiklik ve hataların düzenlenmesini sağlamak,
  • Ekibinde çalışan hemşire, ebe ve yardımcı hizmetler personelinin kendini geliştirmesini sağlamak ve onları eğitmek,
  • Hastaların tedavi, bakım ve temizlik işlerinin düzenli bir biçimde yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek,
  • Kendine bağlı ekibin çalışmasını koordine etmek.

Başhemşire Maaşları 2024 Ne Kadar?

Başhemşireler mesai usulü çalışır normal hemşirelere oranla maaşları 1.5 katıdır. Ayrıca başhemşire maaşları çalıştıkları sağlık kuruluşunun büyüklüğüne, konumuna ve deneyimlerine göre değişebilir. Ancak, Türkiye’de başhemşirelerin maaşı, yaklaşık olarak 29.000 TL ile 55.000 TL arasında değişmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Herkes lisans mezunu artık Başhemşire olmak için Yüksek lisans şartı aranmalı. Yüksek lisans mezunu olanların emekleri boşa gidiyor.

  2. Başhemşire olabilmek için hemşirelikte en az lisans eğitimine sahip olmak gerekir. Ancak kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu