Üniversite

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşı 2024 Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşı 2024 Ne Kadar?. Ambulans şoförü acil durumlarda yaralı ve hastayı en yakın sağlık kurumuna ulaştırmakla sorumlu olan kişilerdir. Kamuda ve Özel sektörde ambulans şoförü olmak isteyenler sağlık meslek liselerinden ya da önlisans Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Günümüz de çoğu özel hastaneler ilk yardım ve ileri sürüş tekniği sertifikası da istemektedir. Ambulans şoförleri gerekli durumlarda hastaya müdahale etmekle yükümlüdür. Peki Ambulans Şoförü Olmak İçin Ne Gerekiyor? Ambulans Şoförü Eğitimleri Nasıl Olunuyor? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförleri farklı acil durumlarda hastayı veya yaralıları en yakın sağlık kurumuna ulaştırmakta yükümlü olan görevlilerdir. Son yıllarda 112 acil yardım hizmetleri kapsamında olan ambulans şoförlüğü popüler mesleklerdendir. Ambulans şoförleri hızlı araç kullanma, dar yollarda araç kullanma ve doğru park etme yeteneklerinin yanı sıra gerekli durumlarda hastaya müdahale etmekle yükümlüdür. Ambulans şoförlerinde bulunması gereken en büyük özelliklerin başında da ölü ve yaralıların bulunduğu büyük kazalarda soğuk kanlılığını koruyabilme ve gerekli durumlarda pratik karar verebilme yeteneğinin olmasıdır.

Ambulans şoförü sertifikası almak için hem uygulamalı, hem teorik bir eğitim ve sınav sisteminden geçilmesi gerekmektedir. Eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile gerçekleştirilmektedir.

112 ambulans şoförü sertifikasını almak için aşağıdaki aşamaları geçmeniz gerekmektedir.

 • Ambulans şoförü sertifikası alınması için hem uygulamalı, hem teorik bir eğitim ve sınav sisteminden geçirilir.
 • Bu eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile gerçekleştirilmektedir.
 • Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi adıyla açılan kurslarda, dönemsel olarak eğitim verilmektedir.
 • Dönemlere göre açılan ve şartlara uygun olan kişileri bünyesine alan bu kurslar sayesinde donanımlı ambulans şoförlerinin yetiştirilmesi hedeflenir.

Özel Hastanelerde Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Özel sektörde ambulans şoförü olmak için bir önceki başlıkta belirttiğimiz belgelerin tümüne sahip olmak gerektiği gibi başvuru yapılacak yere göre istenen belgelerde değişiklik görülebilir. Sağlık meslek lisesi ya da Acil Tıp Teknisyenliği ön lisans bölümü diploması beklenen ilk şarttır. Bazı özel hastaneler ilk yardım ve ileri sürüş tekniği sertifikalarını isteyebilir.

Tüm bunların dışında özel sektörde ambulans şoförü olmak için yapılması gerekenler ve gerekli belgeler ise şöyle;

 • Başvuruda bulunacağınız hastaneye ambulans şoförlüğü kadrosuna başvurmak istediğinize dair bir dilekçe yazmalısınız. Ayrıca bu dilekçede hastane tarafından istenilen belgeleri de belirtmelisiniz.
 • Yeni nesil, çipli TC kimlik kartı
 • En az B sınıfı ve 5 yıl ya da daha öncesinde alınmış olan sürücü belgesi
 • Sabıka kaydı
 • İsteniyorsa ileri sürüş eğitimi aldığınızı belirten belge ve temel ilk yardım belgesi.

Kamuda Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Kamu için ambulans şoförü başvuru yapacak olan kişiler eğer Acil Tıp Teknisyenliği ön lisans programı diplomasına sahip değilse KPSS şartını yerine getirmiş olmaları istenir. Sağlık meslek lisesinden mezun olanların başvuruda bulunabilmeleri için KPSS’ye girmesi gerekir. Kamu personeli seçme sınavından yeterli puanı aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uygulama sınavına girilmesi beklenir. Bu süreçte teorik bilgiler ve pratik uygulamalar içeren bir eğitimden geçilir ve sonucunda uygulama sınavına girilmesi gerekir. Uygulama sınavını başarıyla tamamlayanlara Ambulans Şoförü Sertifikası verilir.

Ambulans çalışanlarının en kısa süre içinde hayat kurtarması ve hastayı hastaneye ulaştırması gerekir, bu esnada ambulans şoförü ise araç içindeki tüm sağlık çalışanlarının ve hastanın hayatından sorumlu tutulur. Dolayısıyla tüm bu eğitimleri içeren ve eğitimi alan kişilerin yeterliliklerini sorgulayan Ambulans Şoförü Sertifikası gereklidir. Kamuda ambulans şoförü olmak isteyenler bu sertifika ve diğer gerekli görülen belgeler ile Sağlık Bakanlığı ambulans şoförü alımlarına başvuruda bulunabilir.

Kamuda ambulans şoförü olmak için gerekli olan tüm belgelerse şöyle;

 • KPSS puanı ve – veya Acil Tıp Teknisyenliği ön lisans programı diploması
 • En az B sınıfı ve 3 yıl ya da öncesinde alınmış sürücü ehliyet belgesi
 • Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ileri sürüş tekniği ve ilk yardım belgesi
 • Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan psikolojik analiz testinden geçildiğine dair belge
 • Yeni nesil nüfus cüzdanı, sabıka kaydı ve sürücü belgesi, GBT formu

KPSS ile Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü olmak için aranan şartlar arasında sağlık meslek lisesi ya da Acil Tıp Teknisyenliği ön lisans programı diplomasına sahip olmak vardır. Bu şartlar kamu ya da özel sektör başvurularında farklılık gösterebilir. Özellikle kamuda ambulans şoförlüğü yapmak isteyenlerin Acil Tıp Teknisyenliği ön lisans programı diplomasına sahip olması beklenir. Eğer başvuruda bulunacak kişi, Acil Tıp Teknisyenliği diplomasına sahip değil ve yalnızca sağlık meslek lisesinden mezun ise o kişinin KPSS’ ye girmesi gerekir.

Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puan alındığı takdirde kamuda ambulans şoförlüğü yapmak üzere başvuruda bulunulabilir. Her yıl kamu ambulans şoförlüğü için Sağlık Bakanlığı tarafından iş alımları yapılır. Ambulans şoförü olmak isteyen kişiler, bu alımların duyurularını takip edebilir, alım yapıldığı süre zarfında KPSS puanı ile başvuruda bulunabilir. Ancak KPSS puanı ya da Acil Tıp Teknisyenliği diploması bu aşamada yeterli değildir. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı ortaklığında yapılan Ambulans Şoförü Sertifikası eğitimine katılmak ve başarıyla tamamlamak şartı vardır. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler iş alımı yapan kamu kuruluşlarına başvuru yapabilir.


Ambulans Şoförlüğü İşe Alım Nasıl Gerçekleşir?

Ambulans şoförlerinin işe alımının yapılması sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilanlar göz önüne alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl ilanlar yenilenmekte, bazı acil durumlarda yılda birden fazla kez alım gerçekleşmektedir. Bu işte görev almak isteyenlerin aynı zamanda KPSS alanında da belirli bir puana sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle ambulans şoförü olmak isteyenler, aşamalı bir yoldan geçerek bu işe başlayabilmektedir. Önce KPSS puanı ile atama tercihi yapılmakta, ardından gerekli olan eğitimlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Bu şekilde kişilerin donanımlı bir şekilde atamalarının gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bu alanda iş bulmanın bir diğer yolu da İŞKUR merkezlerine başvuru yapmaktır. Özellikle özel hastaneler, KPSS gerekliliğine sahip olmadıkları için İŞKUR aracılığıyla ambulans şoförü ilanları vermektedir. Bu ilanlarla istenen koşulların araştırılması, gerekli şartların yerine getirilmesi sağlanır. Bu sayede hızlı bir şekilde iş bulmak mümkün hale gelmektedir. Ambulans şoförü olmak için özel hastaneyi tercih edecek olanların, hastanenin kişisel şartlarına dikkat etmesi gerekir.


Ambulans Şoförü Maaşı 2024 Ne Kadar?

Ambulans şoförü maaşları devlet ve özel hastaneler gibi görev alma yerine ve diploma türü, mesai saati gibi etkenler maaşı etkileyen unsurlardır. Bu etkenleri göze almadan ortalama ambulans şoförü maaşı 2024 yılı itibari ile devlet hastanesinde 27. 000 TL, özel hastanelerde ise 40,000 TL dir. Maaşı etkileyen unsurlara göre bu maaş miktarları değişmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu