Üniversite

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) Nedir? Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ne İş Yapar?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) Nedir? Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ne İş Yapar?. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü özel sektördeki çalışma şartları, sosyal politika, iş hukuku, sosyoloji, psikoloji ve sosyal ilişkiler ışığında öğretim sunan 4 yıllık bir bölümdür. Öğrenciler arasında kısaca ÇEKO olarak da bilinen bu bölüm İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin alt dallarından biridir. ÇEKO bölümü okumak isteyen öğrenciler için bu yazımızda bölümle ilgili bilmeniz gerekenleri açıklamaya çalışacağız.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) Nedir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO), ekonomi, sosyoloji, hukuk ve yönetim bilimleri gibi çeşitli disiplinlerden beslenen, işgücü piyasaları, çalışma yaşamı, işveren ve işçi ilişkileri, sendikalar, toplu iş sözleşmeleri, iş hukuku ve sosyal politikalar gibi konuları inceleyen bir sosyal bilim dalıdır. Bu alan, hem teorik hem de uygulamalı perspektifler sunarak, çalışma hayatının dinamiklerini, sorunlarını ve çözüm yollarını araştırır.

Çalışma Ekonomisi, işgücü piyasasının işleyişini, işsizlik, istihdam, ücretler, işgücü arzı ve talebi gibi ekonomik faktörleri analiz eder. Endüstri İlişkileri ise işyerinde ve genel olarak iş dünyasında işçi ve işveren arasındaki ilişkiler, sendikalar, işveren birlikleri, toplu iş sözleşmeleri ve çalışma koşulları gibi sosyal ve hukuki boyutları inceler.

ÇEKO bölümünden mezun olanlar, kamu ve özel sektörde çeşitli pozisyonlarda görev alabilirler. Bu pozisyonlar arasında insan kaynakları yönetimi, işe alım ve personel seçimi, eğitim ve gelişim, performans yönetimi, ücretlendirme ve yan haklar yönetimi, iş hukuku ve sendika ilişkileri yönetimi, çalışma yaşamı ve sosyal güvenlik politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması gibi alanlar bulunur. Ayrıca, akademik çalışmalar yapmak ve araştırmacı olarak kariyer yapmak da mümkündür.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanı, hızla değişen çalışma dünyasında işçi haklarının korunması, adil çalışma koşullarının sağlanması, işveren ve işçi arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi ve sosyal adaletin teşvik edilmesi gibi önemli konularda katkı sağlamayı amaçlar. Bu alanda eğitim alan bireyler, çalışma yaşamının daha adil ve verimli hale getirilmesine yönelik politika ve uygulamaların geliştirilmesinde önemli roller üstlenirler.

Ancak!!! Bölümle alakalı bir bilginiz yoksa, yalnızca üniversite mezunu olmak için bu bölümü okumak istiyorsanız, mezuniyet sonrası ben KPSS ile uğraşamam diyorsanız 4 yılınız heba olmasın. Bu bölümden bir şekilde mezun olabilirsiniz ancak mezuniyet sonrası elinizde kocaman bir hiç olacaktır. İş ve evlilik gibi hayati önem taşıyan şeyleri sürekli ertelemeniz gerekecektir. Kep attıktan sonra iyi bir iş sahibi olmak istiyorsanız;

 • Kesinlikle iyi bir yabancı diliniz olmalı. Bunun için üniversitede 2.sınıftan itibaren YDS ve YÖK-DİL’e yönelik çalışma yapmalısınız.
 • Not ortalamanızı yüksek tutarak iş başvurusu esnasında diğer mezunlardan bir adım önde olabilirsiniz.
 • Bölümünüze dair üniversite topluluklarında aktif görev alarak çevrenizi geliştirebilirsiniz.
 • KPSS’ye yönelik çalışma yapmak istiyorsanız da 3.sınıftan itibaren alan derslerine çalışmaya başlamalısınız. (Maliye, muhasebe, iktisat, hukuk)

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ne İş Yapar?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) mezunları, işgücü piyasaları, çalışma yaşamı, işveren ve işçi ilişkileri, sendikalar, toplu iş sözleşmeleri, iş hukuku ve sosyal politikalar gibi konularda derin bilgi sahibi olurlar. Bu bilgileri kullanarak, kamu ve özel sektörde çeşitli rollerde görev alabilirler.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü iş olanakları

 • Kaymakam olabilirsiniz. Her yıl yaklaşık 100 kişilik kaymakam alımı yapılmakta. Sınavı 4 katı aday kazanmakta ve kazanan adaylar mülakata tabi tutulmaktadır. Kaymakamlık sınavı yalnızca Ankara’da yapılmakta ve sınav klasik. Sınava yaklaşık 20 bin aday katılıyor.
 • İdari hakim olabilirsiniz. Ancak ciddi emek isteyen bir meslek. Zira yıllık 200 kadar idari hakim alınıyor ve İİBF mezunlara sadece %20 kontenjan ayrılmış durumda. .
 • KPSS A Grubuna girerek müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı olabilirsiniz.
 • KPSS Lisans sınavına girerek çift senelerde B kadro memur olabilirsiniz.
 • Yüksek Lisans yaparak akademik kariyer hedefleyebilir ve akademisyen olabilirsiniz.
 • Özel sektörde yönetici pozisyonunda görev yapabilirsiniz.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü hangi puan türünden alım yapmaktadır?

Çalıma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri TM puan türünden alım yapmaktadır. Ülkemizde bu lisans programının bulunduğu 50’nin üzerinde üniversite bulunmaktadır. Bölüm 4 yıllıktır.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü zor mu?

Kesinle kolay bir bölüm. Normal bir çalışmayla derslerinizden rahatlıkla geçebilirsiniz.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde göreceğiniz dersler

Sosyal psikoloji, sosyoloji, iktisada giriş, hukukun temel kavramları, anayasa hukuku, iş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, yönetim ve organizasyon, çalışma sosyolojisi, Türkiye’nin toplumsal yapısı, insan kaynakları, sendikalar hukuku, işçi sağlığı ve iş güvenliği, verimlilik yönetimi, kariyer ve performans geliştirme, Milli gelir ve gelir dağılımı, karşılaştırmalı endüstri ilişkileri, aktüerya ve risk analizi


ÇEKO bölümünün bulunduğu en iyi üniversiteler

 • Ankara Üniversitesi
 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi
 • Kocaeli Üniversitesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu