Yaşam

Dang Humması Hastalığı Nedir? Dang Humması Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Dang Humması Hastalığı Nedir? Dang Humması Hastalığı Belirtileri Nelerdir?. Dang humması hastalığı dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde görülen sivrisinek kaynaklı bir hastalıktır. Hafif dang humması, yüksek ateş ve grip benzeri semptomlara neden olur. Dang humması hemorajik ateşi olarak da adlandırılan şiddetli dang humması, ciddi kanamalara, kan basıncında ani bir düşüşe (şok) ve ölüme neden olabilir.

Dang Humması Hastalığı Nedir?

Her yıl dünya çapında milyonlarca dang enfeksiyonu vakası meydana gelmektedir. Dang humması en çok Güneydoğu Asya, batı Pasifik adaları, Latin Amerika ve Afrika’da yaygındır. Ancak hastalık, Avrupa’daki yerel salgınlar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kısımları da dahil olmak üzere yeni bölgelere yayılıyor. Araştırmacılar dang humması aşıları üzerinde çalışıyor. Şimdilik, dang hummasının yaygın olduğu bölgelerde enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu sivrisinekler tarafından ısırılmaktan kaçınmak ve sivrisinek popülasyonunu azaltmak için adımlar atmak.


Dang Humması Belirtileri Nelerdir?

Birçok insan dang enfeksiyonunun hiçbir belirti veya semptomunu yaşamaz. Semptomlar ortaya çıktığında, grip gibi diğer hastalıklarla karıştırılabilirler ve genellikle enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan dört ila 10 gün sonra başlarlar.

Dang humması yüksek ateşe -(40 derece) ve aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi birine neden olur:

 • Baş ağrısı
 • Kas, kemik veya eklem ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Gözlerin arkasındaki ağrı
 • Şişmiş bezler
 • Döküntü

Çoğu insan bir hafta içinde iyileşir. Bazı durumlarda semptomlar kötüleşir ve hayati tehlike oluşturabilir. Buna şiddetli dang humması, dang hemorajik ateşi veya dang şoku sendromu denir.

Kan damarlarınız hasar gördüğünde ve sızdırdığında şiddetli dang humması olur. Ve kan dolaşımınızdaki pıhtı oluşturan hücrelerin (trombosit) sayısı düşer. Bu şoka, iç kanamaya, organ yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Hayatı tehdit eden bir acil durum olan şiddetli dang hummasının uyarı işaretleri hızla gelişebilir. Uyarı işaretleri genellikle ateşinizin düşmesinden sonraki ilk veya iki gün başlar ve şunları içerebilir:

 • Şiddetli mide ağrısı
 • sürekli kusma
 • Diş etlerinizden veya burnunuzdan kanama
 • İdrarınızda, dışkınızda veya kusmuğunuzda kan
 • Morarma gibi görünen cilt altında kanama
 • Zor veya hızlı nefes alma
 • Tükenmişlik
 • Sinirlilik veya huzursuzluk

Dang Humması Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Dang humması, dört tür dang virüsünden herhangi birinin neden olduğu bir hastalıktır. Enfekte bir kişinin etrafında olmaktan dang humması alamazsınız. Bunun yerine, dang humması sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılır.

Dang virüslerini en sık yayan iki tür sivrisinek, hem insan barınaklarında hem de çevresinde yaygındır. Bir sivrisinek, dang virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırdığında, virüs sivrisinek içine girer. Daha sonra enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında virüs o kişinin kan dolaşımına girer ve enfeksiyona neden olur.

Dang hummasından kurtulduktan sonra, size bulaşan virüs türüne karşı uzun süreli bağışıklığa sahip olursunuz – ancak diğer üç dang humması virüsü türüne karşı değil. Bu, gelecekte diğer üç virüs türünden biri tarafından tekrar enfekte olabileceğiniz anlamına gelir. İkinci, üçüncü veya dördüncü kez dang hummasına yakalanırsanız, şiddetli dang hummasına yakalanma riskiniz artar.


Dang Humması Hastalığı Etkileri Nelerdir?

Şiddetli dang humması iç kanamaya ve organ hasarına neden olabilir. Kan basıncı tehlikeli seviyelere düşerek şoka neden olabilir. Bazı durumlarda, şiddetli dang humması ölüme yol açabilir.

Hamilelik sırasında dang hummasına yakalanan kadınlar, virüsü doğum sırasında bebeğe yayabilir. Ek olarak, hamilelik sırasında dang hummasına yakalanan kadınların bebeklerinde erken doğum, düşük doğum ağırlığı veya fetal sıkıntı riski daha yüksektir.


Dang Humması Hastalığı Tedavisi Nedir?

Dang hummasının yaygın olduğu bölgelerde, en az bir kez dang hummasına yakalanmış 9 ila 45 yaşları arasındaki kişiler için bir dang humması aşısı (Dengvaxia) onaylanmıştır. Aşı, 12 ay boyunca üç doz halinde verilir.

Aşı, yalnızca belgelenmiş bir dang humması öyküsü olan veya daha önce dang virüslerinden biriyle (seropozitiflik adı verilen) enfeksiyonu gösteren bir kan testi yapılmış kişiler için onaylanmıştır. Geçmişte dang humması geçirmemiş (seronegatif) kişilerde, aşının alınması, gelecekte dang hummasına bağlı ciddi dang humması ve hastaneye yatış riskini artırıyor gibi görünmektedir.

Dengvaxia, gezginler veya Amerika Birleşik Devletleri kıtasında yaşayan kişiler için mevcut değildir. Ancak 2019’da ABD Gıda ve İlaç Dairesi, geçmişte dang humması geçirmiş ve ABD’nin Amerikan Samoası, Guam, Porto Riko ve ABD Virjin Adaları’nda yaşayan 9-16 yaş arası insanlar için aşıyı onayladı. ateş yaygındır.


Dang Humması Hastalığı Korunma Yolları Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın yaygın olduğu bölgelerde dang hummasını azaltmak için aşının tek başına etkili bir araç olmadığını vurguluyor. Sivrisinek ısırıklarını önlemek ve sivrisinek popülasyonunu kontrol etmek, hala dang hummasının yayılmasını önlemenin ana yöntemleridir.

Dang hummasının yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya bu bölgeye seyahat ediyorsanız, bu ipuçları sivrisinek ısırığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Klimalı veya iyi ekranlı konutlarda kalın. Dang virüsü taşıyan sivrisinekler en çok şafaktan alacakaranlığa kadar aktiftir, ancak geceleri de ısırabilirler.
 • Koruyucu giysi giyin. Sivrisineklerin istila ettiği bölgelere girerken uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve ayakkabı giyin.
 • Sivrisinek kovucu kullanın. Permetrin, kıyafetlerinize, ayakkabılarınıza, kamp malzemelerinize ve cibinliklerinize uygulanabilir. İçinde zaten permetrin bulunan giysiler de satın alabilirsiniz. Cildiniz için en az %10 DEET konsantrasyonu içeren bir kovucu kullanın.
 • Sivrisinek habitatını azaltın. Dang virüsü taşıyan sivrisinekler tipik olarak evlerin içinde ve çevresinde yaşar ve kullanılmış otomobil lastikleri gibi şeylerde toplanabilen durgun sularda ürer. Yumurtalarını bıraktıkları habitatları ortadan kaldırarak sivrisinek popülasyonlarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. En az haftada bir kez, dikim kapları, hayvan tabakları ve çiçek vazoları gibi durgun su tutan kapları boşaltın ve temizleyin. Temizlikler arasında ayakta duran su kaplarını kapalı tutun.

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu