Bilgi Arşivi

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması 2024 – Türkçe Dil Sıralamasında Kaçıncı?

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması 2024 – Türkçe Dil Sıralamasında Kaçıncı?. Tüm dünya üzerinde yaşayan her toplumun iletişim sağlamak için kullandığı farklı diller vardır. Hal böyle olunca Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri? merak ediliyor. Bununla birlikte yeni bir dil öğrenmek isteyenler ise Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması arattırıyor. Peki Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralamasında Kaçıncı Sırada? İşte tüm merak edilenler…

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması 2024

Dünya üzerinde birbirinden farklı milletler bulunmaktadır. Her milletin kendine özgü dili de birbirinden farklıdır. Her coğrafyada yaşayan topluluk sayısı birbirinden farklıdır ve hal böyle olunca da her topluluğun dili de farklılık göstermektedir. Dünya üzerinde ortalama 7 bin dil konuşulduğu bilinmekte.  Bu farklı diller arasında bazı diller milyonlar tarafından anadil olarak konuşulurken bazıları ise sadece küçük topluluklar tarafından konuşulmakta.

En çok bilinen yanlışlardan biri de İngilizcenin en çok konuşulan dil olduğu yanılgısıdır. Evrensel bir dil olması sebebi ile çoğu insan Dünyada en çok konuşulan dilin İngilizce olduğunu sanmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dili anlaşılabilmesi için ana dil ve yabancı dil kavramını ayırt etmek gerekir. Oysa, dünya dilleri sıralamasına bakıldığında İngilizcenin 2. sırada yer aldığı görülüyor. Bu listenin ilk sırasını ise Çince alıyor. Unesco’nun verilerine göre dünyada en çok konuşulan ilk 10 dil sıralamasını sizler için araştırdık. İşte Dünyada En Çok Konuşulan Diller

1. Çince

Yeryüzündeki en büyük nüfus oranına sahip olan ülke Çin ve ana dili Çince olan 1 milyarın üzerinde kişi bulunuyor. Bu da bu dile dünyanın en çok konuşulan dili ünvanını veriyor. En yaygın lehçesi Mandarin ise hem ticari hem de sosyal nedenlerden ötürü her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor.


2. İngilizce

Dünya üzerinde en çok konuşulan dillerde ikinci sırayı ise İngilizce alıyor. 508 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan bu dil Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada’nın yanı sıra Güney Afrika, Zimbamve, Karayipler ile Hong Kong gibi dünyanın çok farklı noktalarında konuşuluyor. Ayrıca dünyanın kültür, ekonomi, siyaset dili olan İngilizce milyonlarca kişi arasındaki iletişimi kuruyor.


3. İspanyolca

Geçtiğimiz son yıllarla birlikte popülerliği gün geçtikçe artan dillerden birisi olan İspanyolca 392 milyon kişi tarafından konuşuluyor. İspanya, Küba, Güney ve Orta Amerika’nın tamamında konuşulan İspanyolca aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan ikinci dil sırasına yerleşiyor. Ayrıca birçok ülkenin okullarında ikinci ya da üçüncü dil olarak öğrencilere öğretiliyor.


4. Hintçe

Geniş bir lehçe ailesine sahip olan Hintçe yeryüzünde 497 milyon insan tarafından kullanılıyor. Dünyanın en geniş nüfusuna sahip ülkelerinden birisi olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçe, büyük oranda İngilizce etkisinde kalmış bir dil ancak veriler buna rağmen önümüzdeki yıllarda Hintçenin daha fazla kişi tarafından konuşulacağını öngörüyor.


5. Arapça

1974 yılında Birleşmiş Milletlerin 6. dili olarak kabul edilen Arapça bunun da etkisiyle gün geçtikçe popülaritesini artırıyor. Diğer yandan Kuran dili olması da bu dili konuşabilen kişi sayısının artmasında önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Ana dili Arapça olan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Mısır ve Lübnan bulunuyor. 246 milyon kişinin konuştuğu Arapça dünyanın en eski dillerinden birisi olarak kabul ediliyor.


6. Rusça

Rusya Federasyonu toprakları dışında Beyaz Rusya, Kırgızistan, Ukrayna, Polonya, Estonya, Litvanya, Gürcisttan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Moldova ve Romanya gibi ülkelerde konuşulan Rusça kendisine çok geniş bir coğrafya edinmiş durumda. Dünyanın en çok konuşulan altıncı dili olan Rusça günümüzde 277 milyon kişi tarafından konuşuluyor.


7. Malayca – Endonezce

Malay dilinin en çok konuşulan lehçesi olan Endonezcedir. Malezya ve Endonezya halkının resmi dili olan bu dili 159 milyon kişi konuşuyor. Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Endonezya, 17 binin üzerinde adadan oluşuyor bu da Malaycanın dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer almasını sağlıyor.


8. Bengalce

Bangladeş 120 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip ve neredeyse tüm sınırı Hindistan’a dayalı bu da Bengalceyi konuşan kişi sayısını artırıyor. Günümüzde yaklaşık 210 milyon kişi Bengalce konuşuyor.


9. Portekizce

12. yüzyılda bağımsızlığını ilan eden Portekiz’in ana dili kaşifler ve denizciler tarafından tüm dünyaya yayılmıştır ve günümüzde tam 191 milyon kişi Portekizce konuşuyor. Portekizce Portekiz’den başka Brezilya, Makau, Venezuela, Angola ile Mozambik’te konuşuluyor.


10. Fransızca

Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında 10. sıraya yerleşen Fransızcayı yeryüzünde 129 milyon kişi konuşuyor. Fransa’nın yanı sıra Belçika, İsviçre, Kameron, Kanada ve Haiti gibi birçok ülkede konuşuluyor.


Türkçe Dil Sıralamasında Kaçıncı?

Ana dilimiz olan Türkçe aslında tüm lehçeleri göz önünde bulundurarak düşünülürse çok fazla sayıda kişinin konuştuğu bir dildir. Türkçe’yi şuanda yaklaşık 180 ile 200 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Türkiye Türkçesinin yanı sıra Azerice, Özbekçe, Uygurca, Türkmence, Tatarca ve Kazakça lehçeleri ile geniş bir aileye sahip.

Türk dilleri arasında en çok konuşulan ise Türkiye Türkçedir ve tüm Türk dili konuşan kişilerin %40’ını oluşturuyor. Bu nedenle Türkiye Türkçesi en çok konuşulan diller arasında 20. sırada yer alıyor. ama tabiki tüm lehçeleri ile birlikte Türkçe konuşan kişi sayısı düşünüldüğünde Türkçe ilk 5’e girmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Almanca Güzel Kelimeler ve Anlamları 

👉 Japonca Güzel Kelimeler ve Anlamları

👉 İspanyolca ve İtalyanca Güzel Kelimeler ve Anlamları 

👉 Fransızca Güzel Kelimeler ve Anlamları 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu