Bilgi Arşivi

Japonca Güzel Kelimeler ve Anlamları – En Anlamlı 15 Japonca Kelime

Japonca Güzel Kelimeler ve Anlamları – En Anlamlı 15 Japonca Kelime. Bazı his ve duygular vardır ki Türkçe’ de tam karşılığını kelime olarak anlayamayız. İşte tam da bu sırada arkadaşlık ve özel günlerle ilgili bazı önemli Japonca havalı sözcükler ve kelimeler merak edilmekte. Kimisi Dövme için Japonca Derin ve Anlamlı Kelime ararken, kimisi de sosyal medyada paylaşabileceği Japonca İltifat ve Hoş Kelimeleri anlamları ile birlikte araştırmakta. Gelin birlikte En Anlamlı Japonca Kelimeleri öğrenelim…

Japonca Güzel Kelimeler ve Anlamları

Son günlerde en çok araştırılanlardan biri de farklı dillerde kullanılan kelimeler. Özellikle de Latin Kökenli ve derin anlamlı kelimeler çok fazla merak edilmekte. Bazen sosyal medyada paylaşmak bazen dövme yaptırmak bazen ise de Türkçede karşılığı olmayan hisler ve duyguların Japonca de tam karşılığı olduğu için merak edilmekte.

Türkçede hissedilen duygu ve düşünceleri en iyi mümkün olan şekilde anlatabilmek için bazen bu his ve duyguların yada durumun tam karşılığı olmadığı için Japonca  dilindeki sözler arasından kolaylıkla tercih yapılabilmekte. Gelelim en çok merak edilen Japonca Derin ve Anlamlı Kelimeler

👉 İtalyanca Güzel Kelimeler ve Anlamları

👉 Almanca Güzel Kelimeler ve Anlamları

👉 Fransızca Güzel Kelimeler ve Anlamları

👉 İspanyolca Güzel Kelimeler ve Anlamları


En Anlamlı 15 Japonca Kelime

1. Kyoikumama

Çocuklarını üstün akademik başarı için aşırı zorlayan anneyi tanımlar. Türk anneler bile bu konuda oldukça talepkarken, bir kelime gerektiren Japon anneler acaba nasıldır?


2. Bakku-shan

Önünü dönmediği sürece güzel olan kadın. Yaşanan hayal kırıklığını bir şekilde anlatmak gerekiyordu.


3. Tsundoku

Kitapları satın aldıktan sonra onları okumamak ve evde biriktirmek. Bir kitaba yapılabilecek en kötü şey bu olduğu için Japon kültürüne göre bu yapılan büyük bir yanlıştır. Tsundoku yapmayın!


4. Koinoyokan

Biriyle tanıştığınızda bir gün ona aşık olacağınızı güçlü bir şekilde hissettiniz mi? Bu duyguyu tanımlamak için kullanılan sözcük Koinoyokan.


5. Hanami

Açan sakuraları (kiraz çiçeği) izleme eylemine deniyor. Sakura, ağır ağır açılıp hemen dökülen bir çiçek olduğu için hayatın gelip geçiciliğini yani yaşamı ve kaçınılmaz sonu simgelediği için Japon kültüründe önemli bir simgedir.


6. Hikikomori

Toplum yaşamından çekilmek, insanlardan soyutlanıp iletişimi kesmek ve kendini izole etmek demekmiş. Oldukça yaygın olan bu durum, modern çağ hastalığı olarak görülüyor. Koronavirüs’ten dolayı evde kaldığımız bu günlerde hikikomori hayat kurtarıcı olabilir.


7. Karoshi

Çok fazla çalışmaktan veya iş nedeniyle yaşanan tükenmişlik, işkoliklik yüzünden ölmeye deniyormuş. Türkçe’ye çevirmek istesek “Ölümüne çalışmak” diyebilirdik.


8. Shuushi

Sonbaharda yaşadığımız duygusallığa, üzerimize çöken durgunluğa, melankoliye deniyormuş. “Sonbahar hüznü” diyebileceğimiz sözcük şöyle yazılıyor: “秋思”.


9. Komorebi

Ağaç dalları arasından süzülerek gelen güneş ışığı.


10. Futoko

Devamsızlık yapıp, dersleri asarak okula gitmeyi reddetmeye, eğitimi yetersiz bulup okulu bırakmaya deniyor. Japonya’da oldukça yaygın olan bu durumdan dolayı bu sözcük 1997 yılında literatüre girmiş.


11. Yugen

Evrenin gizemli, derin güzelliğinin farkındalığını tanımlamak için kullanılıyor.


12. Kogarashi

Kışın geldiğini haber veren, soğuk ve fırtınalı esen rüzgar demekmiş.


13. Age-otori

Saçını kestirdikten sonra beğenmeyip kötü hissetme durumuna verilen ad. Bir çok Japon kadını eğer saç kesimini beğenmezse yitip giden saçlarına günlerce yas tutuyormuş.


14. Boketto

Özel herhangi bir şey düşünmeksizin uzaklara dalıp gitme halini anlatan bir kelime.


15. Torimodosu

Kötü giden şeylere rağmen tekrar ayağa kalkmak, hayata karşı tekrar kazanmak ve devam etmek demekmiş. Kelime kelime çevirirsek “Bir şeyi geri almak” anlamına da gelen sözcük, Japonlardaki asla vazgeçmeme ve pes etmeme kültürünü anlatıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu