Yaşam

Eating Disorder Nedir? Eating Disorder Nasıl Önlenir?

Yeme bozuklukları (Eating Disorder) ve düzensiz yeme, yalnızca kişinin sağlığına değil, aynı zamanda benlik saygısına ve öz değerine de zarar veren tehlikeli davranışlardır. Yeme bozukluklarının genç yaşta ortaya çıkması özellikle yürek parçalayıcıdır – yeme bozukluğu olan insanların ezici çoğunluğu, %90’dan fazlası , 12 ila 25 yaşları arasındaki kadınlardır. Bu, erkeklerin yemek yeme sorunu yaşayamayacağı anlamına gelmez. bozukluk; aslında, bu bozukluklar cinsiyet, yaş, ırk veya sosyoekonomik geçmişi ne olursa olsun herkesin başına gelebilir. Bu nedenle yeme bozukluğunun önlenmesi kritik öneme sahiptir – derhal ve uygun şekilde tedavi edilmezse, bu bozuklukların yıkıcı etkileri olabilir.

Her birinin kendine has özellikleri ve semptomları olan birkaç yeme bozukluğu türü vardır. Bulima nervoza ile, kişi kontrolsüz bir şekilde aşırı yemek yemeye başlar ve ardından aşırı yemeyi dengelemek için boşaltma, yoğun egzersiz veya başka bir eylemle bunu takip eder. Tıkınırcasına yeme, aşırı yemek tüketimi açısından bulima gibidir, ancak onu takip eden bir arınma yoktur; bu bozukluk yüksek bir obezite riski taşır. Anoreksiya nervoza, tıkınırcasına yemek yemenin veya bulima’nın neredeyse tam tersidir – çok miktarda yemek yemek yerine, anoreksi olan biri neredeyse hiç yemek yemez. Hedef zayıf bir figür olabilir, ancak anoreksi genellikle yetersiz beslenmeye, tehlikeli derecede düşük ağırlığa ve organlarda hasara yol açar. Daha az bilinen iki işlevsiz yeme davranışı, ruminasyon bozukluğunu içerir (gıda, ağrı olmadan ağza geri verilir,

Bir yeme bozukluğunu gösterebilecek, aranacak işaretler vardır. Bunlara katı, çok kısıtlayıcı bir diyet dahildir; yemeklerden kaçınmak; çok şişman olmakla ilgili sürekli konuşma; müshillerin düzenli kullanımı; yemek içerebilecek sosyal aktivitelerden kaçınmak; genellikle tatlılar gibi sağlıklı olmayan yiyecekleri büyük miktarlarda yemek; kusmadan diş minesinin kaybı; gizlice yemek yemek veya bir seferde normal kabul edilenden daha fazla yemek tüketmek.  

Yeme bozuklukları, çeşitli sorunlardan kaynaklanan tehlikeli, karmaşık bozukluklardır. Kendinizde ve başkalarında yeme bozukluklarını önlemenin veya durdurmanın en iyi yollarından biri vücut şekli ve ağırlığı ile ilgili sağlıklı tutum ve davranışlar benimsemektir. İşte Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği’nden yeme bozukluklarının nasıl önleneceğine dair sekiz ipucu .

Yeme Bozukluğu Nasıl Önlenir?

 1. Belirli bir diyetin, kilonun veya vücut boyutunun otomatik olarak mutluluğa ve tatmine yol açacağı fikrinden kurtulun. Vücudunuzun nasıl göründüğünden daha fazlasısınız.
 2. Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve diğer yeme bozukluğu türleri hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Gerçek farkındalık, yiyecek, ağırlık, vücut şekli ve yeme bozuklukları hakkında yargılayıcı veya yanlış tutumlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda olası yeme bozukluklarının belirtilerini öğrenmenize de yardımcı olacaktır, böylece bir sorunu erkenden tespit edip tedaviye başlayabilirsiniz.
 3. Zayıflık ve kilo kaybının harika olduğu ve vücut yağının ve kilo alımının korkunç olduğu veya tembellik, değersizlik veya ahlaksızlığın göstergesi olduğu şeklindeki yanlış fikirlere meydan okumayı seçin. Bu düşüncelerin kökenine ve bunlara neden sahip olduğunuza bakmak için terapiye veya danışmanlığa girmek faydalı olabilir Özellikle bilişsel davranışçı terapi faydalı olabilir çünkü olumsuz düşüncelerin onları daha olumlu bir şekilde yeniden çerçevelenmesine yardımcı olur.
 4. Yiyecekleri “iyi/güvenli” ve “kötü/tehlikeli” olarak sınıflandırmaktan kaçının. Hepimizin dengeli ve çeşitli yiyecekler yememiz gerektiğini unutmayın. Sağlıklı bir diyet, bütün gıdalara (ürün, yağsız etler, az yağlı süt ürünleri, kuruyemişler ve baklagiller gibi) odaklanmalıdır, ancak her türlü gıdanın ılımlı bir şekilde tadını çıkarmaya izin verir. 
 5. Başkalarını ve kendinizi vücut ağırlığına veya şekline göre yargılamayı bırakın. Bir kişinin vücut ağırlığının onun karakterinin, kişiliğinin veya bir kişi olarak değerinin bir göstergesi olduğunu söyleyen kafanızdaki sesleri kapatın. Yine, bu, terapinin olumlu sonuç alabileceği başka bir alandır. 
 6. Medyanın ve medyanın özgüven ve beden imajıyla ilgili mesajlarının eleştirel bir izleyicisi olun. Son yıllarda film, TV, reklamlar ve diğer medyalarda çeşitli vücut tiplerinin daha kapsayıcı temsiline sahip olmak için büyük adımlar atılmış olsa da, hala incelikle ilgili bir endişe var. Gördüğünüz görüntülerin, ulaşmaya çalışmanız gereken idealler olduğunu kabul etmeyin. Ne pahasına olursa olsun inceliği destekleyen bir yorum duyduğunuzda veya bir görüntü gördüğünüzde, televizyona geri dönün. Vücut şekliniz veya bedeniniz hakkında kendinizi kötü hissetmenize neden olan bir dergi reklamı veya makalesi görürseniz, onu yırtın veya editöre bu konuda yazın.Ayrıca paranızı inançlarınızın olduğu yere koyabilir ve diğerlerinin yanı sıra tüm şekil ve büyüklükteki insanlar için vücut pozitifliğini teşvik eden bu işletmeleri, televizyon programlarını veya kayıt sanatçılarını destekleyebilirsiniz.
 7. Hedeflerinize, başarılarınıza, yeteneklerinize ve karakterinize göre kendinize değer vermeyi seçin. Vücut ağırlığınız ve şekliniz hakkında hissettiklerinizin günün gidişatını belirlemesine izin vermeyin. Vücudunuzun benzersiz şeklini ve boyutunu kutlayın ve insan vücudunun doğal çeşitliliğini kucaklayın. Vücudunuz hakkında düşündüğünüzde, nasıl göründüğüne değil, neler yapabileceğine odaklanın. Vücudunuzun dans edebildiğine, evi temizleyebildiğine, merdiven çıkabildiğine, doğum yapabildiğine ve çok daha fazlasına şükredin.
 8. Son olarak, birinin yeme bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, endişelerinizi açık sözlü ve ilgili bir şekilde ifade edin. Kişiyi eğitimli profesyonel yardım alması için nazikçe ama kesin olarak teşvik edin. Yeme bozukluğunuz varsa, bunun hayatınızı daha fazla kontrol etmesine izin vermeyin. Bir yeme bozukluğu rehabilitasyon merkezini arayın ve bir evde tedavi programının hayatınızın kontrolünü yeniden kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Ebeveynler İçin Yeme Bozuklukları Nasıl Önlenir?

Uyarı işaretlerini tespit etmek ve uygun tedaviyi aramak için yeme bozuklukları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu, özellikle ergenlik nedeniyle bedenleri değiştiği için yeme bozuklukları için özellikle hassas bir yerde olabilecek ve aynı zamanda figürlerinin belirli bir şekilde görünmesi için artan akran baskısı ile karşı karşıya kalabilecek aralar ve gençlerin ebeveynleri için geçerlidir. İşte ebeveynlerin çocuklarına olumlu vücut imajı aşılamasına ve yeme bozukluklarının kök salmadan önce önüne geçmesine yardımcı olacak bazı yeme bozukluğu önleme ipuçları

 1. Rol model ol. Çocuklar, ebeveynler bir açıklama yaptıklarının farkında olmasalar bile, ebeveynlerinden çok şey öğrenirler. Kendi bedeninize yönelik düşüncelerinizi, tutumlarınızı ve davranışlarınızı inceleyin. Kendinizi veya başkalarını sürekli eleştiriyor, diyet yapıyor veya benzer davranışlarda bulunuyorsanız, çocuğunuz da aynısını yapmayı öğrenecektir. Mantıklı beslenme, egzersiz yapma ve kendini kabul etme gibi olumlu, sağlıklı tutum ve davranışlar uygulayarak çocuğunuza iyi bir örnek olun.
 2. Çocuğunuzu eğitin. Yeme bozukluklarının tehlikelerini öğrendikten sonra bu bilgiyi çocuğunuzla paylaşın. Oğlunuz veya kızınızla aşırı diyet veya diğer sağlıksız önlemlerle vücut şeklinizi değiştirmeye çalışmanın tehlikelerini, ılımlı egzersizin sağlık için ne kadar değerli olduğunu ve günde en az üç kez dengeli yemek yemenin önemini tartışın . Yine, bu, ebeveynlerin tonu ayarlayabileceği bir yerdir. Bunların hepsi, sadece çocukların değil, tüm ailenin arzu edeceği sağlıklı yaşam hedefleri olmalıdır. Akşam yemeğini mümkün olduğunca sık bir aile olarak birlikte pişirin ve yiyin ve yürüyüş veya yüzme gibi hep birlikte yapabileceğiniz eğlenceli fiziksel aktiviteler için zaman ayırın.
 3. Medyayı sessize alın. Çocuklar (ve yetişkinler) sürekli olarak, belirli bir vücut tipine sahip olmanın güç, popülerlik ve mükemmelliğe ulaşmanın tek yolu olduğu yanlış algısı gibi gerçekçi olmayan idealleri tasvir eden görüntülerle bombardıman edilir . Çocuğunuzun bunların çarpıtılmış görüntüler olduğunu ve insan vücudunun her şekilde ve boyutta kutlanması gerektiğini anlamasına yardımcı olun.
 4. Kilo meselesi yapmayın. Bir indirimde rakamlar hakkında konuşmayın, çocuğunuzun vücudu hakkında genel sağlık durumu açısından tartışmalar yapın. Vücutlarını değiştirmek için egzersiz yapmaktan ziyade sağlıkları için egzersiz yapmaya önem verin ve katılmanın ne kadar iyi hissettirdiğinden bahsedin. zevk aldıkları ve onları harekete geçiren aktiviteler. Bu, takım sporlarını, bisiklete binmek gibi solo aktiviteleri ve hatta yoga gibi stres gidericileri içerebilir.
 5. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirin. Çocuğunuzu, öz saygısını ve öz saygısını geliştiren atletik, entelektüel veya sosyal etkinliklere katılmaya teşvik edin. Çocuğunuzun çok yönlü bir benlik duygusu ve sağlam bir benlik saygısı varsa, kendisini daha iyi hissettirmek için diyete ve düzensiz beslenmeye daha az yönelecektir.

Siz veya sevdiğiniz biri bir yeme bozukluğu ile mücadele ediyorsa, hemen yardım almak çok önemlidir. Yeme bozuklukları, nadiren kendi kendine iyileşen tehlikeli akıl hastalıklarıdır. Yeme bozukluklarını ele almak için programlara ve uzmanlığa sahip profesyonel bir tesiste tedavi aramak önemlidir. esidential tedavi bir sağlamakDoktorlar, psikiyatristler, psikologlar, beslenme uzmanları ve diğer uzmanlardan oluşan uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilen çeşitli terapilerden oluşan 7/24 bakım. Bu terapiler, normal yeme davranışı, stres yönetimi için başa çıkma becerileri, kişisel güven, bozukluğunuzun temel nedenini anlama, vücut imajına ilişkin uygun görüşler, gelişmiş ilişki becerileri, birlikte ortaya çıkan bozuklukların tedavisi ve nüksün önlenmesi gibi hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. ve sonrası bakım planları. Ayrıca, iyileşme sürecinde kendinize nasıl daha iyi bakacağınızı ve gıda ve vücudunuzla sağlıklı bir ilişki geliştirmeyi öğrenmek için beslenme desteği ve danışmanlığı alacaksınız. Yoga, meditasyon, dokunma terapisi, biofeedback ve ruhsal rehberlik gibi bütünsel tedaviler sadece bedeninizi değil, aynı zamanda zihninizi ve ruhunuzu da tedavi etmek için dahil edilebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu