Üniversite

Emlakçı Nasıl Olunur? Emlak Ofisi Açmak İçin Neler Gerekli?

Emlakçı Nasıl Olunur? Emlak Ofisi Açmak İçin Neler Gerekli?. Emlak ve gayrimenkul sektörü Türkiye’de son yıllarda popülaritesi, kariyeri, potansiyeli artan bir sektör haline geldi. Konut yapılaşmasının hızı, nüfus artışı, kentsel dönüşüm gibi etkenler emlak sektörünün canlanmasına sebep oldu. Buda emlakçılık mesleğinin yıldızının parlamasına neden oldu.

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı olmanın koşulları vardırÖncelikle emlakçı nasıl olunur? Emlakçılık sektörünü biraz anlatalım. Emlakçılık keyifli, huzurlu, temiz, masa başı, iş yapabileceğiniz bir sektör. Emlakçı dükkanı açmak  emlakçılık yapmak bugüne kadar oldukça basit ve kolaydı çünkü mecburi bir yaptırımları, şatları, herhangi kanunu, yasası oluşmamıştı. Ama bugünden itibaren artık zorlaşıyor, isterseniz emlakçılık yasasını, şartlarını ve ofis açmak için neler gerektiğini, başarılı bir emlak danışmanı nasıl olur bunları birlikte inceleyelim. İlk önce emlakçılık yapmak isteyen kişi emlakçı belgesi dediğimiz sertifikaya sahip olmalı. Emlakçı dükkanı açan kişi emlakçılar odası kaydı mutlaka olmalı.


Emlak Ofisi Açmak İçin Neler Gerekli?

Emlakçı Ofisi açmak için sertifika gerektiren bir meslek dalı. Emlakçılık sektörü için bu tarih miladi bir yıl olacak “05.12.2019” tarihinden ibaren eğer emlakçı olmak istiyorsanız profesyonel olmak ve eğitimli olmak zorundasınız. İlk eğitiminizi halk eğitim merkezlerinde açılan emlak danışmanlığı kurslarına katılarak emlakçılığın püf noktalarını öğrenin ve emlak danışmanlığı sertifikasına sahip olun.


Mesleki Yeterliktik Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçı dükkanı açmak için gerekli simgeler belgeler olması gerekir. Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılacak olan sınavda ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir. Bunun için en az lise mezunu olanlar yararlanabilir, ilk ve orta öğretim mezunuysanız bu sınava girme hakkınız yoktur.

Emlak danışmanlığı mesleki yeterlilik belgesi almak iste en zor kısmı 2020 yılbaşından sonra mecburi alınması gereken bir belge. Bunun için emlak mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak başarılı olmanız gerekir. Sınav iki oturumda yapılıyor. Birinci oturum yazılı sınav, ikinci oturum işin en riskli olan bölüm sözlü ve uygulamalı sınav yapılır. Bu sınavların her ikisinde de başarılı olmanız durumunda size emlak danışmanı seviye 5 veya emlak danışmanı seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi verilir. Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi sahibi olanlar, emlak ofisi açabilir, emlak danışmanlığı yapabilir, eğer seviye 4 almış ise emlak ofisinde emlak danışmanı olarak çalışabilir. Eğer seviye 4 mesleki yeterlilik belgesine sahip değilseniz hiçbir emlak ofisinde emlak danışmanı olarak çalışamazsınız.

Üniversitelerin emlak ve emlak yönetimi ön lisans mezunuysanız bunlara gerek yok direk ofisinizi açabilirsiniz. Emlak danışmanı olarak çalışabilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan kişiler eğer ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti bölümlerinden mezun durumda olanlar, ya da burada denkliği kabul edilen yurtdışında bu alanda eğitim görmüş, mezun olmuş olanlar için mesleki yeterlilik belgesi alma şartı aranmayacaktır.


Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

Öncelikle ofis için yer bulmanız gerekir. Kiralayacağınız ya da satın almayı düşündüğünüz ofisiniz özellikle insanların kolay ulaşabileceği mevkilerden, kolay araç parkı yapılabilecek yerler, imkân dahilinde cephesi ana caddeye bakan kısımlardan ofis tutmak her zaman avantajdır. Vitrin kısmına satılık, kiralık ilanlarınızı asmanız ofisinize daha çok müşterinin girmesini sağlar.

Yeni emlakçılık yasasına göre 23.6.1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 2. maddesi kapsamında belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekir.

  1. 2 adet bağımsız bölüm ve bu bölümlerin toplamının 30 m2 olması gerekir.
  2. Dosyalama işlemi fiziksel bir şekilde uygulanıyorsa arşiv bölümün bulunması
  3. Ofiste teknik ekipman ve donanımın olması gerekir “koltuk takımı, masa, sandalye, internet, faks, bilgisayar, yazıcı “gibi ekipmanlara sahip olması gerekir.
  4. Emlak danışmanı elindeki portföyü taşınmazları müşterisine sunmak için aracının olması gerekir.
  5. Ofis açılması için öncelikle Kurumlar Vergisi ve ya Gelir Vergisi mükellefi olunması şartı vardır. Maliye kaydı olamayan emlak ofisi ya da herhangi bir işletme cezalı duruma düşer.
  6. Maliye kaydı yapıldıktan ikinci adım, Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ve ya Ticaret ve Sanayi Odası odalarına kayıt işlemlerinin yapılmış olması mecburidir.
  7. Emlak danışmanı mutlaka reşit olmalı yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  8. Ofis sahibinin İflas etmemiş olmaması gerekir eğer iflas yaşamış olsa dahi ticari itibarini yeniden kazanmış olmalıdır.
  9. Konkordato ilanında bulunmamış olması
  10. Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartları aranmaktadır.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu