Öğrenci Gazetesi

En Çok Ataması Olan Bölümler 2024

En Çok Ataması Olan Bölümler 2024. Üniversiteye hazırlanan adayların en çok merak ettikleri konuların başında üniversite sonrası mezun oldukları bölümün atama sayısıdır. TÜİK verilerine göre üniversite mezunlarının % 25’i işsiz. Üniversite mezunlarının % 30’u da mezun olduğu bölümden farklı işi yapıyor. Bu yüzden geleceği olmayan, ataması az olan bölüm okumak geleceğinizi ve vaktinizi çöpe atmaktır.

En Çok Ataması Olan Bölümler 2024

Üniversiteye hazırlanan adaylar en çok atama yapılan bölümleri ve özel sektörde en çok iş bulan bölümleri tercih etmelidirler. Gün geçtikçe gelişen teknoloji bazı meslek dallarını yok ediyor bu yüzden geleceği olan meslekleri ve bölümleri seçmek günümüz için en doğru tercihtir. İşte en çok ataması olan bölümler listesi.

1- Hukuk Fakültesi

Türkiye’de hemen her üniversitede hukuk fakültesi bulunmakta. Teknik üniversitelerde bile hukuk fakültesi açılıyor. Bunun yanında yeni açılan vakıf üniversitelerinde ilk kurulan fakülte hukuk oluyor. Buna rağmen isim yapmış üniversitelerden mezun olursanız, üniversite döneminde kendinizi geliştirdiyseniz, yabancı diliniz varsa, konuşma kabiliyetiniz de iyiyse garanti meslek olarak eşit ağırlık öğrencileri için Hukuk Fakültesini tavsiye edebiliriz. Mezun olduktan sonra KPSS ile devlet kurumlarında avukat olarak atanabilir veya hakimlik sınavını kazanarak hakim, savcı olabilirsiniz. 2019 ve önceki üç-dört yılı değerlendirdiğimizde her yıl ortalama 2000 hakim, savcı alımı yapılmaktadır. Bu sayının oldukça yeterli olduğunu düşünmekteyiz. Kamu kurumlarında işe girememeniz durumunda zaten avukat olarak mesleğinizi icra edebiliyorsunuz.


2- Sağlık Bölümleri

Üniversiteye hazırlanan öğrencilere sağlık ve yan sağlık bölümlerini tavsiye etmekteyiz. Ciddi anlamda alım mevcut. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Odyoloji bölümü yüksek puan alan adaylar için tavsiye ettiğimiz bölümler arasında yer alıyor.

Bunun haricinde hemşirelik, ebelik, acil yardım ve afet yönetimi, beslenme ve diyetetik, biyomedikal, ergoterapi, çocuk gelişimi, ilk ve acil yardım, sağlık yönetimi, veterinerlik bölümleri de KPSS’de alımı iyi olan ve diğer bölümlere nispeten daha kolay atanılabilecek bölümler arasında yer alıyor.


3- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi

Türkiye’de en fazla mezunu bulunan fakültenin başını çekmektedir. Kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler, işletme, iktisat, maliye gibi bölümleri olan İİBF/SBF’de çok güzel kariyer meslekler olmasına rağmen atanmak ciddi anlamda güç.

Müfettiş, denetmen, denetçi, uzman yardımcısı, kaymakamlık, idari hakimlik gibi a kadro kariyer mesleklere her yıl çok az alım yapılmakta. Üstelik a grubu sınavı çok zor ve KPSS puanı, kurum sınavı, mülakat gibi yaklaşık 2 yıl süren bir süreci bulunmakta. İİBF’liler b kadrodan da atanabilmekte. Tabii bunun için KPSS’den en az 85 almanız gerek. Çok fazla adayla yarıştığınız için puanlar da çok yükseldi.

Bir İİBF mezunu olarak Ankara Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ege, Dokuz Eylül, Bilkent, Boğaziçi ve ismini sayamadığımız kaliteli üniversiteler haricinde eğer idealist değilseniz İİBF okumanızı tavsiye etmiyoruz.


4- Mühendislik

“Eşit Ağırlık öğrencileri için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi neyse sayısal öğrenciler için mühendislik fakültesi oldur.” Üniversitelerin tamamına yakınında mühendislik fakültesi bulunuyor. İsim yapmış kaliteli üniversiteler ve yabancı dil eğitimi bulunan üniversiteler haricindeki üniversitelerde okumanızı tavsiye etmiyoruz. Bu şekilde mezun olanların büyük çoğunluğu asgari ücretin çok az üstünde özel bir şirkette çalışmakta. Kamuda da alımlar sınırlı olduğu için mühendislik mezunlarının çoğu KPSS’ye hazırlanmıyor. Çünkü atanabilmek için en az 85 puan almak gerek.


5- Öğretmenlik 

Öğretmenlikte atamaların yetersiz olduğunu söylemek mümkün. Yine de sınıf öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, din kültürü öğretmenliği gibi branşların ataması iyi yapılıyor. Yazımızın girişinde söylediğimiz gibi bazı branşların sistemsel değişiklik ve yıl itibariyle ihtiyaca göre alım sayıları değişebiliyor. Örneğin bundan 5-6 yıl öncesine kadar Rehber öğretmen atamaları çok fazlayken bu branştakiler KPSS’ den 60 puanla atanırken 2019 yılı itibariyle 81 puanla atanabilmektedir.

Bu sebeple öğretmen olmak isteyenler branşlarını iyi seçmelidir. Ataması az olan bölüm seçerseniz çok pişman olursunuz. KPSS ile atanamazsanız ücretli öğretmen olabilirsiniz ancak maaşları çok düşük. Ayrıca kurs, özel okullarda da öğretmen olarak çalışsanız da her an işten ayrılma stresiyle yaşamak zorunda kalabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Çok İşsiz Kalan Bölümler

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu