Gündem

Erasmus Programı İptal Edilecek İddiası İçin Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Resmi Açıklama Geldi

Son günlerde sosyal medya gündeminde olan Erasmus 2025 yılına kadar iptal edilecek dedikoduları çok fazla konuşulmuştu. Erasmus+ progrmı ile yurt dışına giden öğrencileri etkileyen bu iddialar sonrasında Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Resmi Açıklama Geldi. İşte tüm merak edilenler…

Erasmus Dedikoduları İçin Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Resmi Açıklama Geldi

Sosyal medya gündeminde çokça konuşulan Erasmus + Programı 2025 yılına kadar iptal edileceği görüşüldü gibi dedikodular gündemi fazlaca meşgul etmişti. 1987 yılında Avrupa Birliği tarafından başlatılan ve Türkiye’nin de aktif olarak dahil olduğu Erasmus+ Programı (Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Programı), son günlerde sosyal medyada çarpıcı bir iddiayla gündeme gelmişti. Bazı kullanıcıların yaptıkları paylaşıma göre Erasmus+ programının 2025 yılı sonuna kadar durdurulması planlanmaya başladı. şeklinde paylaşımlar yapmıştı.

Yapılan paylaşımlarda bu bilginin asıl kaynağı yer almazken, yalnızca Erasmus+ programının Türkiye’de 2025 yılına kadar iptal edilmesinin görüşüldüğü iddia edilmişti. Paylaşımlar, sosyal medyada kısa sürede yayılırken kimi kullanıcılar da iptal iddiasına yönelik tepkilerini dile getirdi. İddia, kısa süre sonra Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yalanlandı.

Sosyal Medyada Erasmus Paylaşımları


Sosyal medyada yapılan onlarca paylaşım sonrasında gündemi meşgul eden Erasmus İptal edilecek iddiası sonrası, Türkiye Ulusal Ajansı İddiaları yalanlayarak Sosyal medya platformlarından olan Twitter resmi hesabından bir açıklama yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı AB Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ve Ulusal Ajans, geçtiğimiz gün Milli Eğitim Bakanlığı’na “Erasmus Programı ve Staj Programları” başlıklı bir yazı gönderdi. Resmi yazıda, proje gruplarını terk eden öğrenci ve öğretmenler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’na bir uyarı yapıldı.

Bu uyarı üzerine yazının içeriğini de gösteren bir gelişme yaşandı ve MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Bakanlık Merkez Teşkilatına bir yazı gönderdi. Hasan Ünsal’ın yazısında program hakkında son zamanlarda bazı şikâyetler geldiği belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Erasmus+ kapsamında yer alan hareketlilik faaliyetleri ve staj programlarına yönelik son zamanlarda Genel Müdürlüğümüze e-posta aracılığı ile bir takım şikayetler gelmektedir. İletilen şikayetlerde program kapsamındaki hareketlilik ve staj planlamasının zamanlama olarak dışına çıkıldığı ve gidilen ülkede kalmaya meyledildiği ifade edilmektedir.

Bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansından alınan ilgi yazıda özellikle son aylarda meslek lisesi öğrencilerinin programa üye ülkelerde (Özellikle Almanya, Avusturya ve Çekya) gerçekleştirmekte oldukları staj faaliyetleri sırasında, okul yönetimine haber vermeksizin programı terk ettikleri ve hatta ülkemize geri dönmeyen öğrenci ve öğretmen vakalarının bulunduğu belirtilmektedir.

Bu tür vakaların artması ülkemizin, yürütmekte olduğumuz programların ve resmi pasaportlarımızın saygınlığı açısından olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Bu bağlamda ilgili yazıda belirtilen hususlar da dikkate alınarak, Erasmus+ programı başta olmak üzere uluslararası fon kaynaklı projeler bağlamında yapılacak her türlü çalışma ziyareti ve/veya staj uygulamasına dahil olacak katılımcıların, seçim süreçlerinin titizlikle takip edilmesi gerekmektedir.”

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Erasmus Öğrencilerine Verilen Hibede Bütçe Yetersizliği Nedeniyle Kesinti: Öğrenciler Tepkili

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu