Bilgi Arşivi

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir? Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evreleri Nelerdir?

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir? Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evreleri Nelerdir? Psikoseksüel gelişim kuramı, psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un, yaşamın ilk altı yılında kişiliğin genel itibariyle biçimlendiği düşüncesinin sistemli hale getirilişidir. Bu kurama göre, kişilik üç yönü olan ego, id ve süper ego’dan oluşur. Freud, bu gelişimi Psikoseksüel Gelişim Kuramı adı altında oral, anal, fallik, latent ve genital aşamalar olmak üzere beş aşamada inceler. Bu gelişim evrelerinin her biri kendi içerisinde libido adını verdiğimiz cinsel enerjiyi farklı şekillerde yansıtır. Bireyin sahip olduğu kişilik ve kimlik yapılanmasında bebeklik ve çocukluk döneminin önemini ilk vurgulayan Freud, bu yapılanmaların 5. yılın sonlarında şekillendiğini düşünmekteydi.

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?

Freud’un psikoseksüel gelişim kuramı, insanın cinsel dürtülerinin ve deneyimlerinin kişilik gelişimindeki rolünü açıklamaya çalışır. Kuram, insanların hayatları boyunca farklı aşamalardan geçtiğini ve bu aşamaların cinsel davranışları yönlendirdiğini öne sürer.

Freud, bu aşamaların sağlıklı bir şekilde tamamlanmasının, sağlıklı bir kişilik gelişimi için önemli olduğunu düşünür. Ancak, herhangi bir aşamada yaşanan olumsuz deneyimler veya gecikmeler, ileride farklı psikolojik sorunlara yol açabilir. Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evreleri şunlardır:

Oral Dönem (0-18 ay): Bu evrede, bebeklerin ağızları ve beslenme ile ilişkili bölgeleri merkez alınır. Bu evrede bebeklerin tatmin ihtiyaçları, emme, emzik emme, çiğneme ve yutma gibi aktivitelerle karşılanır.

Anal Evre (18 ay-3 yaş): Bu evrede, çocukların dışkılama ve mesane kontrolü gibi boşaltım fonksiyonları önem kazanır. Ebeveynlerin tutumları çocukların bağırsak kontrolü konusunda kaygı veya sıkıntı yaşamasına neden olabilir.

Fallik Dönem (3-6 yaş): Bu evrede, çocukların cinsiyet kimliği oluşur. Erkek çocuklar, penislerini keşfederken kız çocuklar da kendi bedenlerini keşfederler.

Latent Dönem (6-12 yaş): Bu evrede, çocuklar cinsel dürtülerini bastırırlar ve sosyal etkileşime odaklanırlar. Cinsel konuların dışındaki alanlarda kendilerini geliştirmeye çalışırlar.

Genital Dönem (12 yaş ve sonrası): Bu evrede, ergenlik dönemiyle birlikte cinsellik yeniden öne çıkar. Bireyler, cinsel enerjilerini sağlıklı bir şekilde yönetmeyi öğrenmeye başlarlar ve olgun bir cinsel kimlik geliştirirler.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Psikolojide Pekiştirme Nedir?

👉 Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

👉 Psikolojide Farkındalık Nedir?

👉 Psikolojide Maruz Kalma Etkisi Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu