Yaşam

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır? Doğum Kontrol Yöntemleri

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır? Doğum Kontrol Yöntemleri. Doğum kontrolü genellikle sadece kadının korunması gerekli olduğu düşünülen ama hamile kalmak istemeyen çiftin ikisi de sorumlu olduğu bir durumdur. Doğum kontrol yöntemleri hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir. Bir hamilelik planlanmamışsa, herkesin hamileliği nasıl önleyeceğini bilmesi önemlidir, çünkü istenmeyen bir hamilelik durumunda bir kadın hamileliği sonlandırmaya zorlanır ve bu da kadının sağlığı ve psikolojik üzerinde olumsuz bir etkisi olur. Peki istenmeyen hamilelikleri önlemek için doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Kadınlar İçin Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü, kadın ve erkekler için hamileliği önlemenin bir yoludur. Doğum kontrolünün birçok farklı yöntemi vardır. Aşağıda en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerini derledik.,

1. Takvim Yöntemi

Antik çağlardan günümüze bu yöntem, hamileliği önlemek için kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Buradaki temel amaç yumurtlama gününde (yumurtlama, follikül yırtılması) korunmadır. Bildiğimiz gibi, bir kadın ayda bir adet görür. 28 gün adet gören bir kadında adet döngüsünün 14. gününde folikül patlar. Folikül patladıktan sonra folikülden dışarı atılan yumurta hücresinin 48 saate kadar yaşayabildiği, yani dölleme yeteneğine sahip olduğu düşünülür. O günlerde cinsel ilişkiden kaçınılması tavsiye edilir. Erkek spermi 72 saate kadar, bazen 120 saate kadar yaşayabilir, bu nedenle kadınlara yumurtlamadan 4-5 gün önce kendilerini korumaları tavsiye edilir.


2. Rahim Tüpleri (%99)

Hamileliği önlemenin en güvenli yollarından biri fallop tüplerini cerrahi olarak kapatmaktır. Bu yöntem hamile kalma şansını sıfıra indirir ve en zararsız olarak kullanılabilir.


3. Vajinal Fitiller

Vajinal fitiller de hamileliği önlemek için kullanılır. Bu durumda rahim içinde bu mumlar kullanılır. Erkek spermleri rahim boşluğuna girmeden rahimde yok edilir. Bu yöntem gebeliğe karşı %100 koruma sağlamaz, vakaların yaklaşık %80-85’inde koruyucu etkisi vardır. Vajinal fitiller cinsel ilişkiden 15-60 dakika önce uterusa yerleştirilmelidir.


4. Deri Altı İmplant

Subkutan implant, hormon progestron içeren 4 cm uzunluğunda bir yabancı cisimdir. Etki mekanizması servikal mukusu arttırmak, spermin uterus boşluğuna girmesini önlemek ve endometriumun kalınlaşmasını önlemektir. Etki süresi 3 yıla kadardır, doktor tarafından deri altına enjekte edilerek çıkarılır.


5. Doğum Kontrol Hapları

Haplar da doğum kontrol yöntemleri arasındadır. Bu haplar östrojen ve progestron hormonlarını içerir. Bu hormonlar sentetik olarak dişi yumurtalığı tarafından salgılanan hormonlara benzerler.Etki mekanizması yumurta hücresinin gelişimini ve sperm hareketini engellemektir. Adetin 1. gününden itibaren, 21 gün (28 gün) haftanın günlerine göre günde 1 tablet ile, 7 gün ara ile, 8. günden itibaren devam ettirilerek, hatırlayınca bir gün, iki gün süreyle alınmalıdır. unutursanız, kendinizi 7 gün boyunca fazla hamile kalma ihtimalinden koruyun.


6. Acil kontrasepsiyon (Postinor)

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra 72 saat içinde alınır.


7. Emzirme Dönemi

Anne bebeğini emzirdiği dönemde genellikle adet görmezler ve hamile kalma riskleri düşüktür.  Anne sadece emziriyorsa (günde en az 6-8 kez), emzirme sırasında salgılanan prolaktin hormonu döllenmeyi engeller ve anne 6 aya kadar (sütten kesmeden) gebelikten korunur.

  • Bebeğinizi günde en az 6 kez emzirmeniz sizi gebeliklerin %98’inden koruyacaktır.
  • Ama emziriyorsunuz ama adet döngüsü düzelirse gebelik şansı artar.
  • Bebeğinize anne sütü ile birlikte fazladan yiyecek verirseniz, hamilelik şansı artar.
  • Doğumdan 6 ay sonra adet kanaması devam etmezse, hamilelik şansı yüksektir.

8. Spiral

Rahim içi spirallerin farklı bileşimleri vardır: hormonal, bakır, altın, gümüş, propolis. Spiraller, vakaların %99’unda hamileliğe karşı koruma sağlar. Spiralin özel bir komplikasyonu yoktur. Kullanımdan sonra adetin doğası 3 aya kadar değişebilir (kanama, lekelenme vb), bu durumlar yaklaşık 3 ay sürer. Ancak kalıcı, ağır kanama, ağrı varsa doktora başvurmak gerekir. Hormonal 5 yıla kadar, hormonsuz spiraller 10 yıla kadar dayanabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu