Öğrenci Gazetesi

IELTS Hakkında Genel Bilgiler

IELTS Hakkında Genel Bilgiler. IELTS ( International English Language Testing System ) sınavı, yurtdışında çalışmak veya okumak isteyen kişilerin bireylerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek için yapılan uluslararası bir sınavdır. IELTS Sınavı, dünyadaki birçok ülke tarafından kabul edilen ve Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya tarafından ortaklaşa hazırlanan, uluslararası kabul görmüş bir sınavdır. Bu sınav ülkelerdeki farklı kurumlar ve British Council şubeleri tarafından yapılır.

IELTS Ne İçin Yapılır?

IELTS sınavının yapılma amacı ABD, İngiltere, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda gibi birçok ülkede eğitim almak isteyen ve çalışmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu sınavı geçerek dil yeterliliğini ölçmektir. Buna ek olarak, birçok devlet kurumu, göçmenlik bürosu ve dünyadaki diğer kurumlar farklı amaçlar için IELTS sınav puanına ihtiyaç duymaktadır. Bugün itibariyle 140 ülkede 10.000’den fazla kurum IELTS puanını tanımakta ve talep etmektedir. Ayrıca, IELTS puanı Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi İngilizce konuşulan ülkelerdeki göç prosedürleri için de gereklidir.

Üniversitelerin çoğu için, IELTS puanının öğrencileri hazırlık sınıflarından muaf tutması gibi bir avantajı vardır . Ayrıca, özel sektördeki birçok şirket de bu puanlara ihtiyaç duymaktadır.


IELTS Ne Kadar Zamanda Bir Düzenlenir?

İngilizce yeterlilik sınavlarının çoğundan farklı olarak, IELTS sınavı on günde bir yapılır. Ancak, her sınavın sınırlı bir kontenjanının olduğunu belirtmek gerekir. İkamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak, planlanan sınav tarihinden en az bir ay öncesinde sınav için başvurmanız gerekmektedir.

Öte yandan, geleneksel sınav yerine bilgisayar tarafından gerçekleştirilen IELTS’i tercih ederseniz, sınava girmek için daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu tip yapılan IELTS sınavının diğerinden hiçbir farkı yoktur ve geleneksel sınavla aynı geçerliliğe sahiptir. Ayrıca her iki günde bir yapılır.

IELTS Sınavına Nereden Başvurabilirim?

Bu sorunun cevabı ikamet ettiğiniz bölgeye bağlı olabilir. Genel olarak, her ülkede başvurabileceğiniz özel kurumlar ve British Council şubeleri vardır.


Ne Sıklıkla IELTS Sınavına Girebilirim?

Sınava geçmişte girip başarısız olduysanız endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni, sınava girmede herhangi bir sınırlama olmamasıdır. Sınava herhangi bir sınırlama olmaksızın istediğiniz kadar girebilirsiniz. Ayrıca IELTS sınavının geçerliliği 2 yıldır.


IETLS Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?

IETLS sınava hazırlık için birçok çevrimiçi kaynak bulabilirsiniz . Sınav, adayların dört ana dil becerisini değerlendirir ve bunlar dinleme, okuma, yazma ve konuşmadır. Her kategori için ayrı ayrı hazırlık yapmak daha verimli olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu