Öğrenci Gazetesi

İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir? İmam Hatip Okuyanlar Hangi Meslekleri Seçebilir?

İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir? İmam Hatip Okuyanlar Hangi Meslekleri Seçebilir? İmam Hatip lisesinden mezun olacak öğrenciler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. KPSS’ye girip Kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak isteyen İman Hatip mezunlarının tüm bilmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık.

İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir?

İman Hatip lisesi mezunları hem KPSS Ortaöğretim hem de KPSS DHBT sınavına girip kamu kurum ve kuruluşlarına atanma imkanları bulunmaktadır. İmam Hatip lisesi mezunları 2 yılda bir yapılan KPSS Ortaöğretim sınavına girerek merkezi yerleştirme ile 2001 ve 2049 nitelik kodu ile alım tüm kadrolara başvuruda bulunabilmektedir.

İmam Hatip lisesi mezunları ayrıca 2 yılda bir yapılan KPSS DHBT sınavına girerek Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bulunan kadrolara başvuruda bulunabilmektedir. KPPS DHBT sınavına İmam Hatip mezunları, İlahiyat mezunları (2 ve 4 yıllık) , islami ilimler bölümü mezunları ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabiliyor. Bu sınava girmeye hak kazanmanız için KPSS’den belli bir baraj puanı almanız gerekiyor. Bazen 50, bazen 60 olarak belirlenen baraj puanını aşanlar DHBT sınavına katılarak Diyanet’in açtığı kadrolara atanma şansına sahip olabilirler.

KPSS ortaöğretim oturumunda barajı aşıp DHBT’de de yeterli puanı alanlar aşağıda belirttiğimiz kadrolara veya iş ilanlarına başvurabilirler:

  • İmam-Hatip
  • Kayyım
  • Kuran Kursu Öğreticisi
  • Müezzin
  • Vaize

Diyanet İşleri Başkanlığı ilana çıktığı kadrolara alım yapmak için sadece yazılı sınavlarda alınan puanlara bakmıyor. Açılan kadrolara atanmanız için mülakatta da başarılı olmanız gerekir. diyanet İşleri genellikle alım yapacağı kişi sayısının üç katı kadar adayı mülakata çağırır. Bu mülakatlarda alınan puanlar da dikkate alınarak atamalar yapılır.


İmam Hatip Okuyanlar Hangi Meslekleri Seçebilir?

İmam Hatip okuyanlar düz lise mezunları gibi KPSS Ortaöğretim sınavına girip merkezi atama ile alım yapan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunabilmektedir. Düz lise mezunlarının dışında KPSS DHBT sınavına girerek Diyanet İşleri Bakanlığı kadrolarına başvuruda bulunabilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunu Bayanlar Ne İş Yapar?

👉 Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu