Üniversite

Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur?

Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur? Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesi tarafından görevlendirilen camii, çocuk ıslah evleri, güçsüzler yurdu, öğrenci yurdu, fabrika, hastane ve benzeri yerlerde dini, ahlaki ya da sosyal dünya görüşü hakkında  bilgilendirme ve vaaz vererek cemaati aydınlatan bayan görevlilere vaize denir. Erkek görevlilere ise vaiz denir. Peki Vaize Ne İş Yapar? Vaizenin Görevleri Nelerdir?  İşte tüm yanıtlar…

Vaize Nedir?

Vaizeler irşad programlarında görev aldığı gibi, gerektiğinde seminer, panel, sempozyum gibi toplantılara katılır, konferans verebilirler.

Yine gerektiğinde Kur’an Kursları ile hizmet içi eğitim kurslarında ders yapabilirler. Müftülüklerde haftanın belirli günlerinde telefonla veya halkla yüz yüze görüşmelerinde dini soruları cevaplandırırlar. Halka yönelik camii dersleri etkinliklerinde bulunurlar.

Her ilde bulunan vaaz ve irşad kurulunda görev yapar, kurulacak irşad ekiplerinin çalışma programını hazırlarlar. Müzakere ve değerlendirme sonuçlarını rapor haline getirirler. Vaizeler İlahiyat Fakültelerinden mezun olan bayanlardan, sınav yöntemiyle seçilmekte ve gereğinde yetiştirilmek üzere hizmet içi eğitim kurslarına tabi tutulmaktadırlar. Vaizeler arasında yüksek lisansını bitirmiş olanlar, doktora yapmış olanlar ve müftülük ihtisas kurslarını bitirenler vardır.

DİB Görev ve Çalışma Yönergesinin 14, 95,96, 111,112 ve 113.maddelerinde bu mesleğin kapsamı detaylı olarak anlatılmıştır. Halkımızın erkekleri namazlarını genelde camilerde kıldıkları için, vaizleri yakından tanımakta ve vaazlardan istifade etmektedirler. Ancak ülkemizde bayanlar teravih namazı dışında camiye çok gitmedikleri ve irşad hizmetleri de cami dışına henüz yeterince ulaşamadığından bayan irşad görevlisi vaizeleri maalesef fazla tanımamaktadırlar.


Vaize Nasıl Olunur?

İslami konularda cemaate hemen hemen her yerde sorulan dini sorular başta olmak üzere, Müslümanlığı olması gerektiği gibi ve sevdirerek anlatan, vaaz veren kişilere vaiz denmektedir. Bu kişiler Diyanet İşleri tarafınca atanmaktadır. Camilerde, toplu ibadet alanlarında ve diğer uygun yerlerde İslami konularda bilgi ışığı veren vaizler, dini bilgilerde nasihat vererek devletten maaş almaktadır. Bu konularda bilgili olanlar Diyanet tarafından işe alınır ve İslami konularda özellikle eksiği olan yerlerde hizmet etmesi istenir. Peki, vaize nasıl olunur sorusunu maddeler halinde şartlarını yazalım.

 • Öncelikle vaiz olabilmek için T.C. 657 numaralı devlet memurları yasasının 43. Maddesinde bulunan koşulları taşımanız gerekmektedir.
 • Meslek hakkında yapılan sınavlara (KPSS gibi) girerek en az 70 puan almanız gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması ve kınama haricinde hiçbir şekilde suç işlememiş ya da karışmamış olmanız gerekmektedir. Özellikle son 3 seneye bakmaktadırlar.
 • Üniversitelerde ilgili bölümlerde 4 yıl eğitim almış ve yükseköğretim mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Diyanet işlerinde vaiz olabilmek için minimum 2 yıl tecrübeli olmalı ya da personel olarak görev almanız gerekmektedir.
 • Erkekler için özel olan ihtisas kursuna katılmalı ve başarılı bir şekilde geçmelisiniz.
 • Vaizlik hakkında uzmanlık sınavından başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Bu şartların yanı sıra mülakatlarda ve vaizlere özel olan sınavlarda şu şekilde minimum puan almanız gerekmektedir.

 • Kur’an bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Arapça bilgisi ve dil bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Genel olarak dini bilgilerden 30 puanlık sorular,
 • Diyanet işleri memurluk bilgilerinden 10 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir. Aksi halde vaizlik sınavını geçemez ve vaiz olamazsınız.

Vaizeler Ne İş Yapar?

Vaizeler, cami, mescit ve toplu ibadet alanları haricinde çocuk ıslah evlerinde, cezaevlerinde, hastanelerde, öğrenci yurtlarında, güçsüzler yurtlarında, fabrika ve diğer toplumun fazlaca bulunduğu bölgelerde fetva, nasihat ve vaaz vermekle görevlendirilirler. Müftü tarafınca ataması gerçekleştirilen vaizeler, 1 hafta içerisinde 5 iş günü farklı alanlarda vaaz vermekle yükümlüdürler.

Özellikle Cuma günleri yapmaları gereken olan vaaz hizmeti, doğru ve Kur’an’dan alıntı olacak şekilde toplumun eksik olduğu dini bilgileri aydınlatarak anlatmak zorundadırlar. Ayrıca Kur’an kursu olan yerlerde de eğitimci şeklinde hizmet verebilirler.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Evde Hafız Nasıl Olunur? 

👉 Anadolu İmam Hatip Mezunları KPSS İle Nerelere Atanabilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu