Kimdir

İrfan Gündüz Kimdir, Nerelidir? İrfan Gündüz Hayatı ve Biyografisi

İrfan Gündüz Kimdir, Nerelidir?. Akademisyen, yazar ve 21. ve 22. dönem Ak Parti Milletvekili İrfan Gündüz eserleri ve katıldığı TV programlarında açıklamaları ve yorumlarıyla merak edilen isimlerden oluyor. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi görevinde ve bir çok üniversitede misafir öğretim görevlisi üyeliğinde bulunmuştur. İşte İrfan Gündüz Hayatı ve Biyografisi.

İrfan Gündüz Kimdir, Nerelidir?

İrfan Gündüz, 15 Aralık 1950’de Kayseri Yeşilhisar’da doğdu. Baba adı Mehmet Emin, anne adı Kadın’dır. İlköğrenimini Yeşilhisar’da, orta öğrenimini Kayseri İmam Hatip Lisesi ve Kayseri Lisesi’nde tamamladı. Fatih Müftülüğü’nde İmam-Hatiplik görevinde iken girdiği İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

Niğde İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmenliği yaptı. Askerliğini, Karadeniz Bölge Komutanlığı emrinde Teknik Şube Müdür Vekili olarak yaptı.

Aksaray İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni oldu. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Tasavvuf Tarihi Asistanlığı’nı kazandı. Daha sonra M.Ü.İlahiyat Fakültesine dönüştürülen bu fakültede, 1983’de doktor, 1990’da doçent ve 1996’da profesör oldu.

1986 yılında sahası ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gönderildi.

Sahası ile ilgili pek çok makâlesi, ansiklopedik maddeleri, ulusal ve uluslar arası kongrelerde sunulan tebliğleri bulunmaktadır. Arapça, İngilizce ve Farsça bilen Gündüz, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Prof. Dr. İrfan Gündüz Hayatı ve Biyografisi

İrfan Gündüz 54. Hükümette, Türk Cumhuriyetleri ve Yurtdışında Yaşayan Akraba Türk Topluluklarından sorumlu Başbakanlık Danışmanlığı görevinde bulundu.

1998 yılında Fazilet Partisi Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. 19 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul 1. Bölgeden 21. Dönem Milletvekili olarak seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 22. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

MTTB, Birlik Vakfı ve Hüdâyî Vakfı başta olmak üzere bir çok vakıfta aktif görevler aldı.

İslâm, Kadın-Aile, İlim – Sanat ve Altınoluk dergileri yazarlığı ile Yayın Kurulu Üyeliğinde bulundu. Üç yıl Kanal 7’de “Gönül Sohbetleri” programlarını sundu ve yönetti.

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini sürdürmektedir.


ESERLERİ:

Osmanlılarda Devlet-Tekke Münâsebetleri, Gümüşhânevî Ahmet Ziyâüddîn, (zamanı, hayatı, eserleri tarikatı ve tasavvufi görüşleri) Ebu Sa’d El-Hargûşî ve Tehzîbul-esrar’ı (Edisyon-kritik) adlı te’lîf, Tasavvufun Esasları, Tasavvuf ve Tarîkatlarla ilgili Fetvâlar, Tarîkat Silsileleri isimli tercüme eserleri vardır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu