Öğrenci Gazetesi

İTÜ Proficiency İngilizce Yeterlilik Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları

İTÜ Proficiency İngilizce Yeterlilik Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İngilizce Yeterlilik Sınavı öğrencilerin bölümlerindeki akademik çalışmaları için yeterli düzeyde İngilizce bilip bilmediklerini ölçmek amacıyla yapılır. İngilizce Yeterlilik sınavından başarılı sayılmak için sınavdan en az 60 puan almak gerekir. Bu makalemizde İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavına girecek öğrencilere kaynak olabilmesi için İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları linkini paylaştık.

İTÜ Proficiency İngilizce Yeterlilik Sınavı) Çıkmış Sorular

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı, öğrencilerin bölümlerindeki akademik çalışmaları için yeterli düzeyde İngilizce bilip bilmediklerini ölçmek amacıyla hazırlanır. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin fakültelerine başlayabilmeleri için İngilizce Yeterlilik Sınavından en az 60 puan almaları gerekmektedir.

Sınav 2 aşamadan oluşur ve ikinci aşamaya yalnızca birinci aşamadan yeterli puanı (30/60) alan öğrenciler girebilir. Öğrencilerin sınavda başarılı sayılabilmesi için ikinci aşama puanlarının en az 20/40 olması gerekmektedir.

Birinci aşama: Dilbilgisi-Okuma

İkinci aşama: Dinleme-Yazma

Birinci aşama:

Dilbilgisi
Bu bölümün amacı, öğrencilerin genel ve akademik metinlerde sıkça kullanılan dilbilgisi yapıları konusunda bilgisini ölçmektir. Bu bölüm 15 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her soruda öğrencilere bir cümle verilir ve bu cümleye anlam olarak en yakın olan seçeneği seçmeleri istenir. Her soru 1 puan değerinde olup bu bölümün sınav içindeki toplam ağırlığı 15 puandır.

Okuma
Bu bölümde her biri en fazla 600 sözcük uzunluğunda 4 metin vardır. Sorulan sorular metindeki ana fikri bulma, metindeki detayları anlama ve metinden çıkarım yapma gibi becerilere yöneliktir. Bu bölüm 30 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her soru 1,5 puan değerinde olup bu bölümün sınav içindeki toplam ağırlığı 45 puandır.

İkinci aşama:

Yazma
Sınavın son bölümünde öğrenciler verilen 2 sorudan birini seçerek 250-350 kelimeden oluşan akademik bir kompozisyon yazarlar. Öğrencilerden bir konunun nedenlerini ya da sonuçlarını açıklamaları istenir. Bu bölümün sınav içindeki ağırlığı 20 puandır.

Akademik bir kompozisyon; bir giriş paragrafı, iki gelişme paragrafı ve bir sonuç paragrafından oluşur. Bu bölümün değerlendirilmesinde, öğrencilerin dilbilgisi kuralları ve kelime bilgilerinin yanında, düşüncelerini örneklerle destekleyerek, anlamlı ve birbiriyle bağlantılı bir biçimde ifade etme becerileri de dikkate alınır.   

Dinleme
Sınavın bu bölümünde öğrencilerden yaklaşık 10 dakika boyunca akademik bir metni dinleyip not almaları istenir. Bu bölümde öğrenciler, önce metni dinlerler, sonra metin ile ilgili soruları görürler.  Metni dinlerken aldıkları notları kullanarak sınav sorularını cevaplandırırlar. Bu bölüm 10 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her soru 2 puan değerinde olup bu bölümün sınav içindeki toplam ağırlığı 20 puandır.

Sınavın içerik, süre ve puan dağılımı tabloda sunulmuştur:

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı 1. Aşama (120 dakika)

Sınav İçeriği Soru Sayısı Soru Puanı Toplam Puan
Dilbilgisi 15 1 15
Okuma 30 1,5 45
Toplam 60


İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı 
2. Aşama (90 dakika)

Sınav İçeriği Soru Sayısı Soru Puanı Toplam Puan
Yazma 1 20 20
Dinleme 10 2 20
Toplam 40

Başarı Koşulları

Lisans ve lisansüstü programlarına başlamak için gereken geçme puanları için tıklayınız.

Sınav Tarihleri

İngilizce Yeterlilik Sınavları akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılmaktadır. Akademik takvim için tıklayınız.

Sınava Başvuru

İngilizce Yeterlilik Sınavına başvuru sürecinin detayları sınav kayıt tarihlerinde ilan edilmektedir.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı çıkmış sorular ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

İTÜ Proficiency İngilizce Yeterlilik Çıkmış Sorular


İTÜ Proficiency Sınavı İçeriği Nedir?

 • İTÜ Proficiency (İngilizce Yeterlilik) Sınavı, İTÜ Hazırlık Okulu akademik takvime göre yılda dört defa yapılan iki aşamalı bir sınavdır.
 • İTÜ Proficiency 1. aşama sınavı 60 puan değerindedir.
 • 45 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur. İlk 15 soru restatement sorusudur. Verilen cümleye en yakın anlamlı olan cümleyi seçeneklerden bulmanız istenir.
 • Sonrasında Reading bölümü gelir. Bu bölümde 4 ayrı okuma metninden toplam 30 soru sorulur.
 • Restatement soruları 1 puan, Reading soruları ise 1.5 puan değerindedir.
 • 1. aşamadan en az 30 alan öğrenciler 2. aşamaya girmeye hak kazanırlar.
 • İTÜ Proficiency 2. Aşama sınavı ilkinden 1 ya da 2 gün sonra yapılır.
 • Sırasıyla Listening ve Writing bölümlerinden oluşur. Toplam 40 puan değerindedir.
 • Listening sınavı her biri 2 puan değerinde olan 10 sorudan oluşur. Note taking listening tarzındadır. Dağıtılan not alma kağıtlarına sadece bir defa dinletilen listening parçasını dinlerken önemli gördüğünüz yerleri not alırsınız.
 • Sonrasında parça ile alakalı 10 adet soru içeren soru kağıtları dağıtılır. Öğrenciler bu soruları almış oldukları notlara göre cevaplarlar. Not aldığınız kağıtlar ile ilgili bir değerlendirme ya da puanlama yapılmaz.
 • İTÜ Proficiency Writing bölümü 20 puan değerindedir.
 • Öğrencilere 3 konu verilir ve bunlardan birini seçip yaklaşık 350 kelimelik bir akademik yapıda bir kompozisyon (essay) yazmaları istenir.
 • Sınavda Cause, Effect ve Compare & Contrast essay tiplerinden ikisi çıkar.
 • İTÜ Proficiency sınavından başarılı olmak için her iki aşama toplamının en az 60 puan olması gereklidir. Bunu yaparken de ikinci aşamadan en az 20 puan alma şartı vardır. Örneğin; ilk aşamadan 50 puan alıp, ikinciden 10 puan aldığınızda 60 puanı sağlarsınız ancak ikinci aşama notunuz düşük olduğu için sınavı geçemezsiniz.

İTÜ Proficiency Zor mu?

İTÜ Proficiency sınavı diğer birçok üniversitenin hazırlık atlama sınavlarından uygulama ağırlıklı bir sınav olarak ayrışır. Sınavda herhangi bir doğrudan gramer ya da kelime sorusu yoktur. Sınavın ilk aşamasındaki restatement bölümü gramer ve kelime bilgisi odaklı olarak okuduğunuzu anlama becerinizi; reading bölümü ise akademik metinler ile okuduğunuzu anlama, bilmediğiniz kelimeleri tahmin etme, ana fikir bulma, çıkarsama yapma gibi yine okuduğunuz anlama becerinizi test eder.

İTÜ Proficiency 2. aşama sınavı da yine bu şekilde dinleme ve yazma olarak uygulamalı İngilizce bilginizi test eder.

İTÜ Proficiency ezbere dayalı yöntemlerle, “şunu görünce cevap şudur” şeklinde kısa yollarla hazırlanılabilecek bir sınav değildir. Uygulama ağırlıklı olduğu için gerçek pratik bilgiyi ölçer. Ezbere dayalı bütün yöntemler bu sınavda geçersizdir.

Eğer gramer ve kelime olarak akademik İngilizce bilginiz eksikse, karmaşık cümle yapılarına hakim değilseniz, akademik metin yapısını bilmiyorsanız ve çok okuma yapmıyorsanız daha sınavın ilk aşamasında 30 puan barajını geçemezsiniz.

Ancak eğer İngilizceyi gerçekten biliyor ya da öğrenmek istiyorsanız, pratik sınav bilginizi ve zaman kullanımı becerinizi arttırarak İTÜ Proficiency sınavından rahat bir şekilde geçerseniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu