Üniversite

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Nasıl Olunur? JÖAK Maaşları 2024 Ne Kadar?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Nasıl Olunur? JÖAK Maaşları 2024 Ne Kadar?. Siyah giyinen adamlar olarak da bilinen ve son zamanlarda çok fazla adını duyduğumuz JÖAK merak edilmekte. İç Güvenlik birimlerinden olan JÖAK Nerede Görev Yapar? En çok merak edilenlerden biri de Kimler JÖAK Olabilir, JÖAK Eğitimi Ne Kadar Sürer? gelin birlikte JÖAK Hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Nasıl Olunur?

Son zamanlarda gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonrasında adından sıkça söz ettiren JÖAK çok fazla kişi tarafından da merak edilmekte. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın talimatıyla kurulan JÖAK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli birliği olmakla beraber eğitimli ve seçilmiş kişilerden oluşmaktadır. Bu Timler, İl Jandarma Komutanlığının yetkisiyle çalışır ve yetkilendirmeler de bu birim tarafından yapılır.

Gerek terörle mücadelede, gerek afet sonrasında, gerek rehine kurtarma operasyonlarında en ön safta görev alırlar. Her türlü zorlu görevi yerine getirebilirler. Özellikle ülkede deprem, yangın ve sel felaketleri sonrasında olay yerinde yürüttükleri hayati faaliyetlerle vatandaşın gönlünde taht kurarlar.

JÖAK personeli olmak için her şeyden önce Jandarma Genel Komutanlığına görev yapmış olmanız gerekir. JGK bünyesindeki subay, astsubay ve uzman çavuşlar gönüllülük esasıyla JÖAK bünyesine katılmak için başvuru yapabilir. Başvuruları sonrasında adaylar Foça Jandarma Komando Okulunda en az 16 hafta eğitim alırlar. Eğitimler sırasında atış, spor, sözlü mülakat gibi aşamalardan geçilir. Eğitimlerini tamamlayan adaylar daha sonra son bir kez elemeye tabi tutulurlar.

JÖAK’a katılmak isteyen adaylar 2 haftalık intibak eğitimi alır. Bu eğitimlerde bina, tren, gemi, uçak, kara araçlarına yönelik farklı senaryolardan eğitim alır. Rehine kurtarma, terörle mücadele, afet vb. konularda eğitim alır. JÖAK taburlarında, timlerinde kesin nişancılar, bomba imha uzmanları, sıhhiyeci gibi özel eğitimlere sahip personeller yer alır.


JÖAK Ne İş Yapar?

JÖAK Timleri özel operasyonlarda yer almaları için görevlendirilirler ve JÖAK’a mensup bireyler aşağıdaki görevleri icra etmek için eğitilirler:

 • İsyan kontrolü
 • Doğal afetlerde hayat kurtarma
 • Hücre evi baskınları
 • Uçak, tren, gemi, otobüs kurtarma operasyonları
 • Gizli su altı operasyonları
 • Terörle mücadele operasyonları
 • Rehine kurtarma, uçak operasyonları gibi özel operasyonlarda görevlerini icra etmek,
 • Her türlü arama kurtarma ve yardım görevlerini icra etmek,
 • Terörle mücadele harekatı ile derin karda ve şiddetli soğuklarda harekat görevlerini icra etmek,
 • Toplumsal olaylara müdahale etmek,
 • Diğer jandarma birlikleri için taktik ve teknik geliştirmek,

JÖAK Olma Şartları Nelerdir?

JÖAK olmak isteyenlerin aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekir;

 • Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki astsubaylar, subaylar ve çavuşlar gönüllü olabilir. Askerlik bitimine en az 6 ay kala başvuruların tamamlanması gerekir.
 • Başvurular dilekçe ile kolaylıkla yapılabilir. Yapılan ilk değerlendirmelerin ardından adaylar mülakata çağırılır.
 • Atış ve spor testlerine tabi tutulan bireyler yakın atış, hareketli atış ve süratli atış testlerinden geçirilir. Eğitimler sırasında interaktif atış poligonu kullanılır. Bu poligonda sanal bir operasyon düzenlenir ve bu sayede sanal ortamda gerçek talimler yapılabilir.
 • Atış ve spor testinden başarıyla çıkan adaylar 16 haftalık yoğunlaştırılmış yeterlilik eğitimi alırlar. Bu esnada adaylar hava araçları ve kara araçlarından rehine kurtarma, binadan rehine kurtarma, silah kullanımı ve silahsızlandırma eğitimleri gibi komplike eğitimler alırlar.
 • Özel harekat timi dışında keskin nişancılar da yetiştirilir ve eğitilir. Bu keskin nişancılar sahada gerçekleşen operasyonlarda özel harekat timine destek olarak başarı oranını artırır. Özellikle rehine kurtarma operasyonlarında keskin nişancıların desteği tartışılmaz bir rol oynar. Bu sebeple başvuran adaylar arasında uzun mesafe atışı üzerine uzmanlaşmış kişilere öncelik verilebilir.
JÖAK hangi silahları kullanır, kullandığı silahlar hangileridir?

JÖAK timleri görevlerine göre çok sayıda silah kullanmaktadır. Bunlar; Yavuz 16, Kılınç 2000, HK MP5, KC-556, HK 33, MKEK MOT, MG3,  M249, MKEK JNG-90, KNT-308, DRAGUNOV SVD, SAKO TRG silahlarıdır.

JÖAK çalışma şartları, koşulları ve saatleri nasıldır?

JÖAK timleri en zorlu operasyonlarda görev verilmek üzere yetiştirilirler. Bu operasyonları gerçekleştirebilmek için düzenli olarak hazır durumda bulunmalıdırlar. Görevleri gereği bazen haftalar süren operasyonlara katılabilirler. Bu yüzden belirli bir çalışma saatinden söz edilememektedir. Çalışma koşulları ise oldukça zorludur.


JÖAK Eğitimleri Nasıl Yapılıyor?

Jandarma Genel Komutanlığının en özel birimlerinden biri olan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı bünyesine katılmak oldukça zordur. Adayların zorlu eğitim sürecini tamamlaması gerekmektedir. Gönüllülük esasıyla başvurular sonrasında adaylar eğitime alınır. Bu eğitimlerde hareketli, hızlı, yakın ve uzak mesafelerden atış eğitimi, zorlu spor eğitimi ve fiziksel dayanıklılık testleri bu eğitimlerden bazılarıdır. Ayrıca poligonlardaki performanslarına da önem verilir. Kurtarma, operasyon, bomba imha, afet müdahale senaryolarına hazırlanılır.

JÖAK Personeli olmak için, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan subay, Astsubay ve Uzman Çavuşlardan gönüllülük esasına göre oluşturulmaktadır. JÖAK birliklerine katılmak isteyen Jandarma personeli dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilen personel öncelikle atış, spor ve mülakat testlerine katılmalıdır. Başarılı olanlar iki haftalık intibak eğitimine alınırlar. İntibak eğitiminin ardından 16 haftalık yoğunlaştırılmış eğitime başlarlar. Eğitimlerde bina, uçak, tren ve kara araçlarından rehine kurtarma gibi bir çok eğitimi tamamlarlar.

Bu eğitimlerde adaylara keskin nişancılık, rehine kurtarma, silah kullanımı, silahsızlandırma gibi oldukça zor konularda eğitim alırlar. Yapılan eğitimler oldukça zordur ve çok sayıda JÖAK adayı bu eğitimleri yarıda bırakmaktadır. Bu sebepten dolayı JÖAK olmak için iyice düşünmeli ve akabinde kararınızı vermelisiniz. Unutmayın ki askerlik maaşları için yapılan bir meslek değildir.


JÖAK Maaşları 2024 Ne Kadar?

Bulunulan rütbe ve konumlarına göre değişken ücretler almaktadır. Ayrıca doğu görevleri ve gidilen operasyonlara göre de ücret değişiklikleri olmaktadır. En düşük rütbede bulunan bir personel 52.000 TL ve girdiği operasyonlara ve doğu görevlerine göre 66.000 TL’ ye kadar maaş almaktadır. En üst rütbede bulunan personel 100.000 TL den başlayıp görev durumuna göre 130.000 TL’ ye kadar maaş almaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Jandarma Astsubay Nasıl Olunur? 

👉 Kadın Jandarma Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu