Üniversite

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur? Jandarma Astsubay Ne Kadar Maaş Alır?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur? Jandarma Astsubay Ne Kadar Maaş Alır?. Astsubay subaydan kıdemsiz er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Jandarma Astsubay kırsal bölgeler başta olmak üzere kamu düzenini sağlayan askerdir. Jandarma Astsubay bulundukları bölgenin yönetmeliklere aykırı faaliyetleri engellemek ve kamu düzenini korumak yükümlüdür. Jandarma Astsubay olabilmek için en az lise mezunu olmak ilk şarttır.

 Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma astsubay olmak için Türkiye vatandaşı olup askerlik standartlarına ve koşullarına uyan eğitim durumu önlisans ve lisans olan her kişi bu mesleği seçebilmektedir. Ayrıca bu mesleğin sevilmesi, ilgi duyulması ve önemsenmesi gerekmektedir. Disiplin düzeyi yüksek olduğundan ciddiyet isteyen bir meslektir. Bu mesleği seçmek isteyenlerin KPSS sınavlarından bu mesleğe yetecek kadar puan almaları da şart olarak belirlenmiştir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezi’nde verilen bir yıllık eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Bu eğitim kayıt kabul, intibak eğitimi, temel eğitim, akademik eğitim, staj ve kolluk uygulaması bölümlerini içermektedir. Ayrıca jandarma meslek yüksekokullarında; silah bilgisi, beden eğitimi ve kolluk savunma teknikleri, kriminoloji, karakol sevk ve idaresi, davranış bilimleri, hukuk, bilgi ve iletişim teknolojileri, adli kolluk hizmetleri gibi mesleki dersler verilmektedir.


Jandarma Astsubay Ne İş Yapar?

Jandarma astsubay, İçişleri Bakanlığına bağlı asayiş işlerinde çalışmaktadırlar. Bazı jandarma astsubaylar operasyonlara katılırken bazıları ise masa başı işleri yürütmektedir. Görev bölgelerinde daima asayişi sağlarlar. Ayrıca cezaevlerine tutuklu, suçlu ya da hükümlü sevkiyatı olduğunda yine görev jandarma astsubaylarınındır.


Jandarma Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

Jandarma astsubay olma şartları şunlardır;

  1.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup cinsiyetin erkek olması
  2. Lise, önlisans, lisans eğitim derecesine sahip olup kayıt tarihine kadar mezun olunması
  3. Silah kullanmaya, taşımaya ve silahlı görev yapmaya karşı engeli bulunmamak
  4. Arşiv araştırmasının olumlu olması
  5. Vücut ve fizik kontrollerinde herhangi bir problemin bulunmaması
  6. Sağlık durumunun son derece iyi olması
  7. Düztabanlık durumunun bulunmaması
  8. Vücudun herhangi bir kısmında dövme, yara izi, jilet ve sigara yanığı izi bulunmaması
  9. Herhangi bir cemaat ya da örgüte üye olmamak
  10. Türk ceza kanunları esasına göre yüz kızartıcı suç işlememek.

Jandarma Astsubay Maaşları 2024 Ne Kadar?

Jandarma astsubay maaşları bölgelere, masa başı ya da operasyon askeri olunup olunmamasına ve görev zorluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama Jandarma Astsubay maaşları ise 55 bin TL civarındadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Yedek Subay Nasıl Olunur?

👉 Asteğmen Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu