Yaşam

Ksantan Sakızı Ne İşe Yarar? Ksantan Sakızı Cilde Faydaları Neler?

Ksantan Sakızı Ne İşe Yarar? Ksantan Sakızı Cilde Faydaları Neler?. Ksantan sakızı 1950’lerde ABD Tarım Bakanlığı bilim adamları tarafından suda çözünür sakızlar yapan mikroorganizmaları tanımlamaya çalışırken keşfedildi. Ksantan sakızı yapmak için glikoz, sakaroz veya laktoz bir bakteri olan Xanthomonas campestris tarafından fermente edilir. Daha sonra izopropil alkol ile katı hale getirilir. Daha sonra kuruduktan sonra ince toz haline getirilir. Bir sıvıya eklendiğinde sakıza dönüşür. Ksantam sakızı genellikle tüm cilt tipleri için iyi olsa da, aşırı durumlarda cildi kötüleştirebilir veya tahriş edebilir. Ksantan sakızı alerjisi veya sindirim sorunları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Ksantan Sakızı Ne İşe Yarar?

Ksantan sakızı genellikle güzellik ürünlerinde kullanılır. Kokusuzdur, toksik değildir ve cilde birçok faydası vardır. Ksantan zamkı, emülsiyon ürünlerini ayırabilir. Birçok emülsiyon ürünü, suyun cilt tarafından hızlı emilimini desteklemek için ksantan sakızı kullanır. Yüz kreminde ksantan zamkı da mükemmel işlevler gösterir, bu nedenle ksantan sakızı yüz kremleri piyasada popülerdir. Ksantan sakızı, nemlendiriciler, losyonlar, Yüz Temizleyiciler, Kremler, Vücut Temizleyiciler, Fondöten gibi birçok kozmetik ürünlerde kullanılır.

Ksantan Sakızı, kozmetik ve gıda ürünlerinde ürünlerin ayrılmasını önlemek için kıvam arttırıcı ve stabilizatör olarak kullanılır.

Jel benzeri bir doku oluşturur ve ayrıca taşıyıcı ajan olarak kullanılır.

Kozmetik olarak kullanıldığında pürüzsüz, eşit bir uygulama sağlar.

Doğal olarak glütensizdir, jöle, dondurma, puding, salata sosu ve yoğurtta kullanılır.

Ksantan sakızı diş macunu ve tıpta da kullanılır.


Ksantan Sakızı Cilde Faydaları Neler?

1. Ksantan zamkı ciltte kırışıklıkları önleyebilir. Ksantan sakızı aynı zamanda tıbbi ve estetik projelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Güzellik bileşenleri ile kombine edildiğinde cildi nemlendirmek, kırışıklıkları doldurmak ve kırışıklıkları gidermek için kullanılabilir.

2. Ksantan sakızı içeren cilt bakım ürünleri de yaşlanmaya direnebilir. Ksantan zamkı, insan vücudu için zararsız olan ve insan cildi üzerinde istikrarlı bir bakım etkisi olan kararlı kimyasal bileşenler içerir. Uzun süreli kullanım da yaşlanmayı önleyebilir.

3. Ksantan sakızı içeren cilt bakım ürünleri de cilt durumunu ayarlayabilir. Ksantan sakızı, cilt bakım ürünlerinin alkalinitesini ve cildin asitliğini nötralize edebilen ve cilt alerjilerini önleyebilen asitlik ve alkalinite açısından çok kararlıdır.

Kısacası, kozmetikte ksantan sakızı kullanımı çok basit ve kapsamlıdır. Ksantan sakızı cilde nemi yenileyebilir, nem kaybını önleyebilir, cilt kırışıklıklarını önleyebilir ve ayrıca yaşlanmayı geciktirebilir. Bununla birlikte, mısıra alerjisi olan kişilerde ksantan sakızına karşı ters bir reaksiyon olacaktır, bu nedenle ksantan sakızı içeren cilt bakım ürünlerini kullanmamak en iyisidir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu