Din

Kurban Kesilirken Nasıl Dua Edilir? Kurban Kesilirken Okunacak Ayet

Kurban Kesilirken Nasıl Dua Edilir? Kurban Kesilirken Okunacak Ayet. Kurban Bayramı yaklaşırken en çok merak edilenlerden biri de Helal Kesim İçin Kurban – Hayvan Keserken Tekbir Nasıl Okunur? Kurbana Okunacak Dua  Diyanet ve Kurban Keserken Ne Diyoruz? merak edenler için bu yazımızda tüm ayrıntıları derledik.

Kurban Kesilirken Nasıl Dua Edilir?

İslam alemi için önemli olan ve Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden başlamak üzere 4 gün kutlanan dini bayram Kurban Bayramıdır. 2023 yılında  27 Haziran 2023 Salı günü Arife 28 Haziran 2023 Kurban Bayramı 1. günü olarak kutlanacaktır. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramında az zaman kalması sebebiyle en çok merak edilenlerden biri de Kurban Kesilirken Okunan duanın adıdır. Yazımızın devamında Kurban Kesilirken Helal kesim olması için okunacak dua ve ayetleri bulabilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken birkaç husustan bahsedelim

  • Kurban yada hayvan kesilirken muhakkak besmele çekilmesi gerekir.
  • Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten bilerek çekilmez ise; kesim helal kesim olmaz ve hayvanın eti yenilmez. Ola ki besmele çekmeyi unutursanız besmele çekmemede bir kasıt yok ise kesilen hayvanın eti yenebilir.
  • Kesilecek olan kurban; kesileceği yere eziyet edilmeden sürüklenmeden götürülür.
  • Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır.
  • Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçayağı bağlanır ve kıbleye karşı durulur
  • Son olarak okunacak dua ve ayetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunur

Kurban Kesilirken Okunacak Ayet

Kurban kesilirken okunacak duanın adı el-En’am’dır ve bu dua Enam Suresi 79. Ayetidir. Kurban kesimi için öncelikle niyet etmek ve kesimden önce mutlaka besmele çekilmelidir.

Kurban Kesilirken Okunacak Dua El-enam

Okunuşu: “Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.”

Türkçesi: “Ben tüm kalbimle gökleri ve yeri yaratan Allah’a yöneldim. Ve müşriklerden olmadım.”
Ardından tekbir getirilir.

Tekbir ise şu şekilde getirilmelidir:

“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd”

Dua edilip tekbir getirildikten sonra kurban kesilir ve ardından kurban kesen kişi şükür amaçlı 2 rekat namaz kılması gereklidir. Bu kılınan 2 rekatlık şükür namazı büyük sevap sayılan bir namazdır. Namazdan sonra bir dua okunmalıdır. Kurban duası Arapçası okunurken duanın anlamını ve derinliğini bilmek maneviyatı güçlendirir.
İsteyenler ise kurban kesilene kadar Yasin-i Şerif de okuyabilir.

Ayrıca Kurban Kesilirken Okunacak Dualar

Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah’ım. Şu mübarek Bayram sabahında huzuruna geldik. Lâyıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!”

“Ya Rabbi! Kıldığımız namazları, “Kurban Bayramı günlerinde senin katında en sevimli amelimiz olan kurbanlarımızı, okuduğumuz Kur’anları, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va’z-u nasihatleri, hasılı bütün ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu bayram günü hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım!”


Kurban Nasıl Kesilir?

Dua ve ayetleri okuduktan sonra Kurban kesim işlemine başlayabilirsiniz. Ayrıca bilmelisiniz ki Kurban kesilmeden önce Kurbanı kesecek olan kişinin “Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd” diyerek tekbir getirmesi ve “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek kesime hazırlanması da gerekir. Kurban kesimi öncesinde yukarıda anlattığımız şekilde duaların okunur ve hazırlıklar yapılması sonrasında kurbanın dine uygun  helal kesim olarak kesilmesi sağlanmış olur.

Bilmelisiniz ki kurban kesilirken eziyet etmeden tek seferde kesilmelidir. Önceden hazırlanmış keskin bıçaklar kullanılmalı soluk, yemek ve şah damarlardan en az birisinin tek hamlede kesilmesi ile birlikte kanın akıtılması ve canın çıkmasının beklenmesi kafidir. Sonrasında ise kurbanlık hayvanın baş ve gövdesinin birbirinden ayrılması ile birlikte kurban kesimindeki diğer bölümlere geçilebilir.


👉 2023 Resmi Tatiller ve Özel Günler Takvimi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu