Üniversite

Kütüphaneci Nasıl Olunur? Kütüphaneci Maaşları 2024 Ne Kadar?

Kütüphaneci Nasıl Olunur? Kütüphaneci Maaşları 2024 Ne Kadar?. Meslek kollarından Kütüphanecilik mesleğini enine boyuna araştırıp, inceleyip bir yazı oluşturduk. İşte Kütüphaneci Kimdir? Kütüphaneci Ne İş yapar? Kütüphaneci olmak için hangi bölümleri bitirmeliyiz ve daha fazlası için bütün detayları yazımızda bulacaksınız.

Kütüphaneci Kimdir?

Kütüphaneciler, kitap ekleme, kitap düzenleme, yazar ekleme ve yazar düzenleme yetkilerine sahiptir. Kütüphanecilik sistemi hala geliştirilme aşamasındadır. Kütüphaneye gelen; kitap, süreli yayın, video-kaset ve ses kasetleri ile bilgisayar disketlerini konularına göre sınıflayan, bunları koruyan ve faydalanmak isteyenlerin hizmetine sunan kişidir. Kütüphaneye kitap ya da materyaller birden fazla sebeple gelebilir. Kütüphaneye bağış yapılmış olabilir, kütüphane bünyesinde derleme ve değişimler alınabilir ya da satın alma yoluna gidilebilir.

Bu halde kütüphaneye yeni kitap girişi olduğunda kütüphaneci onun hangi sınıfa ait kitap olduğunu araştırır, karar verir ve bir bilgi fişiyle beraber kendi sınıfına ait bölüme koyarak insanların daha kolay ve hızlı bir şekilde o kitaptan faydalanmasını sağlar. Kütüphanelerden kitap ödünç almak da bildiğiniz gibi mümkündür. Dışarıya ödünç kitap ve kaset verme hizmetini de yine kütüphaneciler yürütür. Kitapların gerekli zamanda teslim edildiğinden, hasarsız olarak ve özenle getirilmiş olduğundan emin olduktan sonra tekrar kabul işlemini gerçekleştirir.


Kütüphaneci Nasıl Olunur?

Kütüphaneci olmanız için gereken eğitimler ve yapmanız gerekenler sırasıyla şekildedir;

  • Lise eğitimini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Bir lisans derecesinde Kütüphane bilimi veya ilgili bir konudan mezun olmanız gerekmektedir..
  • Kütüphane biliminde yüksek lisans yapabilirsiniz bu sizi öne taşır.

Kütüphaneci İş İlanı ve Personel Alımı Nasıl Olur?

Kütüphaneci olarak çalışmak için KPSS’ den aldıkları geçerli ve yüksek puanlar ile atanırlar. Personeller Türkiye’nin bazı noktalarında bulunan Milli Kütüphanelerinde görev yapabilirler. Ayrıca halk kütüphanelerinde, üniversitelerde bulunan, okullarda bulunan kütüphanelerde görev yapabilirler.

Kütüphaneler Genel Müdürlüğü bünyesinde de çalışabilen personeller özel kütüphanelerde, arşivlerde de istihdam edilebilirler. Personellerin bu nedenle kamu ilanlarını takip etmeleri ve KPSS’ den yüksek puan almaları gerekmektedir. Devlette kütüphaneci alımı hemen hemen her yıl yapılmaktadır. Özel sektörde de sık sık iş ilanları yayınlanmaktadır.


Kütüphanecilik Mesleğinin Olduğu Üniversiteler Hangisidir?

Mesleğin eğitimi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dokümantasyon ve Enformasyon bölümü, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat F

Fakültesi Kütüphanecilik bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dokümantasyon ve Enformasyon bölümlerinde verilmekte iken bu bölüme artık öğrenci alınmaması nedeniyle Meslek eğitimi bölümünde yer alan bilgiler “Kütüphanecilik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.


Meslekte İlerleme Nasıl Olur?

Kütüphaneci olarak göreve başlayan kişiler tecrübe ve çalışma süresinin artmasına bağlı olarak yönetici kadrolarına yükselebilirler. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.


Kütüphaneci Olmak İçin Gereken Gerekli Kişisel Beceriler Nelerdir?

Her şeyden önce, bir kütüphaneci olarak kariyerinizde, farklı etki alanlarından birçok insanla tanışacağınızı anlamalısınız; öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler, profesörler, çeşitli etki alanlarında uzmanlar ve daha fazlası. Bu yüzden bu insanlarla anlaşabilmek için güçlü kişilerarası becerilere ihtiyacınız olacak. Ayrıca, çalışmalarınızda son derece titiz olmanız gerekecek, çünkü kütüphanenize giren herkes okumaya gelmeyecek. Bazıları senden çalmaya gelecek.

Bu yüzden, ayırt etmek sizin de öğrenmeniz gereken bir beceridir. Dikkatli olun ve kullanıcıların sınırları aşmasına asla izin vermeyin. Bir kütüphaneci olarak sizin için önemli olan bir diğer hayati beceri, işleri düzenli tutma becerisidir. Biliyorsunuz, kütüphanede yapacağınız şeylerden biri kitapları ve diğer materyalleri düzenlemek ve düzenlemek. Bu yüzden bu beceriyi geliştirmek zorunda kalacaksın.


Okul Kütüphanecisi Ne Yapar?

Bir okul kütüphaneci olarak yapacağınız şeylerden bir tanesi öğrencilere okuma becerisini öğretmek ve okuma alışkanlığını geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu genellikle konferanslar, interaktif hikaye anlatma oturumları ve uygulamalı etkinlikler aracılığıyla yapılır. Ayrıca öğrencilerin ve öğretmenlerin sınıfta ders planları için kullanılacak kaynakları bulmalarına yardımcı olurlar.

Üniversitelerdeki okul kütüphanecileri, öğrencilerin bilgiye erişmesine ve araştırma yapmasına yardımcı olur. Aynı şekilde, üniversite profesörlerine dersleri için veya kendi araştırma projeleri için kaynak bulmalarında yardımcı olurlar.

Yukarıda belirtilen görevleri dışında, aşağıda okul kütüphanecilerine eklenebilecek diğer bazı görevler de yer almaktadır. İşte o bazı görevler şunlardır;

  • Rolleri yazma ve düzenleme: Kütüphaneciler, sahip oldukları geniş bilgi birikimi nedeniyle, eğitim materyallerinin hibe yazma ve düzenlemesine katılmaktadırlar.
  • İdari roller: Bazı kütüphaneciler idari görevler hakkında çok iyi bilgiye sahiptir. Kütüphanenin uygun yönetimini ve sorunsuz çalışmasını sağlar.
  • Teknik roller: Kütüphanelerde, kütüphanenin teknik ve elektronik kaynaklarını yöneten teknoloji meraklısı uzmanlar bulabilirsiniz. Genellikle, sahnelerin arkasında çevrimiçi içerik oluşturucuları ve geliştiricileri olarak çalışırlar. Bazıları kütüphane web sitesini yönetir. Bazıları bulut bilgi depolama ve geri alma sistemleri geliştirme rolüne sahip olabilecek bulut mühendisleridir.
  • Nişe özgü roller: Devlet kurumlarına, müzelere, hastanelere, hukuk firmalarına ve meslek kuruluşlarına giderseniz, genellikle kuruluşla ilgili kaynak malzemeleri bulundurduğu kendi kütüphaneleri vardır. Bu kuruluşlar, bu kütüphaneleri yönetmeye yardımcı olan kütüphanecilerin hizmetlerini kullanır. Kütüphanelerin düzenli ve düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.

Kütüphanecilik Yetkileri Nasıl Biter?

Kütüphanecinin kendi isteğine bağlı olarak ve otomatik olmak üzere iki şekilde sona erer; .

1- Kendi isteği ile: Her kütüphaneci istediği zaman kütüphanecilikten ayrılma hakkına sahiptir. Ancak kendi isteği ile kütüphanecilikten ayrılan okurların tekrar kütüphaneci olma ihtimali diğer okurlara göre çok azdır.

2- Otomatik olarak: Kütüphanecilik sistemi aktif bir sistem olduğu için her ay geçen ayın en iyi kütüphanecileri listesi yayınlanmaktadır. Bu listeye göre geçen ay 1 ve daha az puan alan kütüphanecilerin yetkileri geri alınmaktadır. Kütüphanecinin puanı 500 ve üstü ise yetkisi emektar seviyesine çekilir.


Kütüphaneci Maaşları 2024 Ne Kadar?

Kütüphanecilerin aldığı maaş hizmet yılına göre değişmektedir. Kütüphane Personeli 2024 yılında ortalama 23.000 TL maaş alıyor. En yüksek maaşı ise müdürler almaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu