Üniversite

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024. Üniversitelerde özel uzmanlık gerektiren konular üzerine ders veren Öğretim Görevlisi olmak hakkında tüm merak edilenleri bu makalemizde paylaştık. Öğretim Görevlisi olmak için ilk şart herhangi bir alanda Yüksek Lisans yapmış olmak gereklidir.

Öğretim Görevlisi Nedir?

Öğretim görevlisi, doktora derecesine sahip olma zorunluluğu olmayan ve özel uzmanlığı gerektiren konularda ders vermek üzere geçici veya devamlı olarak yükseköğretim kurumlarında görevlendirilen kişidir. Doktorasını tamamlamış olanlar ilgili uzmanlık alanında doçentlik sınavına başvurabilmektedir. Öğretim Görevlisi olmak için Herhangi bir alanda Yüksek Lisans yapmış olmak gereklidir. Herhangi bir alanda Tezli Yüksek Lisans yapmış olan kişiler Öğretim Görevlisi olabilirler.

Öğretim Görevlisi olan kişiler Meslek Yüksekokullarında ya da bölümleriyle ilgili fakülte veya enstitülerde görev yapabilirler. Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyesi birbirinden farklı unvanlardır. Öğretim Üyeleri Doktora yapmış ve Akademik Unvan almış kişilerdir. Öğretim Görevlisi olmak için yaş sınırı bulunmamaktadır. Üniversitelerde ders veren Öğretim Görevlileri Öğr. Gör. kısaltmasıyla yazılırlar. Yabancı Dil bilme şartı bulunmamaktadır ancak yabancı dili iyi olanlar olası bir dil sınavında başarılı sayılırlar. Herhangi bir alanda uzmanlaşmış kişiler farklı bir sektörde çalıştığı halde yükseköğretim kurumlarında ders verebilirler.

Bu kişiler aynı zamanda başka bir resmi görev almış veya serbest meslek sahibi de olabilir. Resmi görevden nakil suretiyle gelen öğretim görevlilerine kendi derecelerindeki aylık ödenir. Meslek sahibi olan ve sadece belirli dersleri vermek üzere anlaşılan öğretim görevlilerine ise ders saati üzerinden bir aylık veya ücret ödenir.


Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olmak için en az Yüksek lisans mezunu olmak gereklidir. Bazı üniversitelerde yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olmak şartı da aranabilmektedir. Öğretim görevlisi alımlarında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girme şartı aranmaktadır ve en az 70 puan, YÖK tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 50 puan puan almış olmak gerekir.

Üniversite tarafından alım yapılacak Öğretim görevlisi kadrosu başvuru şartlarını taşıyan adaylar sözlü mülakata girerler. Sözlü mülakat sonrası başarı olan adaylar Öğretim görevlisi olmaya hak kazanır.

Öğretim görevlisi pozisyonları genellikle üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından ilan edilir. İlgili bölümün web sitesini veya iş ilanı sitelerini takip ederek öğretim görevlisi pozisyonlarına başvurabilirsiniz.


Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2024

Öğretim görevlisi olmak için Öğretim Görevlisi alım şartlarını taşıyor olmak gereklidir. Bu şartlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Alım yapılacak alanda Tezli Yüksek Lisans yapmış olmak
  • ALES’ten en az 70 puan almak
  • YÖK tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 50 puan almak temel şartlar arasındadır.

Önlisans düzeyinde eğitim veren MYO alımlarına başvuracak adaylarda alanları ile ilgili 2 yıl tecrübe şartı aranmaktadır. Ayrıca mülakat aşamasında uygulama becerileri ölçülür ve formasyon şartı aranır.

Meslek yüksekokullarında ön değerlendirme aşamasında ALES puanının %70’i ve lisans mezuniyet notunun %30’u dikkate alınarak müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar aday, sınav jürisi tarafından en yüksek puandan başlayarak sıralanır.

Son değerlendirme aşamasında ise ALES notunun %35’i, lisans mezuniyet notunun %30’u ve giriş sınavı notunun %35’i hesaplanarak ilan edilen kadro sayısı kadar aday, başarı sırasına göre belirlenir.

Değerlendirme puanı 65 puanın altında olanlar sınavlarda başarısız sayılır.


Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlileri, yükseköğretim kurumlarında eğitim veren öğretim elemanı olarak kabul gören değerli meslek mensuplarıdır. Fakültelerde dekanlık tarafından kendilerine verilen dersleri işletmekle görevlidirler.

Öğretim görevlileri sorumlu olduğu ders müfredatını hazırlamak, yürütmek ve uygulamakla sorumludurlar. Öğrenciler için denemeler, sınavlar hazırlamak ve öğrencilerin ilerlemesini, başarısını kayıt altına almakta Öğretim görevlisinin sorumlulukları altındadır. Bölüm ve fakülte toplantılarına katılmak, makalem ve bilimsel yayınları kaleme almak Öğretim görevlilerinin görevleri arasındadır.


Öğretim Görevlisi Maaşları 2024 Ne Kadar?

Öğretim görevlisi maaşları Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversitelerinde farklıdır. Devlet Üniversitelerinde Öğretim görevlisi maaşları, deneyime, Aile ve çocuk yardımı, Asgari Geçim İndirimi ve Toplu sözleşme zammına göre 38 bin ila 56 bin TL arası değişmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu