KYK

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi? KYK bursu alan öğrencilerin farklı nedenlerden dolayı bursu kesilme durumu söz konusudur. KYK bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

KYK ‘dan burs alan öğrenciler bazı durumlarda yıl içinde gerekli şartları yerine getiremeyebiliyorlar yada başarısız olan öğrenciler olabiliyor  Böyle durumlarda ise KYK bursu kesilmekte. Örnek verecek olursak, 4 yıllık bir bölümde okuyorsunuz ve 3.sınıfta başarısız olduğunuz için bursunuz kesildi. 4.sınıfta burs başvurusu yapsanız dahi burs alamazsınız. Ancak öğrenim kredisine başvurursanız alabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alıp yıl içinde, dileyen öğrencilere “öğrenim kredisi” alması belirtilir ve sistemsel olarak öğretim kredisine geçer. Öğrenim kredisi ise burs gibi geri ödemesiz değil tam dersine geri ödemeli bir şeydir.

Kredi ve Yurtlar Kurumunda açıkça belirtilen ifadede “Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.” ibaresi bulunur. Bursu kesilen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumunun belirttiği esaslar dahilinde öğrenim kredisi verilecek ücret almaya devam edilebilir. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu