Kimdir

Mahmut Akşit Kimdir? Mahmut Faruk Akşit Hayatı ve Biyografisi

Mahmut Akşit Kimdir? Mahmut Faruk Akşit Hayatı ve Biyografisi. 2019 yılından bu yana TUSAŞ Motor Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Mahmut Akşit uçak motorları alanın Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli isimlerdendir.

Mahmut Akşit Kimdir?

Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit 1967 yılında Denizli‘de doğmuştur ve 2024 yılı itibariyle 58 yaşındadır. Lisans eğitimini 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini 1993 yılında Makina ve Havacılık Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Aynı zamanda Amerika’nın New York eyaletinde bulunan Rensselaer Polytechnic Institute’de sürdürmüştür.

Mahmut Faruk Akşit, 2004 yılında Doçent, 2015 yılında Profesör unvanını almıştır. .


Mahmut Faruk Akşit Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit çalışmalarını ABD’de sürdürdüğü sıralarda General Electric Corporate Ar-Ge Merkezi’nde 10 yıl boyunca Consultant Research Engineer, Senior Researcher, Static Seals Manager ve son olarak da Advanced Seals Research Team Leader görevlerini üstlendi. .

2001 yılında Türkiye’ye dönen Mahmut Faruk Aktiş, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yaptı. .

2003 yılında Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde görevlerine devam etti.

2019 yılının Eylül ayından bu yana TUSAŞ Motor Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerini yürütüyor. .

Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit’in Uçak Motorları, Gaz ve Buhar Türbinleri konularında 25 yılı aşkın tecrübesi, 16 değişik ülkede yayınlanmış 60’ın üzerinde patentleri, 150’ye yakın makale, tebliğ, NASA ve NATO teknik raporları ve benzeri bilimsel yayınları bulunmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu