Kimdir

Merdan Yanardağ Kimdir, Nereli? Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi

Merdan Yanardağ Kimdir, Nereli? Soruları TV programlarında gündeme dair yaptığı yorumlar ve açıklamalar ile merak edilen isimlerden oluyor. Kariyeri boyunca birçok gazete, kanal ve dergide görev alan Yanardağ’ın kaleme aldığı pek çok eserde bulunuyor. BSP, ÖDP gibi partilerin kuruculuğunda ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın İstanbul Genel Sekreteri olarak görev aldı. Gelin hep birlikte Gazeteci, yazar ve TV programcısı Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Merdan Yanardağ Kimdir, Nereli?

Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı olana Merdan Yanardağ 24 Şubat 1961 yılında Sivas‘ın Divriği ilçesinde dünyaya gelmiştir. 2024 yılı itibariyle 63 yaşındadır. Merdan Yanardağ, Nermin Yanardağ ile evlidir ve Alp adında bir oğlu vardır.

İlk, orta, lise ve üniversite öğretimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi -İİTİA- (Marmara Üniversitesi) Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” alanında yüksek lisans (master) yaptı. Ardından (İstanbul) Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sosyoloji doktorasını tamamladı.


Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi

Merdan Yanardağ eğitimi sonrası1985 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başladı. Ardından sırasıyla Sabah, Hürriyet, Güneş, Gündem (kurucu) ve Aydınlık (kurucu) gazetelerinde muhabir, editör, Haber Müdürü, Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. Kurucuları arasında bulunduğu haftalık Söz dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Genel Sekreterliği görevine (1989-1992) seçildi. BSP ve ÖDP’nin kurucuları arasında yer aldı ve bu partilerde Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. ÖDP’den 2001 yılında ayrıldı. Yanardağ, 2014 yılında Ankara’da ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen sosyalistleri ve aydınlarıyla birlikte Birleşik Haziran Hareketi’nin çağırıcıları arasında yer aldı. Haziran Hareketi’nin Türkiye Yürütme Kurulu Üyeliği görevine getirildi.

Görsel medya alanına 1994 yılında HBB televizyonu ile geçti, haber programları yaptı. Sırasıyla Kanal-e (CNBC-e), Kanal 6, atv gibi televizyonlarda editör, programcı, Haber Müdürü ve Genel Müdür olarak çalıştı. Kanaltürk televizyonunun kurucuları arasında yer aldı ve Yayın Kurulu Üyeliği (2004-2009) yaptı. Kanaltürk televizyonunda 5 yıl boyunca “5. Boyut” isimli haftalık haber-analiz programları yaptı. Daha sonra Kanal Biz televizyonunu kurdu ve bir yıl boyunca (2009) Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı, 5. Boyut programını bu kanalda da sürdürdü. Daha sonra 5. Boyut programına Ulusal Kanal’da (2010-12) devam etti. .

Merdan Yanardağ, 2011 yılında Yurt gazetesini kurdu, 3 yıl boyunca bu gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini, yazarlığını ve Başyazarlığını yaptı. Aynı dönemde kurduğu haftalık haber analiz dergisi Bağımsız’ın da Genel Yayın Yönetmenliğini ve yazarlığını yürüttü. .

Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yayımlanmış yaklaşık 400 makale ve inceleme yazısı ile kendisiyle yapılmış çok sayıda söyleşi bulunuyor. .

Kasım 2015’te elektronik ortamda yayın yapan ABC Gazetesi 5 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’ni kuran ve Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Yanardağ, yazılarına halen bu sitede devam ediyor. Ocak 2017 itibarıyla Türksat, Digiturk ve D-Smart üzerinden yayın yapan Tele1 TV’nin de Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini sürdüren Yanardağ, bunlara ek olarak Türkiye’nin birçok bölgesinde konferanslar veriyor, panellere ve çeşitli etkinliklere de konuşmacı olarak katılıyor.

Eserleri:

 • MHP Değişti mi? Ülkücü Hareketin Analitik Tarihi, Gendaş Yayınları – 2002
 • Milliyetçilik MHP Faşizm, Aykırı Yayınları, (ortak kitap) – 2002
 • Ergenekon ve Sosyalistler, Siyah Beyaz Yayınları – 2008
 • Kadro Hareketi, Siyah Beyaz Yayınları – 2008
 • Kadro Hareketi: Dünyada ve Türkiye’de Ulusçu Sol ve Üçüncü Yol Arayışının İdeolojik Kaynakları, Destek Yayınları – 2018
 • Bir ABD Projesi Olarak AKP, Siyah Beyaz Yayınları – 2007 .
 • Operasyon Partisi: Bir ABD Projesi Olarak AKP, Destek Yayınları – 2013
 • Yeni Muhafazakarlar (Neo-Cons), Chiviyazıları Yayınevi – 2004
 • Yeni Muhafazakarlık Neo-Conlar Dünya’da ve Türkiye’de Post-Modern Gericilik, Destek Yayınları – 2013
 • Türkiye Nasıl Kuşatıldı? Fethullah Gülen Hareketinin Perde Arkası, Siyah Beyaz Yayınları – 2009
 • Kuşatılan Türkiye Gülen Hareketinin Perde Arkası, Destek Yayınları – 2016
 • Liberal İhanet / Siyasal İslam’a Biat Edenler, Kırmızı Kedi Yayınları – 2014
 • Türkiye Neden Feda Edildi, Destek Yayınları – 2013 .
 • Cumhuriyetin Sonbaharı, Destek Yayınları – 2017
 • Darbe İçinde Darbe, Siyah Beyaz Yayınları – 2017
 • Medya Nasıl Kuşatıldı?, Siyah Beyaz Yayınları – 2008
 • Medya Nasıl Kuşatıldı?, Halk Kitabevi – 2016
 • İçtihad Kapısı / İslam Dünyasının Süren Ortaçağı , Kırmızı Kedi Yayınevi, 2022

Merdan Yanardağ: Twitter


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu