Yaşam

Moksefen 400 Mg Film Tablet Ne İşe Yarar? Moksefen Ne İçin Kullanılır?

Moksefen 400 Mg Film Tablet Ne İşe Yarar? Moksefen Ne İçin Kullanılır?. MOKSEFEN enfeksiyonlara neden olan değişik türlerdeki bakterileri öldürerek bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. MOKSEFEN, açık pembe renkli, oblong, bikonveks film kaplı tabletler şeklinde kullanıma sunulur. Her bir film kaplı tabletin içinde 400 mg etkin madde (moksifloksasin) bulunur.

Moksefen 400 Mg Film Tablet Ne İşe Yarar?

MOKSEFEN enfeksiyonlara neden olan değişik türlerdeki bakterileri öldürerek bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. MOKSEFEN’in etkin maddesi olan moksifloksasin, kinolon grubu bir antibiyotiktir. Enfeksiyonlara neden olan değişik türlerdeki bakterileri öldürerek etkisini gösterir.

MOKSEFEN, diğer bazı antibiyotiklere karşı dirençli olan çok sayıda bakteriye karşı da bakteri öldürücü etki göstermektedir (örn. beta-laktam ve makrolid dirençli bakteriler). Penisilin, sefalosporin, aminoglikozid, makrolid ve tetrasiklin grubu antibiyotikleri etkisiz kılan direnç mekanizmaları, moksifloksasinin bakteri karşıtı (antibakteriyel) etkisini engellememektedir.


Moksefen 400 Mg Film Tablet Ne İçin Kullanılır?

MOKSEFEN, duyarlı mikroorganizmaların (mikroplar) neden olduğu aşağıdaki enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır:

 • Kronik bronşitin aniden kötüleşmesi,
 • Hastane dışında oluşmuş akciğer enfeksiyonu (toplumdan edinilmiş pnömoni)
 • Akut sinüzit
 • Başka bir tablonun eşlik etmediği (komplike olmayan) deri ve yumuşak doku
  enfeksiyonları,
 • Kadın üreme organlarının üst bölümünde görülen pelvik inflamatuvar hastalıkta
 • Durumu güçleştiren başka tıbbi durum ya da hastalıklarla birlikte bulunan (komplike) deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; diyabet (şeker) hastalığındaki ayak yarası enfeksiyonları dahil,
 • Komplike karın içi enfeksiyonları; apse gibi çeşitli türlerden mikropların neden olduğu enfeksiyonlar dahil.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Moksefen 400 Mg Film Tablet Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, MOKSEFEN günde bir kez uygulanır. Günde birden fazla kullanılmamalıdır ve bu doz aşılmamalıdır. Tedavinin süresi, kullanıldığı hastalığınızın şiddetine ya da alınan klinik yanıta göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Genel tedavi süreleri:

 • Kronik bronşitte akut alevlenme: 5 gün
 • Akciğer enfeksiyonu (pnomöni): 10 gün
 • Akut sinüzit: 7 gün
 • Komplike olmayan deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında önerilen tedavi süresi: 7 gün
 • Komplike deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında önerilen ardışık tedavi süresi (damardan uygulamayı takiben ağızdan uygulama): 7-21 gün.
 • Komplike olmayan pelvik inflamatuar hastalıkta önerilen tedavi süresi: 14 gün
 • Komplike karın içi organların enfeksiyonlarında önerilen ardışık tedavi (damardan uygulamayı takiben ağızdan uygulama): 5-14 gün.

Klinik olarak uygun olan durumlarda tedaviye intravenöz (damardan) uygulama ile başlanıp, ağızdan tablet uygulaması ile devam edilebilir (ardışık tedavi).

Uygulama yolu ve metodu:

Film kaplı tablet yeterli miktarda sıvı ile bütün olarak yutulmalıdır ve yemeklerden bağımsız olarak alınabilir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Munderm Jel Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu