Sinema

Mühendisler İçin 25 Film Önerisi 2024 – Mühendislerin İzlemesi Gereken Filmler

Mühendisler İçin 25 Film Önerisi 2024 – Mühendislerin İzlemesi Gereken Filmler. Problem çözme, analitik düşünme, yeniliklere açık olma mühendislerin ortak özelliklerinden bazıları ortak özelliklere sahip insanlar ne tarz filmler izlemeli bu makalemizde mühendislerin izlemesi gereken filmleri seçtik umarım hoşunuza gider.

1- Yıldızlararası

Mühendislerin izlemesi gereken filmler listemize bir efsane ile başlamak istiyorum. Birçoğunuz Yıldızlarası’nı izlemiştir ama yine de izlemeyenler için ben kısaca konusundan bahsedeyim.

Yeryüzünde yaşam yavaş yavaş bitmeye başlamıştır. Artan kuraklık ve iklim değişikliği dünyayı yaşanılamaz bir yer haline getirmektedir. Böyle bir ortamda eski bilim insanı olan Cooper, iki çocuğu ve yaşlı babası ile birlikte sade bir hayat sürmekte, geçimini de çiftçilikle sürdürmektedir. Cooper’ın kızı Murphy oldukça parlak bir zekaya sahiptir. Bir gün Cooper’a insanoğlunun hayatını kurtarabilecek bir görev verilir. Bir grup astronot ile birlikte yeni keşfedilen solucan deliğinden geçip, daha önce insanoğlunun hiç ayak basmadığı yerlere gidecektir.

IMDB : 8.6


2- A Beatiful Mind

Başrolünde Russel Crowe’un oynadığı, ünlü matematik profesörü John Forbes Nash’in hayatını konu alan bir film. İlk izlediğimde etkisinden çıkamamıştım bir süre, sizin de öyle hissedeceğinize eminim.

IMDB : 8.2


3- Marslı – The Martian

Marslı, sürekli karşıma çıkan ama izlemeyi hep ertelediğim bir filmdi . Bir gün İzmit’ten Ankara’ya dönerken yolculuk yaptığım otobüste vakit geçirmek için izleyeyim dedim. İzledikten sonra kendime neden daha önce izlemediğim için çok kızdım. Marslı, kendine has konusu ile mühendislerin izlemesi gereken filmler listemizde yer almaya hak kazandı.

Mars’taki bir görevde çıkan fırtına sonucu ekipten ayrı kalan, arkadaşlarının öldü sanıp bıraktıkları ama hayata tutunmayı başaran bir astronotun yaşam mücadelesini konu ediniyor Marslı. Başka bir gezegende tek başınıza olduğunuzu hayal edin. Nasıl yaşama tutunurdunuz ? Cevabı Marslı’da..

IMDB : 8.0


4- The Prestige

Victoria devrinde iki sihirbazın, birbirini alt etmek, sahne sırlarını ortaya çıkarabilmek için girdikleri mücadeleyi konu ediniyor. Filmde bir yandan da Tesla – Edison çatışması ufak da olsa işleniyor. Bu bile başlı başına listemize girmek için yeter aslında. Ama konusu ve oyunculuklar da gerçekten harika. İzlemenizi tavsiye ederim.

IMDB : 8.5


5- Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Afrika’da bir köyde çok büyük bir kıtlık meydana gelmiştir. William Kamkwamba, köyünü bu kıtlıktan kurtarmak için rüzgar türbini yapmaya çalışacaktır.

IMDB : 7.6


6- Devrim Arabaları – 2008

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim’in hikayesi anlatılıyor. Ne zorluklarla üretildiği ve mühendislerin, sırf yerli otomobil üretebilmek için nelerle mücadele ettiğini çok güzel yansıtıyor. Devrim Arabaları’nı izledikten sonra iyi ki mühendisim ben diyeceğinize eminim.

IMDB : 8.0


7- Her Şeyin Teorisi

Son yıllarda yaşamış, bilime yön veren isimlerden olan Stephen Hawking’in hayat hikayesi anlatılıyor filmde. Hawking henüz 21 yaşındayken hastalığa yakalanır. Yıllar geçtikçe hastalık daha da kötüleşir. Fakat bu hastalık, Hawking’in bilime katkı yapmasına engel olmayacaktır.

IMDB : 7.7


8- The Wolf Of Wall Street

Bu kadar uzun olup sıkılmadan izlediğim tek film olabilir The Wolf Of Wall Street. Jordan Belfort’un yatırımcıları kandırarak kısa sürede çok zengin olmasını, zirveye çıkmasını ve bu süreçte yaşadıklarını konu ediniyor film. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Amerikan borsasında çalışan Jordan Belfort’ûn hayat hikayesini bizlere anlatıyor.

IMDB : 8.2


9- Sosyal Ağ – Social Network

Şu an eski popülerliğini yitirmiş olsa bile bir zamanlar herkesin kullandığı Facebook’un kuruluş hikayesini anlatıyor. Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurarken yaşadığı problemler, üniversite yılları da izleyiciye sunuluyor.

IMDB : 7.7


10- Baraj – 1977

Listemizde hep yabancı filmlere yer verecek değiliz, biraz da Türk filmi önerelim. Başrollerinde Tarık Akan ve Türkan Şoray’ın oynadığı hatta şu anda diziye uyarlanmış hali Fox TV’de ekranlara gelen baraj, özellikle inşaat mühendislerinin izlemesi gereken bir film. Nazım Usta baraj şantiyesinde çalışan kimsesi olmayan bir adamdır. Nazım Usta gönlünü, mektup aracılığıyla iletişim kurduğu genelev çalışanı olan Aysel’e kaptırır. Ancak kendisini tanıtmaktan korkan Nazım Usta, şantiyeden iş arkadaşı olan Orhan’ı kendisi gibi gösterir. Aysel’in bir gün çıkıp baraja gelmesiyle de işler karışır.

IMDB : 6.6


11- 3 Idiots

Mühendislik filmi denilince akla ilk gelen film şüphesiz 3 Idiots’tur. Her ne kadar ilk kez ortaokul yıllarında izlemiş olsam da mühendislik kazandıktan sonra tekrar izledim ve filmi o zaman daha iyi anladım.

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi  Hindistan’ın en önemli okullarından birisinde mühendislik okuyan üç öğrencidir. Raju’nun en büyük amacı ailesini fakirlikten kurtarmaktır, Farhan ise aslında mühendislik okumayı istememesine rağmen bu bölümü seçmiştir. Aralarında makinelere en çok ilgi duyan ve mesleğini seven Rancho’dur. Fakat onun da herkesten sakladığı bazı sırları vardır.

IMDB : 8.4


12- Ben Kimim? – Who Am I ?

Benjamin, 25 yaşında asosyal bir bilgisayar dahisidir. Yaptığı hackler ile bir başka hacker olan Max’in ilgisini çeker ve onun ekibi olan Clay’a katılır. Clay kısa sürede Alman gizli servisinin peşine düştüğü bir hacker grubu olur.

Bu filmi de hasta olduğum bir gün izlemiştim. Sürpriz son içinde sürpriz son olan bir film. Sonuna kadar dikkatlice izlemelisiniz.

IMDB : 7.6


13- Yaşam Şifresi

Colter Stevens, gözlerini açtığında kendini bir banliyö treninin içinde bulur. Uyandıktan 8 dakika sonra da tren bir bombanın patlamasıyla infilak eder. Bu döngü sürekli devam eder. Colter, trendeki saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini bulmak zorundadır.

IMDB : 7.5


14- Ex Machina

Henüz 24 yaşında olan Caleb, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisinde çalışmaktadır. Şirketin gizemli Ceo’su Nathan, İnsanlardan uzakta kendi halinde bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık tatil kazanır. Fakat bu tatilde içine çekileceği deneyden haberi yoktur. Dağ evinde Caleb’i, dünyanın ilk gerçek yapay zekası beklemektedir.

IMDB : 7.7


15- I Am Mother

İnsan ırkının olmadığı bir gelecekte, bir robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikayesi anlatılıyor. İnsanlığa ne oldu, neden robotlar dünyaya hakim ? Bu soruların cevaplarını filmi izledikçe öğreniyorsunuz.

IMDB : 6.7


16- The Imitation Game: Enigma

2. Dünya savaşının sürdüğü yıllarda İngiliz Hükümeti, Nazi Almanya’sının kullandığı Enigma şifreleme sistemini bir türlü çözememektedir. Bu şifrelemeyi çözebilmek için ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden birisi de genç profesör Alan Turing’dir..

IMDB : 8.0


17- The Man Who Knew Infinity – Sonsuzluk Teorisi

Srinivasa Ramanujan , 25 yaşında Hintli bir sevk memurudur. Okul zamanında matematiğe olan aşırı ilgisi, diğer derslere ilgisizlik duymasına yol açmıştır. Bu yüzden okulda başarısız olmuş ve kendisini eve kapatmıştır. Evde boş durmak yerine kendi kendine formüller bulmaya çalışır ve bunları dünyanın her yerindeki matematikçilere gönderir. Srinivasa Ramanujan bir gün Cambridge’den teklif alır.

IMDB : 7.2


18- Einstein And Eddington

1.Dünya savaşı sırasında bilim adamlarının çektiği sıkıntılar ve bu sıkıntıları aşabilmenin yine bilimle olacağını düşünen iki bilim insanın hikayesi anlatılıyor. Alman Einstein ve İngiliz Eddington’un gerçek hikayeye dayanan öyküsü filmde bizlere gösteriliyor.

IMDB : 7.3


19- Geliş – The Arrival

Üniversitede antik diller üzerine ders veren bir dil bilimci, Ders esnasında Amerika’ya gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünya’nın 12 farklı noktasına bu uzay araçlarından inmiştir. Amerikan ordusu, uzaylılardan alınan ses kaydının anlaşılması için dil bilimciden yardım ister.

IMDB : 7.9


20- Lucy

Beynimizin yüzde yüzünü kullanırsak ne olur? Sorusunun cevabını Lucy’i izleyerek öğrenebilirsiniz. Kendi halinde gezmeyi, takılmayı seven bir genç kız olan Lucy arkadaş kurbanı olur. Bir anda kendisini vücuduna yerleştirilmiş sentetik uyuşturucuların kuryeliğini yaparken bulur. Bu uyuşturucular Lucy’nin kanına karışacak ve ona insan üstü bir takım güçler kazandıracaktır. .

IMDB : 6.4


21- Usta – 2008

Doğan Usta’nın en büyük hayali kendi başına uçak yapabilmektir. Hayatının merkezinde uçak yapma tutkusu vardır. Fakat bu tutkusu, kendisini kocasının hayatının merkezinde görmek isteyen eşi için büyük bir problemdir.

IMDB : 7.1


22- Sınav – 2006

Gizemli ve güçlü bir şirket, gerçekten kaliteli bir eleman aramaktadır. Aradığı bu elemanı bulabilmek için de değişik bir işe alma metodu geliştirir. Çalışmak için başvuran adaylar bir odaya sokulur, her birine kalem kağıt verilir. Yönetici sınavın kurallarını anlatıp tek bir soru olduğunu söyler, doğru cevap veren işe alınacaktır. Fakat sorun şudur ki ortada bir soru yoktur..

IMDB : 6.8


23- Gizli Sayılar – Hidden Figures

Uzay yarışını kazanmak için Amerika’ya yardım eden siyahi kadınların hikayesi anlatılıyor filmde. Biyografik tarzda filmleri seviyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.

IMDB : 7.8


24- Fractured

Bir adam, eşinin ve yaralı kızının gizemli bir hastanenin acil servisinde ortadan kaybolmalarının ardından panik içinde onları arar. Hastanenin bir şey gizlediğine emindir.

Gizem türünde filmleri seviyorsanız Fractured, son yıllarda yapılan en iyi gizem filmlerinden birisi.

IMDB : 6.3


25- Zaman Sapması – Time Lapse

Üç yakın arkadaş gizemli bir fotoğraf makinesi bulurlar. Kısa süre sonra bu cihazın olağan üstü bir güce sahip olduğunu anlarlar. Alet, 24 saat sonrasının fotoğraflarını göstermektedir. Gelecekte ne olduğunu öğrenmek için kullandıkları bu alet, bir süre sonra rahatsız edici fotoğraflar göstermeye başlayacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu