Üniversite

Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Hangi Bölümden Olunur?

Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Hangi Bölümden Olunur?. Medeni Kanunun 1926 yılında kabul edilmesinden sonra resmi nikah yasalara uygun olarak nikah memuru tarağından kıyılan ve devlet kayıtlarına geçen nikah demektir. Resmi nikah ile beraber de yeni bir meslek dalı ortaya çıkmıştır. Peki Nikah Memuru Olmak İçin KPSS’den Kaç Almak Gerekir? Nikah Memuru 2024 Maaşları Ne Kadar? Gelin hep birlikte Nikah Memuru hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

 

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Ülkemizde resmi nikah 1926 yılında Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Resmi nikah yasalara uygun olarak nikah memuru tarağından kıyılan ve devlet kayıtlarına geçen nikah demektir. Resmi nikah ile beraber de yeni bir meslek dalı ortaya çıkmıştır. Bu meslek dalı nikah memurluğu ya da diğer adı ile evlendirme memurluğudur. Belediye bulunan yerlerde nikahı belediye başkanı veya onun görevlendirdiği vekil tarafından kıyılabilir.

Nikah memurluğu için devlet tarafından doğrudan bir kadro açılmamaktadır. Yani KPSS’ye girmiş olan kişilerin doğrudan nikah memuru olmak için tercihte bulunması mümkün değildir. Nikah memuru olmak için KPSS’den geçerli bir puan almak ve belediyeye kadrolu olarak atanmış olmak gerekir. Daha sonra bu kişilere belediye başkanı tarafından yetki verilebilir. Bu yetkinin verilmesinden sonra nikah memuru olarak göreve başlayacak olan kişiler için öncelikle belediyeler tarafından bir eğitim verilir. Bu eğitimlerden belli düzeyde geçilmesi beklenir. Bu eğitimin sonunda nikah memurları göreve başlar. Aslında nikah kıyma yetkisi belediye başkanlarınındır. Ancak belediye başkanları bu yetkilerini memurlara aktarabilir. Diğer yandan aşağıdaki kısımda yer alan koşulların da, nikah memuru olabilmek için sağlanması gerekmektedir.

 • En az 2 senelik bir yüksekokul mezunu olmak (nikah memuru olmak için belli bir bölüm şartı aranmamaktadır)
 • KPSS için gerekli puanlar değişse de genel olarak sınavdan 80 puan almış olmak.
 • Belediyede kadrolu bir göreve atanmış olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 667 sayılı devlet memuru olabilme statüsüne sahip olmak.
 • Adaylar erkekse askerliğini yapmış olması

Şartları taşıyan kişiler açılan kadro için başvuruda bulur ve sözlü mülakata alınmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin haklarında arşiv ve aile taraması yapılmaktadır. Ancak nikah memurluğu için gerek duyulan bu şartların bazı istisnaları da vardır. Örneğin az nüfusa sahip köy ve ilçelerde nikah kıyma görevini nikah memuru yerine muhtar üstlenebilir. Böyle bir durumda da yine muhtar yetkiyi belediye başkanından alır ve nikah memurunun yaptığı işlemden herhangi bir farkı yoktur. Belediye başkanından yetki almış bir muhtarın kıydığı nikah da aynı şekilde resmiyet kazanır.


Nikah Memuru Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Nikah memuru olmak isteyen kişilerin yapması gereken işlemler şu şekildedir;

 • Nikah memuru olarak göreve başlamak isteyen kişilerin, 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlaması ve o yıl içerisinde gerçekleştirilen ön lisans ya da lisans için düzenlenen KPSS’ ye girmesi gerekmektedir.
 • KPSS sonucunda 80 puan ve üzeri alan adaylar, nikah memurluğu için başvuru yapmalıdır.
 • Nikah memurluğu için özel bir kadro bulunmadığından, belediyelerde memur olarak atanan kişilerden nikah memuru seçimi yapılmaktadır.
 • KPSS sonrasında gerekli puanı alan adaylar, belediyelerde kadrolu olarak işe başlamalıdır.
 • Belediyelerde kadrolu memur olarak atanan bireyler, belediye başkanının vereceği yetkiyle nikah memuru olmaktadır.
 • Belediyelerde memur olmadan önce, kişiler sözlü mülakata davet edilmektedir. Kişiler adına düzenlenen arşiv taramasının ardından, uygun bulunan kişilerin atamaları gerçekleştirilmektedir.
 • Devlet memuru olarak atanan kişiler, belediye içerisinde yapılacak eğitimlerin ardından nikah memuru olarak göreve başlayabilirler.

Nikah memuru olma süreci, oldukça zorludur. Nikah memurluğu için belediyeler tarafından eğitimler düzenlenmektedir. Belediyelerin verdiği eğitimlerin ardından, kişiler nikah memuru olarak çalışmaya başlayacaktır. Belediyelerin yetki verdiği nikah memurlarının haricinde, muhtarların da nikah kıyma yetkisi bulunmaktadır.


Nikah Memurunun Görevleri Nelerdir?

Nikah memurlarının görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Belediye başkanından alınan vekaletle, çiftlerin nikah akdi gerçekleştirilmelidir.
 • Çiftler tarafından alınan sağlık raporları incelenerek, evliliğe engel bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Çiftlere verilen tarihler içerisinde, o saatte nikah akdini gerçekleştirmek durumundadır. Nikah esnasında herhangi bir tehdit ya da problem olup olmadığını takip etmeli, böyle durumlarda nikahı durdurmalıdır.
 • Evlenmek isteyen çiftlerin evlilik başvuruları, nikah memurları tarafından kabul edilmeli ve evlilik işlemi için gerekli dosyalar hazırlanmalıdır.
 • Evlilik başvurusu yapan çiftlerin aile kütükleri ve medeni durumları, nikah memurları tarafından incelenmelidir. Çiftlerin evlenmesine engel bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Evlenecek çiftlerin evlilik cüzdanlarını hazırlamakla yükümlüdür.
 • Evlilik akdinin gerçekleşmesinin ardından, evlilikle ilgili gerekli kayıtları tutmalı ve saklamalıdır. İhtiyaç halinde, arşivden evlilik kayıtlarını çıkarmalı ve gerekli mecralara iletmelidir.
 • İkamet edilen ilçenin dışında nikah kıymak isteyen kişiler için nikah memurları tarafından izinname hazırlanmalıdır.
 • Nikah kıyıldıktan sonra, nikah akdinin gerçekleştiğini gösteren bir beyanname hazırlamalı ve bilgilerin aile kütüğüne işlenmesini sağlamalıdır.

Nikah Memuru Adaylarının Taşıması Gereken Özellikler

Nikah memurlarının sahip olması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır ve nikah memurluğu mülakatlarında, belirtilen temel özelliklere dikkat edilmelidir. Nikah memurluğu talebinde bulunan kişilerin sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

 • Görünüşün önemine dikkat edilmesi ve giyim kuşamın düzenli olması şart koşulmuştur.
 • Kişilerin diksiyonu düzgün olmalı ve akıcı şekilde konuşulmalıdır.
 • Kişilere hitap ederken saygılı ve dikkatli davranılmalıdır.
 • Nikah memuru olacak kişilerin, toplum önünde konuşma yeteneğinin bulunması ve toplum önünde rahatça hareket edebilmesi gerekir.

Nikah memurunda aranan kişisel özellikler, nikah törenini düzenli şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Kişilere verilen tarihlerde ve belirtilen saatte, nikah akdinin gerçekleştirilmesi gerekir. Sorumluluk sahibi olmayan kişiler, nikah memurluğu görevini yürütemezler.


Nikah Memurunun Çalışma Saatleri

Nikah memurları diğer memurlar gibi haftalık 40 saatlik çalışma süresine tabii tutulur. Yıllık izinleri, tatil günleri, çalışma saatleri diğer memurlarla aynıdır. Nikah memuru gerekli olduğunda hafta sonları resmî tatillerde de nikah kıyabilir. Çalışma saatleri dışında hafta sonu ve resmî tatillerde kıydıkları nikahlar için ekstra ücret alırlar.


Nikah Memuru Maaşları 2024 Ne Kadar?

Nikah Memuru Maaşı 2024 yılında 35.000 TL’dir. Fakat evli ve çocuklu devlet memurlarına yansıyan ek ödeneklerle maaşları artmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Başhemşire Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu