Yaşam

Nitrojen Nedir, Ne işe Yarar? Yemekte Nitrojen Ne İşe Yarar?

Nitrojen Nedir, Ne işe Yarar? Yemekte Nitrojen Ne İşe Yarar?. Tüm canlı ve cansız maddeler tüm insanlar yani hepimiz ve her şey kimyasal bileşenlerden oluşmaktayız, yani her maddenin bir kimyasal bileşimi kesinlikle mevcuttur. Mutfakta Nitrojen Ne İşe Yarar? soruları çok fazla araştırılmakta. Bu yazımızda Sıvı Nitrojen hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz…

Nitrojen Nedir, Ne işe Yarar?

Hayatımız için en önemli bilim alanlarından biri de Kimya’dır. Az önce bahsettiğimiz kimyasal bileşenlerden biri de Nitrojendir. Son zamanlarda oldukça merak edilen ve aratılan Nitrojen bir çok alanda kullanılmaktadır. Sıvı nitrojen çok popüler hale gelmiştir. İçerisine eklenen sıcak su ile birlikte yoğun bir sis dumanı gibi bir duman çıkarıyor olmasıyla oldukça popüler hale gelmiştir.

Nitrojenin diğer ismi azottur. Solunan havanın yüzde 78’i nitrojenden oluşmaktadır. Asal gazlardan biridir. Kokusuz, renksiz ve yaşam için gerekli olmayan fakat özellikle bitkileri yetişebilmesi için gerekir. Aynı zamanda gübreler için temel maddelerden birini oluşturur. Gaz ve sıvı halde bulunur. Sıvı hali soğutucu amaçla kullanılır. Tıbbi araştırmalarda ve gıdalarda kullanılır.

Azot, başka gazlara maruz kaldığında reaksiyona girmemesi nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Kimyasal yapısı sebebiyle azot atomlarının parçalanması ve diğer maddelerle reaksiyona girmesi için daha fazla enerji gerekir. Öte yandan oksijen molekülleri kolayca parçalandığından oksijen çok daha reaktif bir gazdır. Azot gazı ise bunun aksine, gereken yerlerde reaktif olmayan ortamlar elde etmeyi sağlar.

Azotun reaktif olmaması en büyük özelliğidir ve bu nedenle, yavaş ve hızlı oksitlenmeyi önlemek için kullanılır. Elektronik endüstrisi bu kullanıma mükemmel bir örnektir çünkü devre kartlarının ve diğer küçük bileşenlerin üretimi sırasında korozyon şeklinde yavaş oksitlenme gerçekleşebilir. Yavaş oksitlenme gıda ve içecek endüstrisinde de görülür. Bu durumda azot, son ürünü daha iyi korumak için havanın yerini değiştirmek veya yerini almak için kullanılır. Oksijen gerektirdiklerinden patlamalar ve yangınlar hızlı oksitlenmeye iyi birer örnektir. Azotun yardımıyla bir tankın içindeki oksijenin boşaltılması bu kazaların meydana gelme ihtimalini azaltır.

Bir uygulama için azot kullanmak gerektiğinde gazı elde etmenin üç temel yolu vardır. Bunlardan biri bir azot tankı kiralamak ve gazın teslim edilmesini sağlamaktır. İkinci yol, azotun yüksek basınçlı şişelerin içinde teslim edilmesidir. Üçüncü yol ise basınçlı hava kullanarak kendi azotunuzu üretmektir. Üçüncü taraf tedarikçilerle çalışmayı gerektirdiğinden azot satın almak veya kiralamak çok kullanışsız, verimsiz ve maliyetli olabilir. Bu sebeplerden ötürü birçok işletme kiralama yerine kendi azotunu üretmeyi tercih etmekte ve böylece belirli bir uygulama için gereken miktarı, saflığı ve basıncı kontrol edebilmektedir. Diğer avantajlar arasında şunlar sayılabilir: sabit fiyat, nakliye masrafı veya gecikme olmaması, kriyojenik depolamayla ilgili tehlikelerin olmaması, blöf kayıplarından veya yüksek basınçlı şişeleri asla tamamen boşaltmadan iade etmekten kaynaklanan atık olmaması.


 Nitrojen Nelerde Kullanılır?

Nitrojenin endüstriyel alanda kullanımı, doğalgazla amonyağa çevrilerek patlayıcı ve gübre olarak kullanılır. Havacılıkta da kullanım alanı bulunur. Uçaklara ait olan lastiklerin yüksek sıcaklarda yanmasını önlemek amacıyla nitrojen ile şişirilmektedir.


Nitrojen Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sıvı nitrojen yani diğer adıyla Azot periyodik cetvelde N simgesini alan bir elementtir. Renksiz, kokusuz ve atıl bir gaz olma özelliği taşır. Azot dünya atmosferi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ortalama olarak havanın %78 kadarını Azot oluşturur. Ayrıca tüm canlıların dokularında Azot bulunmaktadır.

Nitrojen Yemekte Ne İşe Yarar?

Sıvı nitrojen, yemek yapımında ve dondurma işlemlerinde de kullanılıyor. Dondurma, soğuk içeceklerde bardakları soğutma ve görsel etki oluşturmakta kullanılıyor.


Sıvı Nitrojen Nerelerde Kullanılır?

Tıp alanında, derideki siğilleri ve kanser öncesi hücreleri gidermede kullanılan sıvı nitrojen, sanayide soğutucu olarak işlev görüyor.

Genellikle uzun yolculuklarda besinlerin dondurulması amacıyla sıvı nitrojen tercih edilir. Böylelikle ani şekilde donmuş olan besinler uzun yol boyunca bozulmadan taşınabilir. Tıp alanında ani donma ile vücut organlarının korunması ve ihtiyacı olan hastalara ulaştırılması için sıvı nitrojen tercih edilmektedir. Canlı dokuların, sperm ve yumurtanın ve diğer tüm organların taşınması için ilk tercih her zaman sıvı nitrojen olmuştur. Bilim de sıvı nitrojenden yararlanan bir daldır. Bunun sebebi yapılacak deneylerde sıfırın altında bir derece gerekiyorsa sıvı nitrojenin oldukça kolay bir şekilde bu düşük dereceyi sağlayabiliyor olmasıdır.

Bilgisayar alanında da sıvı nitrojen önemli rol oynamaktadır. Özellikle yüksek özellikli ve araştırmalar için kullanılan bilgisayarların CPU soğutmaları sıvı nitrojen ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylelikle çok fazla işlem yapan ve ısınmaya başlayan CPU her zaman soğuk kalabiliyor bilgisayarda herhangi bir performans düşüklüğü gerçekleşmiyordur.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu