Üniversite

Okutman Nedir, Nasıl Olunur? Okutman Olma Şartları 2024

Okutman Nedir, Nasıl Olunur? Okutman Olma Şartları 2024 – Okutman Maaşı 2024 Ne Kadar? Okutman ortak zorunlu ders olarak belirlenen ve yüksek lisans ve doktora gerektirmeyen dersleri uygulayan kişilere verilen unvandır. Okutmanlar Akademisyen kadrosunda yer alır ve haftalık 12 saat ders vermekle yükümlüdür.

Okutman Nedir?

Okutman, yüksek lisans ve doktora gerektirmeyen üniversitede okutulması zorunlu ders grupları olan Benden eğitimi, Türk dili, İnkılap Tarihi, Temel bilgisayar ve Eğitimi gibi derslerde uzaktan veya sınıf içerisinde eğitim veren akademik personel grubuna denir.


Okutman Nasıl Olunur?

Okutmanlık mesleğini yapabilmeniz için lisans mezunu olmanız gerekmektedir.  Tabi bazı üniversiteler bu şartı yüksek lisans olarak da değiştirebilir. Çünkü okutman alımlarını fakülte yönetim kurulları ve rektör onayı ile olmaktadır. Ayrıca okutman kimdir sorusuna da, üniversitelerde dil dersleri veren ya da edebiyat/ dil çözümlemeleri alanında daha çok hizmet veren bir eğitmen grubu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden eğitim aldığınız alana paralel bir ilana başvurmalısınız.

Yabancı dil okutmanlarının haricinde diğer bölümler için çoğu zaman yüksek lisans mezunu ya da yapıyor olmak şartı koşabilirler, bu sebeple ilana dikkat etmenizde fayda var. Yabancı dil fakültelerinde ders veren okutmanların ise YDS ( Yabancı Dil Sınavı) ‘ından ders verdikleri dersin diline göre en az 80 puan almaları gerekmektedir.  Son olarak ALES’ten ise minimum 70 puan aranmaktadır. Okutman nasıl olunur konusunda da ayrı olarak, belirttiğimiz şartları sağladıktan sonra personel ilanı veren YÖK sayfalarını takip etmeniz gerekiyor.

Okutmanlık sadece ortak zorunlu derslerde uygulanan ve senelik öğrenci değişimine açık derslerdir. Bu yüzden de az sayıda branşta bulunmaktadır. Genellikle uzaktan eğitim ve hazırlık sınıfları için bu alanda ihtiyaç bulunmaktadır.

Okutmanlık yapılabilecek branşlar ise şunlardır;

 • Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Yabancı Dil ve Hazırlık
 • Temel Bilgisayar Teknolojileri
 • Beden Eğitimi ve Spor Uygulamaları

Okutman Olma Şartları 2024

Okutmanlık kadrosu başvuruları üniversiteler tarafından verilen ilanlar değerlendirilerek yapılmaktadır. Üniversiteler, okutman alımına ilişkin ilanlarını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ait resmi web sitesinden yayınlamaktadır. Bu sayfada bulunan Akademik Kadro İlanları menüsü üzerinden okutman alımına ilişkin ilanlara bakılabilmektedir.

Okutmanlık için başvuru şartları branşlara göre 2 ye ayrılmaktadır. Yabancı dil branşı için şartlar farklı, diğer branşlar için ise genellikle aynıdır.

 • Herhangi bir bölümden Lisans mezunu olmak
 • Yabancı Dil ve Hazırlık dersleri için YDS( Yabancı Dil Sınavı) ‘ından 80 puan almak (Meslek yüksek okullarında okutman olmak isteyen kişiler için bu şart zorunlu değildir.)
 • Yüksek Lisans İsteyen Üniversiteler için ALES’ten en az 70 puan almış olmak.
 • Aranılan branşa dair gerekli bölüm veya fakülteden mezun olmak.
 • Kendi branşında, denkliği kabul edilen bir üniversitede tezli yüksek lisans yapmak.
 • Daha önce görev aldığı iş yerlerinden mesleki gururu zedeleyici şekilde ayrılmamış olmak.

Bu şartları karşılayan kişiler okutmanlık kontenjanlarına başvuru yapabilir.


Okutman Maaşı 2024 Ne Kadar?

Okutman maaşları görev yaptığınız okula göre ve hizmet yılına göre değişmekle beraber şu an için devlet üniversitelerinde 15 bin ile 25 bin lirayı bulmaktadır. Özel üniversitelerde ise verilen derse ve üniversiteye göre değişmektedir. Bu ücretlendirme sistemi 12 saatlik zorunlu ders sistemine dair olarak şekillenmektedir.


 İlginizi Çekebilir 👇

👉Nasıl Öğretim Görevlisi Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu