KYK

Özel Üniversite Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi? KYK Yurdunda Kalabilir mi?

Özel Üniversite Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi? Vakıf (Özel) Üniversite okuyan öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan olan Özel Üniversite Öğrencileri KYK Burs / Kredi Alabilir mi? Yüzde 50 burslu okuyana KYK bursu Çıkar mı? sorularının yanıtlarını bu makalemizde yanıtladık.

Özel Üniversite Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi?

Türkiye’de 2023 yılı itibariyle 79 özel üniversite eğitim vermektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü devlet ve özel üniversite okuyan öğrenciler arasında ayrıcalık yapmamaktadır. İster devlet üniversitede okuyan öğrenci olsun ister özel üniversitede okuyan isterse de yurtdışındaki bir üniversitede okuyan öğrenci olsun, tam burslu ya da yüzde 50 burslu olsun tüm öğrenciler KYK burs / kredi alabilir. Yani özel üniversitede okuyan öğrenciler KYK burs / kredi başvuru yapabilmektedir.

Özel Üniversite öğrencileri için KYK bursu ne kadar?

Özel Üniversite ve Devlet üniversitesi okuyan öğrenciler için burs miktarı aynıdır. KYK burs kredi miktarları yılda iki kez enflasyona göre artmaktadır.

2024 yılında;

  • Üniversite öğrencileri için KYK bursu 1250 TL,
  • Yüksek lisans öğrencileri için KYK bursu 2.500 TL,
  • Doktora öğrencileri içinse KYK bursu 3.750 TL’dir.

Özel Üniversite Öğrencileri KYK Yurdunda Kalabilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü özel veya devlet üniversiteleri öğrencileri arasında ayrım yapmamaktadır. Özel üniversitede okuyan öğrenciler KYK yurtlarında kalabilir. Özel üniversitede tam burslu ya da yüzde 50 burslu okuyup okumadıkları fark etmez. Birçok özel üniversite öğrencisi KYK yurtlarında kalmaktadır.

Eylül ayında kyk.gov.tr adresinden yapılacak KYK yurt başvurularını tamamladıktan sonra başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekleyin. Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra “asil ve yedek kazandınız” ekranı çıkacaktır. Asil kazanan öğrenciler yurt için istenen belgeleri tamamladıktan sonra yurt başvurularını yapabilirler. Yedek kazanan öğrenciler ise kesinlikle acele etmesinler. Bu yazıyı kaleme alan öğrenci olarak 5090. yedek çıkmasına rağmen iki hafta içinde Ankara’da yurt çıktı. Çünkü yurda başvuran öğrencilerin büyük çoğunluğu yurda kaydını yaptırmıyor. Bu önemli notu göz ardı etmemenizi öneriyorum.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu