Yaşam

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücretleri 2024 – Giriş Saatleri ve Bilinmesi Gerekenler

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücretleri 2024 – Giriş Saatleri ve Bilinmesi Gerekenler. Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Dünya’nın 8. harikası Pamukkale Travertenleri ve Bergama kraliçesi için kurulan Hierapolis şehri her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor. Pamukkale Travertenleri yılın her mevsimi ziyarete açıktır.

Pamukkale (Hierapolis) Antik Kenti Tarihi

Denizli İlinin 18 km kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir.

Kent bir deprem bölgesinde bulunmasından dolayı meydana gelen depremlerle sürekli yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Ancak bugün ayakta olan yapılar ise İ.S. 60 yıllarında olan büyük depremden sonra inşa edilmiş olup kent bundan sonra tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş tipik bir Roma kenti görünümünü alarak ızgara planlı inşa edilmiştir. Hierapolis, Roma Döneminden sonra Bizans Döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur. İ.S. 4 yy.dan itibaren Hristiyanlık merkezi olması, İ.S 80 yıllarında Hz.İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesi nedeniyledir. Kent İ.S. 4 yyda Bizanslıların eline geçince Aziz Philip adına Martyrıum olarak adlandırılan sekizgen kilise inşa edilmiştir.

Bundan dolayı kentin ünvanı artar ve Metropolis ünvanını alır. Kent İ.S. 7 yydaki büyük depremle tahrip olmuş ve kent kimliğini kaybetmiştir. 12. yy da küçük bir kasaba haline gelmiş, İ.S. 13. yyda Selçukluların egemenliğine geçmiş ve 14 yy daki depremden sonra tamamen terkedilmiştir.

Kent 2 anıtsal kapısı, ana caddeye paralel ve dik gelen cadde ve sokakların oluşturduğu ızgara planlıdır. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki ana cadde kenti ikiye böler ve bu caddenin her iki tarafında revaklar, kamu binaları dükkan ve atölyeler bulunur.

Kent surlarının dışında ve kentin kuzey, güney ve doğu yönünde bulunan nekropol alanları Güneybatı Anadolu’nun en büyük nekropolüdür.

Bunun dışında kentin başlıca yapıları; Hamam-Bazilika, Latrina, Tiyatro, Plutonıum, Apollon Tapınağı, Su Kanalları ve Nymphaeumlar, Kiliseler (Aziz Phılıp Martyriumu, Aziz Phılıp Kilisesi..) Büyük Hamam Kompleksi’dir.

Kalıntıların büyük bölümü Roma döneminden olan Hierapolis (Pamukkale) antik kenti, tüm görkemiyle yanında durduğu Pamukkale Travertenleri’yle beraber 1988 yılında hem kültürel, hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Ayrıca tarihin her döneminde önemli bir şifa ve inanç merkezi olmuştur.

Pamukkale’ye gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken en popüler yerleri listeledik. Listemizde yer alan yerleri gün içinde tamamlayabilirsiniz. Denizli ve Pamukkale çevresinde gezilebilecek yerler:

 1. Pamukkale Travertenleri
 2. Kleopatra Havuzu
 3. Hierapolis Antik Kenti
 4. Hierapolis Antik Tiyatro
 5. Laodikeia Antik Kenti
 6. St. Philippe Martyrion Kilisesi
 7. Hierapolis Arkeoloji Müzesi
 8. Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 9. Karahayıt Kaplıcaları – Red Springs (Kırmızı Su)
 10. Kocaçukur Natural Park
 11. Pamukkale İlçe Merkezi
 12. Yeşildere Şelalesi
 13. Güney Şelalesi Milli Parkı
 14. Kaklık Mağarası
 15. Honaz Dağı Milli Parkı


Pamukkale Travertenleri Giriş Ücretleri 2024

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 2024 yılında kişi başı 700 TL olduğu belirtildi.

 • 18 yaşından küçük ziyaretçiler için girişler ücretsizdir.
 • MEB bünyesinde görev yapan Öğretmenlere Pamukkale Travertenleri’ni 2024 yılında da ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilecek.
 • Müze karta sahip olan ziyaretçiler tüm ücretli ziyaret edilebilen yerlere ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.
 • 18 yaş üstü öğrenciler 60 TL karşılığından Müze kart çıkartarak giriş yapabilirler.

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti 2024

Pamukkale’nin meşhur Antik Kleopatra havuzu yaz, kış 36 derece sıcakta olmasıyla ve şifalı termal su olması nedeniyle ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Kleopatra havuzun 2000 yıllık tarihi eserlerin içinde şifalı sudan faydalana biliyorsunuz.

Antik havuz giriş ücreti: 60 TL

7-12 yaş: 25 TL

06- yaş: Ücretsiz


Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri 2024

Pamukkale Travertenlerini yaz, kış haftanın 7 günü ziyaret etmeniz mümkün ziyaret saatleri mevsime göre değişiklik göstermektedir. .

Pamukkale Travertenleri Yaz Ziyaret Saatleri:

 • Sabah açılış: 08.00
 • Akşam Kapanış ise 21.00′ dır.

Pamukkale Travertenleri Kış Ziyaret Saatleri:

 • Sabah açılış 08.00
 • Akşam kapanış ise 18.30′ dir.

Daha detaylı bilgi için 444 6 893 numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Efes Antik Kenti Giriş Ücretleri 2024

👉 The Land Of Legends Theme Park & Aquapark 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu