Öğrenci Gazetesi

Polislik TYT Taban Puanları 2024 – TYT Polislik Kaç Puan?

Polis olmak isteyen öğrencilerin merak ettiği 2024 TYT puanı ile alım yapan PMYO taban puanlarını paylaştık.

Polislik TYT Taban Puanları 2024 – TYT Polislik Kaç Puan?. Lise mezunlarının adaylarının belirlenen TYT puanı ile başvuruda bulanabildiği 2024 TYT Polislik taban puanlarını yıllara göre listeledik. 2024 YKS üniversite baraj puanının kaldırılmasıyla artık PMYO tarafından belirlen taban puanı geçen adaylar tercih listelerine PMYO ekleyebilecek.

TYT Polislik Kaç Puan?

PMYO hakkında kısa bilgi vermek gerekirse; Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri parasız yatılı ve resmi üniformalıdır.  Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devletçe karşılanır. Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır. Yüksekokuldaki eğitim-öğretimi başarı ile bitiren öğrencilere, Polis Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Diploması verilir.

YKS sınavı sonrası 26 yaşını doldurmamış adaylar (Polis Meslek Yüksek Okulları) PMYO‘a girebilmesi için Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna katılıp en az 250 ham puan almaları gerekmektedir.

(NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

PMYO başvuruları Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu yayınlandıktan sonra Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır.

2024 yılında PMYO başvurusunda bulunacak adayların 1 Ekim 2024 tarihine kadar 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Yani 2024 yılında PMYO’a 1 Ocak 1999 – 1 Ekim 2006 arası doğanlar başvuru yapabilecek.

Yıllara göre PMYO öğrenci alım Taban Puanları;

YIL    /    PUAN

2011 /  300 ham puan

2012 /  260 ham puan

2013 / 250 ham puan

2014 /  250 ham puan

2015 /  270 ham puan

2016 / 270 ham puan

2017 /  260 ham puan

2018 / 260 ham puan

2019 / 250 ham puan

2020/ Alım Yapılmadı.

2021/ 250 ham puan

2022/ 250 ham puan

2023/ 250 ham puan

2024: ?


Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Şartları

PMYO başvuruda bulunabilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak,
 • Sınavın yapılacağı yıl ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye geçiş sınavı olan TYT bölümünden Polis Akademisi tarafından açıklanacak taban puanı almış olma şartı vardır. Bu puan 250 -280 arasında değişmektedir.
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,”
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
  Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
  Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

TYT’den 250 Ham Puan Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

2024 TYT sınavından 250 ham puan akmak için sözel ve sayısal olarak kaç net yapmanız gerektiğini öğrenebilmeniz için ortalama derslere göre yapmanız gereken net sayılarını aşağıdaki gibidir.

Sözel dersleri iyi olanlar TYT derslerinden aşağıdaki netleri yaparak 250 ham puan alabilirler:

Türkçe: 22

Sosyal Bilimler: 9

Matematik: 4

Fen Bilimleri: 1

Yukarıdaki şekilde 36 net yaptığınızda 251.314 ham puan alabilirsiniz.

Sayısal dersleri iyi olanlar TYT derslerinden aşağıdaki netleri yaparak 250 ham puan alabilirler:

Türkçe: 12

Sosyal Bilimler: 4

Matematik: 14

Fen Bilimleri: 6

Yukarıdaki şekilde 36 net yaptığınızda 251.582 ham puan alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur?

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur?

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

👉 Kadın Polis Nasıl Olunur? 

👉 Komiser Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu