Üniversite

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Polisi Olma Şartları

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Polisi Olma Şartları. Emniyet Teşkilatının en çok dikkat çeken birimlerinden biri olan Çevik Kuvvet Polisi özellikle toplumsal olaylarda veya maçlarda sık sık görmeye alışkınız. Çevik Kuvvet Polisi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği Çevik Kuvvet Polisi Olmak İçin Boy, kilo şartları neler? Çevik Kuvvet Polisi Maaşları Ne Kadar? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Çevik Kuvvet Polisi, yasaların belirlediği sınırlar içerisinde, meydana gelecek her türlü toplumsal hareketin olabileceği muhtemel olay yerlerinde, bölgenin güvenlik önlemlerini sağlama, gerektiği takdirde taktik ve düzenler ile olaylara müdahale etme, yakalama gibi işlemleri gerçekleştirebilecek bilgi, beceri ve yetkiye sahip güvenlik gücüdür.

Çevik Kuvvet Polisinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kanuna uygun toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin  düzenini ve  güvenliğini sağlar.
  • Kamu düzenini bozabilecek nitelikteki toplumsal hareketlerin meydana  gelmesi muhtemel yerlerde önleyici tedbirler alır.
  • Grev ve lokavt sırasında iş yerlerinin tahribe uğramasının veya işgalinin önüne  geçer, bu yerlerde devriye hizmetleri yürütür.
  • Kanuna aykırı sokak ve meydan hareketlerini önler.
  • Toplumsal olayda, grev ve lokavtlar ile kanuna aykırı sokak ve meydan hareketlerinde toplumun ve kişilerin maddi ve manevi varlıklarını tecavüzden korur.
  • Diğer polis kuvvetlerinin yetersizliği halinde, her türlü tören ve gösterilerde  gerekli güvenlik önlemlerini alır ve düzeni sağlar.
  • Kanuna aykırı olayları gerekirse zor kullanarak etkisiz hale getirmek ile  görevlidir.

 

Çevik Kuvvet olmak için en önemli şartlardan birisi Polis olmaktır. Çevik Kuvvet biriminde çalışan personel ve polis okullarından mezun olmuş yeni memurlardır. Yani polis okulundan mezun olduktan sonra atandığınız ilin Çevik Kuvvetinde çalışma olasılığınız %95 olmaktadır. İlk ataması Çevik Kuvvet birimine yapılan kişilere Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitimi verilmektedir. 45 yaşından küçük olan adaylar Çevik Kuvvette çalıştırılır. Ayrıca Çevik Kuvvet bünyesinde polis okulundaki gibi devamlı müdahale ve gaz eğitimleri verilmektedir.

Polis nasıl olur derseniz bu linke tıklayabilirsiniz.


Çevik Kuvvet Polisi Maaşı 2024 Ne Kadar?

Çevik kuvvet polisleri olarak görev veren Polisler 2024 yılında 43 bin TL maaş almaktadır. Terör parası olarak belirlenen ek ödeme, eş yardımı, çocuk yardımı, taltif gibi personele ve çalıştığı yere göre değişen unsular eklenmemiştir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Polis Nasıl Olunur?

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur? 

👉 Kadın Polis Nasıl Olunur? 

👉 Komiser Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu