Üniversite

Kadın Polis Nasıl Olunur? Kadın Polis Olma Şartları Nelerdir?

Kadın Polis Nasıl Olunur? Kadın Polis Olma Şartları Nelerdir?. Polislik mesleğini erkekler kadar kadınlar da bu kutsal görevi istemektedir. Polis olmak için temel şart sağlık ve boy, kilo gibi problemler olmaması gerekmektedir. Polis olmak isteyen ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarının en çok merak ettiği Kadın Polis maaşları 2024 ne kadar? Kadın Polisler ne iş yapar? İşte tüm bu soruların işte yanıtları.

Kadın Polis Nasıl Olunur?

Kadın Polis olmak için 3 yol vardır. Hepsinin mantığı aynıdır yazılı, sözlü sınavlardan istenilen puanı alıp fiziki yeterlilik sınavından başarılı olarak mesleğe başlamaktır.  İlk önce polis olmak için başvuruları takip etmeniz gerekir. Başvuru tarihi geldiğinde belirtilen yerden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşte Kadın Polis olmanın yolları

POMEM ile Kadın Polis Olmak (Polis Eğitim Merkezi)

Lisans ve önlisans mezunu kadınların Polis olabilmesi için tercih edilecek kurum POMEM’ dir. POMEM en çok Polis alan kurumdur yılda 20-30 bin Polis almaktadır. POMEM kurumuna girmek için şartları yerine getireler Kadın Polis olabilir.

 • Özellikle kadın polis olmak için en az ön lisans veya lisans mezunu olması
 • 30 yaşına girmemesi
 • Bayan polis olmak isteyenler için en önemli kural ise 162 santim veya fazlası olması
 • Bir diğer önemli şart ise sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekir.

Kadın polis olmak isteyenler POMEM’de 4 ile 6 ay arası eğitim görürler. Eğitimi başarıyla tamamladıklarında polis olmaya hak kazanırlar. En merak edilen sorulardan birisi de lise veya ilkokul mezunları bu kuruma girebilir mi? sorusudur. Bu sorunun cevabı ise lise veya ilkokul mezunları bu kuruma giremez. En az ön lisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir.


PMYO İle Kadın Polis Olmak ( Polis Meslek Yüksek Okulu)

Lise mezunu kadınların Polis olabilmesi için tercih edilecek kurum PMYO’dur.

ürkiye’de 5 tane bulunmaktadır. Bayan polis olmak isteyenler buraya başvurabilirler. Eğitimi başarıyla tamamladıklarında ise polis olmaya hak kazanırlar. PMYO’ya başvuru  yapmak için bazı şartlar gerekmektedir:

 • En az lise mezunu veya lise son sınıfta bulunanlar başvurabilirler
 • 26 yaşından küçük olması gerekmektedir. 26 yaşında olanlar başvuramazlar
 • Kadın polis olmak isteyenler için en az 162 santim boya sahip olmanız gerekmektedir
 • Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir.

PAEM İle Kadın Polis Olmak (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)

Son olarak kadın polis olmanın yolu ise PAEM’dir. Türkiye’de sadece 1 tane bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağa üzere amir yetiştirmektedir. PAEM’i başarı ile tamamladıklarında amir olarak çalışmaya başlayabilirler. PAEM’e başvurabilmek için şartlar şu şekildedir:

 • 30 yaşından gün almamış olması
 • Lisans eğitimini başarı ile tamamlamış gerekmesi
 • Bayan polis olmak için ise en az 162 boya sahip olmanız gerekmesi
 • Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir.

PAEM’in eğitim süresi 11 ay sürmektedir. Yaklaşık 11 ay eğitim gördükten sonra yardımcı komiser olarak mesleğe başlanılabilir.

Kadın Polis olmanın yolları bunlardır. Genel olarak kadın Polis olmak fiziki yeterlilik sınavı (parkur) harici kolay diyebiliriz. Kadın polisler genelde gündüz çalışır ve daha yorucu olmayan işlerle görevlendirilirler. Örnek olarak kayıt işlemleri, yazı yazma işlemleri, kat sorumlusu, iç güvenlik görevlisi gibi. Nadiren de olsa acil durumlarda, ihtiyaç olması halinde gecede çalışabiliyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 PMYO PAEM, PÖH Başvuru Şartları Nelerdir?

👉 Yunus Polis Nasıl Olunur?

👉 Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? 

👉 Komiser Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu