Kimdir

Prof. Dr. Ali İhsan Gencer Kimdir, Nerelidir? Ali İhsan Gencer Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Ali İhsan Gencer Kimdir, Nerelidir?. Tarihçi Ali İhsan Gencer, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü başkanlığı yapmıştır. 1946 yılında Bartın’da doğmuştur. Prof. Dr. Ali İhsan Gencer, özellikle Türk Denizcilik Tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Peki Ali İhsan Gencer Hayatı ve Biyografisi tüm bu bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Ali İhsan Gencer Kimdir, Nerelidir?

1946 Bartın’da doğan Ali İhsan Gencer, ilk-orta ve lise öğrenimini doğduğu şehirde yaptıktan sonra 1965’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne kaydoldu. 1969 yılında buradan mezun olduktan sonra 1970 yılında mezun olduğu Sonçağ Tarihi kürsüsüne asistan olarak atandı. 1976’da “Bahriyede Yapılan Islahat Hareketleri ve Bahriye Nezaretinin Kuruluşu” konulu teziyle Doktor ünvanını aldı. 1981 senesinde üniversite tarafından Fransa’ya gönderildi. 1982 yılında Yardımcı Doçent olarak öğretim üyesi oldu. 1985’de Doçentliğe yükseltildi. 1990’da Milli Güvenlik Akademisine kabul edildi.

1991’de Profesör oldu. Muhtelif konularda yazdığı ilmi makaleler yanında denizcilik tarihimiz ile ilgili yazıları dikkati çekti. Çeşitli tarihlerde yapılan milli ve millitlerarası tarih araştırma kongrelerine iştirak ederek, daha ziyade Türk Denizcilik Tarihi üzerine tebliğler sunmuştur. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve Tarih Bölümü Başkanlığı yaptı. Ayrıca Güney-Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Harp Akademilerinde görev aldı. Societe Asiatique (Paris), Türk Tıp Tarihi Kurumu (İstanbul) ve Atatürk Araştırma Merkezi (Ankara) gibi ilmi cemiyetlerin üyesiydi. Siroz tedavisi görmekte olan Prof. Dr. Ali İhsan Gencer 8 Şubat 2008 tarihinde hayata gözlerini yumdu.


Ali İhsan Gencer Hayatı ve Biyografisi

Tarihçi (D. 1946, Bartın – Ö. 8 Şubat 2008). İlk-orta ve lise öğrenimini doğduğu şehirde yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olduktan (1969) sonra Sonçağ Tarihi kürsüsüne asistan olarak atandı. 1976’da “Bahriyede Yapılan Islahat Hareketleri ve Bahriye Nezaretinin Kuruluşu” konulu teziyle Doktor unvanını aldı. 1981 senesinde üniversite tarafından Fransa’ya gönderildi. 1982 yılında Yardımcı Doçent olarak öğretim üyesi oldu. 1985’de Doçentliğe yükseltildi. 1990’da Milli Güvenlik Akademisine kabul edildi. 1991’de Profesör oldu. Kürsüsündeki görev yanı sıra Güney-Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Harp Akademilerinde görev aldı. Societe Asiatique (Paris), Türk Tıp Tarihi Kurumu (İstanbul) ve Atatürk Araştırma Merkezi (Ankara) gibi ilmi cemiyetlerin üyesiydi. Siroz tedavisi görmekte iken 8 Şubat 2008 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

 

Prof. Dr. Ali İhsan Gencer, özellikle Türk Denizcilik Tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Doktora tezi olan “Bahriyede Yapılan Islahat Hareketleri ve Bahriye Nezaretinin Kuruluşu”, III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde Osmanlı bahriye teşkilatında meydana gelen değişiklikleri, ülkemize getirtilen yabancı uzmanların bahriyemizin modernleşmesinde rolleri, yabancı ülkelerle ve özellikle Amerika Birleşik Devletleriyle bu hususta yapılan anlaşma ve işbirliği gibi noktalar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yine Türk Denizcilik Tarihi Araştırmaları, (İstanbul 1986) adlı kitap da bu saha ile ilgili makalelerden meydana gelmektedir.

Özellikle XIX. yüzyıl siyasî tarih üzerinde çalışan Prof. Dr. Ali İhsan Gencer, Ermeni meselesi, Türk- Yunan İlişkileri ve Ege Adaları sorunu gibi bir çok, stratejik öneme haiz konu üzerinde master ve doktora çalışmaları yaptırmıştır. Muhtelif konularda yazdığı ilmi makaleler yanında denizcilik tarihimiz ile ilgili yazıları dikkati çekti. Çeşitli tarihlerde yapılan milli ve milletlerarası tarih araştırma kongrelerine iştirak ederek, daha ziyade Türk Denizcilik Tarihi üzerine tebliğler sundu. Makaleleri 1977 yılından itibaren İÜ. Edebiyat Fakültesi Tarih Enstitüsü Dergisi, Güney-Doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi ile armağan kitaplarda yayımlandı.

Eserleri:

Bahriye’de Yapılan Islahat Hareketleri ve Bahriye Nezâretinin Kuruluşu [1789-1867] (1985),  Türk Denizcilik Tarihi Araştırmaları (1986), Türk İnkılâp Tarihi (Dr. Sabahattin Özel ile beraber, 2003, 9.baskı), İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesi Tarihçesi ve İlk Meclis Zabıtları (Dr. A. Arslan ile beraber, 2004).


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu