Bilgi Arşivi

Rapor Parası Nasıl Alınır? PTT’ye Gitmeden Rapor Parası Alma

Rapor Parası Nasıl Alınır? PTT’ye Gitmeden Rapor Parası Alma. İş kazası, hastalık, doğum ve ölüm gibi nedenlerle rapor alan vatandaşlar işverenlerine bildirmesi ve işverenlerinde SGK’ ya bildirmesi durumda yılda 40 günü geçmemek şartıyla çalışanın mağduriyetleri azaltmak için ödenmektedir. Rapor parası çalışanın maaşına ve rapor durumuna göre değişiklik göstermektedir. Rapor parasını öğrenmek isteyenler e-Devlet sistemine giriş yaparak rapor paralarını sorgulayabilirler.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parası için ilk olarak işveren SGK’ya bildirmesi gerekir. Bildirilmesinin ardından en geç 15 gün geçmesi ile birlikte çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır. Çalışanların hesabına PTT üzerinden yatırılmaktadır. Bu ücretin hesaba yatırılması ile birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Çalışanlar bu süre içerisinde para çalışan tarafından alınmaz ise SGK’ya tekrar iadesi yapılmaktadır.

İşveren ise e-rapor sistemine 5 gün içerisinde girmesi gerekir. SGK yetkilileri bu raporu inceleyerek onay verir ve onaylanmasının ardından PTT’ye ödeme talimatı gönderir. Bu arada işçiye SMS ile bilgilendirme mesajı iletilir. Bu aşamaların ardından işçi rapor parasını PTT’ye giderek alabilir.


PTT’ye Gitmeden Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasını PTT’ye gitmeden E-Devlet üzerinden banka hesabınıza aktarmak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

– İlk olarak E-devlet üzerinden ödemeyi Bankaya hesabınıza tanımlamak için aşağıdaki linke tıklayınız.

E-Devlet Giriş

– Yukarıdaki linke tıkladığınızda E Devlet Kimlik Doğrulama Ekranı ile karşılaşacaksınız. Buraya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı ve ,E devlet şifrenizi girdiğinizde sizi otomatik olarak tanımlama ekranına yönlendirecek.
İlgili link ve Şifre işlemlerinden sonra EDevlet sizi buraya yönlendirecektir.

Yeni Hesap Tanımlama bölümüne tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Gördüğünüz üzere Banka ve Sorgulama Bölümü yer alıyor. Tıkladığınızda listede olan bankalardan hesabınızın olduğu ve yatmasını istediğiniz bankayı seçip sorgula dediğinizde o bankadaki tüm hesaplarınızın listesi gelecek.

Gördüğünüz gibi Garanti Bankası Seçildiğinde bu bankada kaç hesabınız varsa hepsi listelenmektedir, bu hesaplardan aktif kullandığımızı seç diyerek devam ediyoruz.

Hesabı da yukarıdaki gibi seçip devam et dedikten sonra Cep Telefonu ve Mail doğrulama ekranı ile karşı karşıya kalacaksınız.

Mail ve telefonunuzu doğrulayıp devam dedikten sonra işlem tamamlanmaktadır. Artık Rapor Paranız (Geçici İş Görmezlik Ödeneğiniz) otomatik olarak seçtiğiniz banka hesabınıza yatacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu