Kimdir

Süleyman Orakçıoğlu Kimdir? Süleyman Orakçıoğlu Aslen Nereli? Süleyman Orakçıoğlu Hayatı ve Biyografisi

Süleyman Orakçıoğlu Kimdir? Süleyman Orakçıoğlu Kaç Yaşında? Süleyman Orakçıoğlu Hayatı ve Biyografisi. İş insanı olarak tanınan Süleyman Orakçıoğlu Ne İş Yapıyor, Serveti Ne Kadar? Süleyman Orakçıoğlu Kaç Yaşında? araştırılmakta. Gelin birlikte Süleyman Orakçıoğlu hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Süleyman Orakçıoğlu Kimdir?

Cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden olan Süleyman Orakçıoğlu Kimdir? araştırılmaya başlandı. Asıl adı Süleyman Nazif Orakçıoğlu’dur. Aslen  Elazığlı olan ünlü iş adamı evli ve üç çocuk babasıdır. İş hayatına erkenden başlayan Süleyman Orakçıoğlu, çocuk yaşta dayısının tekstil mağazasında seri sonu gömlekler satarak ilk gelirini ve ilk deneyimini kazanmıştır.

Tekstil hayatına bu şekilde adım atan Orakçıoğlu, bir yandan da eğitim hayatına devam etmiştir. Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme İhtisası ile öğrenimine devam etmiştir. 1986 yılında girişimcilik hayatına atılarak kardeşi Halidun Orakçıoğlu ile birlikte ORKA Tekstil Sanayi ve Turizm Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur.

Hem iş hem de eğitim hayatını bir arada devam ettiren Süleyman Orakçıoğlu, başarıları ve çok çalışması ile yıllar içinde ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Damat-Tween markalarının yaratıcısı olarak hayatına devam etmektedir. Orakçıoğlu 1998’de Anadolu Basın Birliği tarafından Yılın Sanayici ve İş adamı ödülüne, 2002 yılında Ekonomist dergisi tarafından “Yılın Girişimcisi” ödülünü almıştır.

Başarıları bunlarla sınırlı olmayan Orakçıoğlu, Ernst & Young’ın otuz yedi ülkede düzenlediği ve 2004 yılı itibariyle Türkiye’nin de dâhil olduğu “World Entrepreneur Of The Year” (Dünya’da Yılın Girişimcisi) yarışmasının 2004 yılı Türkiye birincisi Süleyman Orakçıoğlu seçildi ve Dünya Yılın Girişimcileri Akademisi’ne katılan ilk Türk girişimcisi unvanına sahip oldu.


Süleyman Orakçıoğlu Hayatı ve Biyografisi

Yurt içi ve yurt dışı markaları ile günden güne kariyerine ve markalarını büyüten Orakçıoğlu, Danimarka’nın University of Aarhus öğrencileri tarafından Avrupa’nın en başarılı otuz girişimcisinden biri olarak seçildi. Ardından ise “lnnovating Europe” projesinde yer aldı. 2015 yılında 15.Perakende Günleri kapsamında gerçekleştirilen, sektörünün en prestijli ödülü sayılan Perakende Güneşi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Son olarak hayatnı özetleyecek olursak; iki Dönem Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı (THKİB),Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Bşk. Vekili(TİM),Birleşmiş Markalar Derneği Kurucu Bşk. (BMD) İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyesi olarak sivil toplum örgütlerinde aktif rol almıştır. Ve İSO meclis üyeliği ve dış giyim meslek grup başkanlığı devam etmektedir.

Bir çok başarılı projesi olması yanı sıra bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. Süleyman Orakçıoğlu, aynı zamanda melek yatırımcılık yaparak genç girişimcilerin inovatif fikirlerinin sektöre kazandırılmasına yardım etmektedir. 2021 yılında Orka Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu ile birlikte kişisel stil danışmanlığı hizmeti sunan Clotie markasının melek yatırımcılığını yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu