Öğrenci Gazetesi

TıpDil Puanı Kaç Yıl Geçerli? TıpDil Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

TıpDil Puanı Kaç Yıl Geçerli? TıpDil Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır? Soruları TıpDil sınavına katılacak adaylar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. TıpDil sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından sadece İstanbul ve Ankara’da yapılıyor. Gelin hep birlikte TıpDil sınavı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

TıpDil Puanı Kaç Yıl Geçerli?

TıpDil sınavı uzmanlığını almak isteyen TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı)  adaylarının dil muafiyeti almak için girebilecekleri yabancı dil sınavıdır. TıpDil Sınavı 80 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu sorular için toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilmektedir.

TıpDil sınavı genellikle Şubat ve Haziran aylarında yapılır. TıpDil sınavından aldığınızı puanın geçerlilik süresi 5 yıldır.


TıpDil Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından Ankara ve İstanbul’da yılda 2 kez yapılır.

TıpDil sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılır. Sınava katılacak adaylar bir sınav döneminde sadece bir dilden sınava girebilir.


TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı

TıpDil sınavında 80 sorulur ve sınavı süresi 150 dakikadır. TıpDil sınavında yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmez. TıpDil sınavında başarılı olmak için 50 puan almanız gerekir dolayısıyla 80 sorudan 40 ve üzeri net yapmanız yeterli olacaktır.

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı şu şekildedir:

 Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi: 23 soru

⇒ Cümle Tamamlama: 11 soru

⇒ İngilizce – Türkçe Çeviri: 7 soru

⇒ Türkçe – İngilizce Çeviri: 7 soru

⇒ Paragraf Sorusu: 20 soru

⇒ Paragraf Tamamlama: 6 soru

⇒ Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 6 soru


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TIPDİL Çıkmış Sorular PDF İndir (Tüm Yıllar)

👉 Tüm Tıp Kitapları Arşivi (PDF) İndir

👉 Tıp Fakültesi Ders Notları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu