Öğrenci Gazetesi

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?. Ülkemizde her yıl yüzlerce ücretli öğretmen istihdam edilmektedir peki ücretli öğretmenlik Başvuru Şartları nelerdir? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları

  1. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Kamu Haklarından mahrum bulunmamak,
  3. En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
  4. Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
  5. Sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
  6. Erkek adaylar için askerliğini yapmış, erteletmiş veya muaf olmak, bakaya kalmamak,
  7. Lisans veya Ön lisans mezunu olmak [16.12.2006 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. Maddesi (a) bendine göre Yüksek öğrenimli (Lisans, Ön Lisans) olmak koşulu aranmaktadır. Burada, sadece Usta Öğretici olunduğu taktirde bir istisna söz konusudur].
  8. Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak,
  9. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak,
  10. Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik  (Ücretli Öğretmenlik) müracaatında bulunabilirler.

Henüz Mezun Olmadım, Ücretli Öğretmenlik Yapabilir miyim? 

4 yıllık üniversite okuyan (Lisans) öğrenciler ilk 2 yıldan alttan dersi olmadığını ispatlamaları halinde Önlisans şartlarını taşıdıkları için ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilirler. Fakat bu durumdaki öğrencilerin başvurularını her il/ilçe mem kabul etmeyebilir. Başvuru öncesi ilgili il/lçe mem ile görüşmenizde yarar var.


Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmenlik için başvurular e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Adaylar e-Devlet’e giriş yaparak ücretli öğretmenlik başvurularına tıklamalıdır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresini edinebilmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu