Sinema

Üniversite Hayatını Anlatan En İyi 10 Film 2024

Üniversite Hayatını Anlatan En İyi 10 Film 2024. Bu listeyi hazırlarken üniversite ortamının nasıl olduğunu merak edenler ve üniversiteli olmayı heyecanla bekleyenler için hazırladık. Üniversiteli olduğu yılları özleyip o ortamı anımsamak isteyenleri iste listemizdeki filmler kimi zaman hüzünlendirecek kimi zaman da heyecanlandıracaktır.

Üniversite Hayatını Anlatan En İyi 10 Film

Listemizde üniversite hayatı ile ilgili en iyi 10 film yer alıyor. Kendine göre bir film seçerek o ortama yavaşça alışabilir ve üniversite hayatının güzelliğini yeniden keşfedebilirsin.

1- Sosyal Ağ 2010

Kısa süre önce kız arkadaşından ayrılan Mark, sarhoş bir gecede okul veri tabanının kodunu hackledi ve kampüsteki kadınların fotoğraflarının bulunduğu bir site oluşturdu. Bu, yakında kurulacak olan dünyanın en büyük sosyal medya şirketinin ilk adımı olacak.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hikayesini anlatan film, David Fincher yönetiminde çok popüler oldu ve üç Oscar adaylığı kazandı.


2- Can Dostum 1997

Ülkemizde Can Dostum olarak bilinen ve sıklıkla televizyonda gösterilen İyi Niyet Avcılığı bu listede yer almayı hak eden filmlerden biridir.

Massachusetts Üniversitesi’nde süpürücü olan Will Hunting’ın hikayesini konu alan filmde başrol oynayan Matt Damon, rolünde başarılı oldu. Üstün zekasına rağmen iyi bir hayat yaşayamadığı için tutuklanan Will’in hayatı değişecek ve bir terapist (Robin Williams) sayesinde hayatında yeni bir sayfa açılacaktır. Film ayrıca Ben Affleck ve Matt Damon tarafından En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazandı.


3. Superbad 2007

Tamamen zıt iki arkadaşın hikayesini anlatan Superbad, aynı zamanda şehrin atmosferindeki filmlerden biridir. Liseden beri arkadaş olan Seth (Jonah Hill) ve Evan (Michael Cera), farklı şehirlerdeki farklı üniversitelerde eğitim alacak. Çok utangaç olan Evans ile tam bir şövalye olan Seth, yeni hayatında yeni insanlarla, özellikle de kızlarla tanışmaya heveslidir. Ancak kızlarla iletişim kurmak için attıkları her adımda saçma sapan konuşuyorlar ve çok komik anların ana karakterleri oluyorlar.


4. Mezuniyet 1967

Listemize bir klasikle devam edelim. Dustin Hoffman’ın hala en çok oynanan Aşk Sezonunda, yeni üniversite mezunu Benjamin ile babasının patronu Bayan Robinson arasında alışılmadık ve taciz edici bir ilişkiye tanık olduk. Yetişkinler dünyasına adım atan Benjamin’in hikayesi, 50 yıl sonra alakalı ve kaliteli olmaya devam ediyor.


5. Amerikan Pastası 2 -2001

Lisede başlayan hikaye üniversitede devam ediyor. Jim, tıpkı lisedeki gibi Nadia ile seks yapmak istiyor ama buna hazır hissetmiyor. İlk filmde beldenin mizahını sürdüren filmin anlık ziyaretleri ile kampüse gelen aileler hayranlarını memnun etti.


6- Liberal Sanatlar 2012

Jesse üniversite günlerini ve Ohio’daki okulunu özlüyor. Kahraman olarak gördüğü profesör emekli olmaya karar verdi ve Jesse’den emeklilik töreninde konuşmasını istedi.

Jesse bu performans için okula döner ve üniversitede ikinci sınıf öğrencisi ve klasik müzik aşığı Zibby ile tanışır ve beklenen romantik hikaye başlar. How I Met Your Mother’da Ted rolünü üstlenen Josh Radnor senaryoyu yazdı ve filmde rol aldı.


7. Yasal Sarışın 2001

Bu film yayınlandığı sıralarda ülkemizde büyük ilgi uyandırdı. film “aptal sarışın” efsanesine son verdi. Reese Witherspoon’un hem sarışın hem de çok zeki bir kızın hikayesini anlatan filmdeki ürkütücü görüntüsü dikkat çekiyor. Filmin başarısının ardından filme devam edildi.


8. Francesca Ha 2012

Bu listemizde son yılların en iyi filmlerinden biri olan modern klasik Francesca Ha da var. 27 yaşındaki Francesca (Greta Gervig) üniversiteden mezun olmanın eşiğinde ve bu hayatta ne yapacağını bilmiyor. Farklı şeyler denese bile başarılı olamaz ve en sevdiği şey olan dans etme şansı da yoktur. New York’ta yetişkin olarak yaşamanın zorluklarıyla karşı karşıya kalan Frances, en yakın arkadaşı Sofia’nın başka bir şehre taşınmasıyla daha da zor günler yaşayacaktır.


9. Minik Mobilya 2010

Lena Dunham’ın Girls dizisi etrafında büyük bir hayran kitlesi toplayan tek filmi Tiny Furniture, üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapacağını bilmediği için eyalette ailesinin yanına dönen Lena’nın hikayesini anlatıyor. Lena’nın ailesinin roldeki başarısını da artıran ve Lena’nın gerçek hayatını bir bütün olarak yansıtan film, başarılı bir çıkış filmi oldu.


10. Rudy 1993

Spor ve drama filmi olan Rudy, Notre Dame Üniversitesi’nde geçiyor. Tutkusuna sadık kalan, yaşadığı engellere rağmen hayallerini takip eden ve zirveye çıkan Rudy Ruettiger karakterinin futbol takımında oynama hikayesi etrafında şekilleniyor.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu