Öğrenci Gazetesi

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Var mı? Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Nasıl Oluyor?

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Var mı? Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Nasıl Oluyor?. Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan Üniversitede Devamsızlıktan kalma hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde yanıtladık. Öncelikle üniversitede sınıfta kalma yoktur, dersten kalma vardır. Gelin hep birlikte üniversitede devamsızlıktan kalma hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Var mı?

Üniversitede ortaöğretim ve lisedeki gibi sınıfta kalma yoktur, dersten kalma vardır. Üniversitede aldığınız derslerin yüzde 70 laboratuvar derslerinin ise yüzde 80 devam zorunluluğu vardır. Bu derslere yüzde 30-20 katılmadığınız taktirde o dersten kalırsınız.

Bu oranlar üniversiteye ve derse göre değişebilir. Her derste dersin hocası tarafından öğrencilere devamsızlık hakkı tanınmaktadır. Bu devamsızlık hakkıyla ilgili her türlü bilgi ve şart dersin hocası tarafından belirlenmektedir. Üniversitede devasızlıktan dolayı desten kaldığınızda NA harf notunu alırsınız.


Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Nasıl Oluyor?

Üniversite aldığınız ders saatine göre o dersten devamsızlık hakkınız olur. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnekle açıklayalım.

Örneğin haftada 2 saat aldığını bir dersi düşünelim. O dersi ayda 8 saat, 1 dönemde ise 32 saat görürsünüz. 32 saatin %70’ini hesapladığımız zaman 23 saate yakın bir süre çıkar. yani siz o derse 1 dönemde en az 23 saat katılmak zorundasınız. Geri kalan 9 saat ise sizin kullanabileceğiniz devamsızlık hakkını gösterir. Buda o ders için 4 hafta demektir. 4 hafta ders katılmadığınızda o dersten devamsızlıktan kalırsınız.

Üniversitede bir dersten devamsızlık kaldıysanız seneye o dersi alttan alırsınız. Devamsızlıktan kaldığın için alttan alsan bile devam zorunluluğu yine devam edecektir. Fazla dersten kalırsan dönem dersleri+ alttan dersleri almaya kredin yetmez. Yani okulunuz uzar.


Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Nasıl Anlaşılır?

Üniversitede, devamsızlıktan kaldığınızı anlamak için üniversitenizin öğrenci bilgi işlemine girmeniz gerekir. Buradan devamsızlığınıza bakıp kaldığınızı anlayabilirsiniz. Buna ek olarak hocanıza mail atarak veya danışmanına mail atarak da bu durumdan haberdar olabilirsiniz.


Üniversitede Devamsızlıktan Kalınca Hangi Harf Yazar?

Üniversitede devamsızlıktan kaldığınız için harf notunuzNA” olarak görünecektir.


Üniversitede Yüzde 30 Devamsızlık Kaç Gün?

Bir dönemin 12 hafta olduğunu düşündüğümüzde yüzde 30 devamsızlık hakkı 4 güne denk gelmektedir. Yani bir derse 4 hafta katılmazsanız o dersten devamsızlıktan kalırsınız.


Yüzde 70-80 Devam Zorunluluğu Ne Demek?

Yüzde 70 devam zorunluluğu, 8 gün boyunca devamsızlık yapmamanız anlamına gelir. %30 devamsızlık hakkınız ise 4 gündür.


Üniversitede Sağlık Raporu Geçerli mi? Kaç Gün İçinde Verilmeli?

Üniversitede de sağlık raporu geçerlidir ancak rapor alındıktan 3 gün sonra rektörlüğe teslim etmeniz lazım. Öte yandan özel kurumların ve özel hekimlerin verdiği rapor geçerli değildir.


Hazırlık Sınıfında Devamsızlık Var mı?

Hazırlık sınıfında %80 oranında devam zorunluluğu, %20 oranında da devamsızlık hakkı vardır. Genel olarak bu oran kullanılır.


Hazırlık Sınıfında Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Hazırlık sınıfında devamsızlık saati bir dönem için 46 saat olarak belirlenmiştir. 47 saat olduğunda kalmış sayılırsınız.


Üniversitede Seçmeli Derslerde Devam Zorunluluğu Var mı?

Üniversitede seçmeli derslerde devam zorunluluğu hocadan hocaya göre farklılık göstermektedir. Eğer, hoca devamsızlığı problem ediyorsa vardır. Etmiyorsa yoktur. Tamamen dersin hocası ile ilgili bir olay.


Alttan Aldığım Derste Devam Zorunluluğu Var mı?

Alttan aldığınız dersten devam zorunluluğu yoktur. Bu güzel bir haber olsa da derse girmeyi ihmal etmeyin.


Üstten Aldığım Derste Devam Zorunluluğu Var mı?

Üstten aldığınız derste devam zorunluluğu vardır. Alttan aldığınız derslerde ise yoktur.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu