Üniversite

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Uzman Çavuş Maaşları 2024 Ne Kadar?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Uzman Çavuş Maaşları 2024 Ne Kadar? 18 Yaşında Uzman Çavuş Olunur mu? Milli Savunma Bakanlığı Uzman çavuş olmak için başvuru yapacak adaylarda yaş, eğitim durumu, Askerlik terhis durumu gibi bazı şartlar arıyor. Gelin hep birlikte Uzman Çavuş hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan kuvvet komutanlıklarında askerlik mesleğini profesyonel olarak icra eden kişidir. Uzman çavuşlar, ordu hiyerarşisinde erbaş statüsünde yer alır.


Uzman Çavuşun Görevi Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışır ve yurt güvenliğini sağlamak başta olmak üzere çeşitli görevlere sahiptir. Uzman çavuşların bulundukları kuvvet komutanlığı ya da sınıfına göre görev ve sorumlulukları değişiklik göstermektedir. Görevleri ise şunlardır;

 •  Subay ve astsubaylar ile erler arasındaki ilişkileri düzenlemek,
 • Muharebe görevlerini yerine getirmek,
 • Nişancı ya da sürücü olmak,
 • Düşman uçak, füze ve hava araçları ile mücadele etmek,
 • İletişimi sağlamak,
 • Nöbet hizmetlerini düzenlemek ve yerleşke güvenliğini sağlamak,
 • Araç bakım ve onarım hizmetlerine katılmak gibi görevleri vardır.

Uzman Çavuş Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman Çavuş olmak için gereken şartlar şunlardır;

 • Askeriyenin belirlediği yeterli düzeyde boy ve kiloya aralığında olmak. En az 1.64 boyunda olmak ve en fazla 2.10 cm olma yönündedir. Bu boy oranına göre kilo oranının olması gerekmektedir.
 • Askeri hastaneden alınmış sağlık raporlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Askerlik görevi boyunca üstlerinden herhangi bir şekilde şikayet almamış olmak.
 • Askerlik görevini gerçekleştirdiği süre boyunca Askeri Ceza Kanununa göre 148. Maddeden ceza almamak.
 • Asker olmaya engel teşkil edecek sakıncalı bir durumunun olmaması
 • Başvuru esnasında askerlik görevine devam edenler için, birlik komutanı tarafından düzenlenen nitelik belgesinde 80 ve üzerinde not almak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Daha önce askeri öğrencilikten ilişiği kesilmemiş olmak.
 • Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde, subay yedek subay (asteğmen), astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak görev yapmamış olmak.
 • Erbaş veya er olarak askerlik yapmış olmak.
 • Herhangi bir terör örgütü veya çete gibi suç örgütlerinin içinde bulunmamış olmak.
 • Müracaatın yapıldığı tarihte, terhisinin üzerinden 3 yıldan az süre geçmiş olmak.
 • Müracaatın yapıldığı senenin 1 Ocak günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak.
 • Taksirle işlenmiş suç fiilleri hariç olmak üzere affa uğramış, ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, zaman aşımına uğramış veya adli sicil kaydından çıkarılmış bile olsa herhangi bir suçtan hakkında hüküm verilmemiş olmak.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin onur ve haysiyetini küçük düşürücü fiillerde bulunmamış olmak.
 • Uzman erbaş alımı yapılan sınıf ve branşlar için aranan vasıflara sahip olmak.

Yapılacak olan 3 farklı sınavda başarılı olma şartı gerekmektedir. Bu sınavlar yazılı, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarıdır. Fiziki yeterlilik sınavı ise spor anlamına gelmektedir.


Yeni Askerlik Sisteminde Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman erbaşlık Askerlik Hizmetini tamamlayan ve en az lise mezunu olan kişilerin, Kuvvet Komutanlıklarınca yapılan sınavlar sonucunda Uzman kadrosuna alınmasıdır. Yeni askerlik sisteminde yine zorunlu hizmeti tamamlamış olmak ve diğer şartları da taşıyor olmak kaydıyla devletdestekli.com uzman onbaşı veya çavuş olunabilir. Askerliğini çavuş olarak tamamlayanlar Çavuş, (Uzm. Çvş.) Onbaşı olarak tamamlayanlar ise Uzman onbaşı (Uzm. Onb.) olarak göreve başlarlar.


Uzman Çavuş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvuru aşamaları şunlardır;

1)E-devlet ortamından başvurunun yapılması ve gerekli evrakların teslimi,
2)Sınava çağrılma;
• İlk sağlık muayenesi (kesik, çizik vs. kontrolü)
• Yazılı sınav
• Spor testi
3)Sağlık raporu alınması ve teslimi,
4)Mülhakat sınavı, (Mülhakat sonrasında Bordo Berelilerin görev yaptığı Özel Kuvvetler Komutanlığı Seçmeleri Yapılabilir)
5)Güvenlik soruşturması,
6)Eğitim, (aynı anda göreve başlamış olursunuz)
7)Göreve başlama.


Uzman Çavuş Ön Sağlık Muayenesi Nedir?

Yazılı sınava girmeden önce ön sağlık muayenesi yapılmaktadır.  Vücutlarında kesik, ameliyat izi, yara, dövme gibi unsurların olmamasına özellikle dikkat edilir. Verilen raporda yazan diğer sağlık koşullarına uygun olmak ve fiziki hiç bir görünüş de bir kusur bulunmaması gerekmektedir. Bu muayeneden başarılı bir şekilde geçerseniz eğer bir sonraki aşama yazılı sınavdır.


Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Ön sağlık muayenesinden geçmiş olan bireylerin bir sonraki aşama da girecekleri sınava fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı denmektedir. Bu sınavda;

 • Burada fiziki kabiliyet testi diğer adı ile bir spor sınavıdır.
 • 1.500 metre koşu, mekik ve sınav çekme eylemi gibi yeteneklere bakılır.
 • Şoför sınıfında olacaklar için ise psiko-teknik bir test uygulaması yapılarak işitsel uyarılara karşı tepki hızları ölçülür.

Bu yeterlilik sınavını da geçerseniz artık Uzman Erbaş adımına %90 erişmiş oluyorsunuz. Tabi sırada sağlık raporu ve mülhakat var.


Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sınavda geçerli not alanlar Komutanlıkça resmi yazı ile hastanelere sevk edilirler. Komando olanlar için rapor veren hastaneler çok azdır. Örneğin Ankara’da 600 Yataklı Mevkii Asker Hastanesi “Komando Uzman Olur, Paraşütle Atlar” raporu verebilmektedir.

Buna rağmen sadece Uzman Erbaş Olur raporu ise birçok tam teşekküllü hastaneden alınabilir. Ehliyet için alınan heyet raporu gibi, tek tek tüm doktorlar gezilir. Göz, KBB, Ortopedi, Dahiliye vs. toplamda 14-15 doktor kağıdınıza imza atar ve evrak en son kurula verilir. Kurul ilk toplandığında adayların durumları incelenir. Eğer kontrol edilmesi gereken bir durum var ise aday kurula çağrılır ve muayenesi yapılır. Ancak tüm doktorlardan OLUR onayı alan adayların raporları düzenlenerek kendilerine teslim edilir. Hastanelerden alınan rapor aday tarafından alımı yapan komutanlığa elden teslim edilir.


Uzman Erbaş Mülakat Sınavı Nasıl Yapılır?

Sağlık raporu tamamlayan adaylar son aşamaya mülakat sınava katılmaya hak kazanırlar. Bu sınavda bahsedilen önemli şeyler; Diksiyon, görünüş, genel kültür, askerlik hakkındaki görüşleri olabilir. Mülakat sınavı tecrübeli ve yüksek rütbeli komutanlar tarafından yapılır. Uzman erbaş alımı esnasında yapıla sınavların;

 • Yazılı sınavların: %70′ i,
 • Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Sınavı: %15′ i,
 • Mülakat Sınavının: %15′ i, alınarak geçerli not bulunur. Bu ortalamanın en az 70 olması gerekir.

Güvenlik Soruşturması Aşaması?

Sağlık raporu sonrasında göreve başlamadan önce aday hakkında Kolluk Kuvvetleri tarafından güvenlik soruşturması yapılır. Adayın yaşadığı bölgede polis veya Jandarma tarafından göreve uygun olup olmadığı yönünde inceleme başlatılır. Daha önce çalıştığınız işyeri, komşularınız, arkadaşlarınız veya çevrenizden aday hakkında görüş ve bilgiler sorulur. Soruşturmayı geçenler artık göreve başlayabilirler.


Göreve Başlama Süreci Nasıldır?

Başvuru, sınav, sağlık raporu ve mülhakat ve güvenlik soruşturması aşamaları tamamlandıktan sonra aday beklemeye başlar. Bir süre sonra listeler açıklanır ve adayın dönemi geldiğinde eğitim için tebligat adresine resmi evrak gönderilir. Kendisine eğitim için belirlenen tarih ve saatte belirlenen eşyalar ile Komutanlığa teslim olması tebliğ edilir.

Aday teslim olduğu gün noterde Uzman Erbaş görev sözleşmesi imzalatılır ve o gün itibariyle göreve başlamış olur.


Uzman Çavuş Sözleşmeleri Kaç Yıl Yapılır?

Uzman Erbaşlar, en az 1 sene ve en fazla 5 yıl olmak üzere sözleşme yaparlar. Bu süreçte görevlerini en iyi şekilde yaparak sözleşmeden sonra görevlerini icra etmeye başlarlar. Sözleşmeler noter huzurunda yapılır. Her sözleşme öncesinde belirlenen tam teşekküllü hastanelerden görev yapıp yapamayacağının tespiti yönünde sağlık raporu alınır. Sağlık raporu alamayan personelin sözleşmesi yenilenmez. Kanunda maddesi olmasa da, genel itibariyle birlikler 2 yılı şart koşarlar.


Uzman Çavuşların Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar?

Barış durumunda uzmanların her yıl 30 gün izin hakkı bulunmaktadır. Tabi 30 gün izine yol dahil değildir. Bilindiği üzere yol süresi yılda bir kez alınabiliyor. Yol izni 4 günü geçemez. Mazeret olarak ise senelik 15 gün mazeret izni verilebilmektedir. Mazeret herkese verilmesi gereken bir hak olsa da, geçerli mazereti olmayanlara verilmeyebilir. On beş günlük yıllık mazeret izni haricinde olağanüstü durumlarda verilmektedir.

 • Eşinin doğum yapması, eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi güne kadar,
 • Doğumda veya doğum sonrası aylıklı izin veya analık izni süresi içerisinde eşinin ölümü halinde, isteği üzerine uzman erbaşa anne için öngörülen süre kadar,
 • Yangın, deprem, su baskını gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içerisinde otuz güne kadar,
 • 30/3/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikte, kendisine Engelli Sağlık Kurulu Raporu düzenleme yetkisi verilmiş, sağlık kuruluşlarından alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması hâlinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar,
  mazeret izni verilebilir. Verilen mazeret izinleri yıllık izne mahsup edilmez.

Uzman Çavuş Maaşları 2024 Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşı görev yeri, kıdem, derece, rütbe, meslekte geçirilen sürüye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama uzman çavuş maaşları 49 bin TL‘den başlamaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Zabıta Memuru Nasıl Olunur?

👉 Komiser Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu