Üniversite

Vali Nasıl Olunur, Kimler Vali Olabilir? Vali Olma Şartları Nelerdir?

Vali Nasıl Olunur, Kimler Vali Olabilir? Vali Olma Şartları Nelerdir?. Vali bir ili yöneten en üst idari amirdir. Vali direk olarak Cumhurbaşkanı tarafından Valiler Kararnamesi ile atanır. Vali olmak için T.C vatandaşı olup 35 yaşını doldurmuş ve 4 yıllık lisans mezunu olmak gereklidir. Peki Vali Olma Yaş Sınırı Nedir? Vali Olmak İçin Hangi Bölümler Okunmalı? Gelin hep birlikte Vali olmak için tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Vali Nasıl Olunur, Kimler Vali Olabilir?

Vali bir ili yöneten en üst kademe memurdur. Vali Cumhurbaşkanı kararnamesi ile atanır ve illerde Cumhurbaşkanını temsilen bulunur. İl içerisinde bakanlıklar tarafından görevlendirilen kişiler, valinin emri altında çalışır. Valiler kolluk kuvvetlerinin başında bulunur ancak Yargıç, Hakim ve askeri personelin bir kısmı valinin emri altında değildir.

Vali; kanun, cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun hükmünde kararname ve mevzuatı yayıp uygulanmasını sağlamak ile görevlidir. İlgili yasal düzenlemelerden aldığı yetki ile genel emirler çıkarabilirler. Bunun dışında valilerin görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;
  • İdari amir olarak ilin idaresi ile ilgilenmek,
  • Devlete bağlı müessese, işletme ve iş yerlerinin denetimlerini yapmak,
  • Kolluk kuvvetlerine vereceği emir ve direktifler ile suç işlenmesini önleyip kamu düzen ve huzurunu sağlamak,
  • Jandarma, polis, gümrük muhafaza ve diğer özel kolluk kuvvetlerinin il içerisinde yerini gerekli olan durumlarda geçici ya da kalıcı olarak değiştirmek,
  • İl özel idaresini denetlemek ve il halkının ortak ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapmak,
  • İl özel idaresinin bütçesini hazırlamak.

Vali olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Bunun yanı sıra üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ya da İşletme gibi fakültelerinden mezun olup İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavında başarılı olmak gerekir. Gerekli tecrübeyi kazanan kaymakam ya da diğer İçişleri Bakanlığı çalışanları, yine İçişleri Bakanlığı tarafından vali olarak önerilir, Bakanlar Kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onaylaması ile atama gerçekleşir. Vali olmak için önce Kaymakam olmak gerekir. Kaymakamlık sınavına girmek için ise 35 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

Kaymakamlık sınavı: Üniversitelerin, Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olan adaylar girebilmektedir.

Kaymakamlık sınavında: Türkçe (14), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10), Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6) , Anayasa Hukuku (13) , İdare Hukuku (18) , Türkiye’nin İdari Yapısı (14), Türkiye’de Mahalli İdareler (9) ve Mikro-Makro İktisat (12) soru olmak üzere toplamda 100 sorudan oluşan sınavdır. Kaymakamlık sınavından başarı sayılmak için 70 puan almak gereklidir.


Vali Olma Şartları Nelerdir?

Vali olmak için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak gerekir. Ayrıca aşağıdaki şartları taşıyor olmak gereklidir.

  • İlk olarak üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ya da İşletme gibi fakültelerinden mezun olmak,
  • Mezun olduktan sonra İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavına girerek başarılı olmak gerekir.
  • Kaymakam veya İçişleri Bakanlığı çalışanları İçişleri Bakanlığı tarafından vali olarak önerilir.
  • Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanma süreci başlar.

Vali Maaşları 2024 Ne Kadar?

Vali bir ildeki en büyük mülki amirdir bu nedenle maaşları birçok kamu kurumu personelinden daha yüksektir. Bununla birlikte valiler de diğer memurlar gibi zamlardan faydalanabiliyor. Ancak valilerin görevde olma süresi gibi durumlar maaşlarını etkilemektedir.  2024 yılında ortalama Vali maaşları 70 bin TL civarındadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Bilirkişi Nasıl Olunur? 

👉 Savcı Nasıl Olunur? 

👉 Milletvekili Danışmanı Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu