Üniversite

Yedek Astsubay Nasıl Olunur? Yedek Astsubay Maaşları 2024 Ne Kadar?

Yedek Astsubay Nasıl Olunur? Yedek Astsubay Maaşları 2024 Ne Kadar?. Yedek Subaylık tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanır bu sistemdeki temel mantık eğitim görmüş bireylerin orduya farklı bölümlerde hizmet vermelerini sağlamaktır. Lise mezuniyet diplomasına sahip olan adaylar astsubay olmak için başvuruda bulunabilirler. Lise mezunu adaylar Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS) puanları ile mülakatlara girip yeterli görüldüğü taktirde astsubay olabilirler. Üniversite lisans ve ön lisans mezunları ise TSK’nın duyurusu yayınlandıktan sonra şartları yerine getiriyorlar ise başvuruda bulunabilirler.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek Astsubaylık 7179 Sayılı Asker alma Kanununun 8. Maddesinde tanımlanmıştır. Bu tanımlamada şu ifadelere yer verilmektedir.

MADDE 8- (1) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları;
a) İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlar,
b) Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar,
arasından seçilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirir.
(2) Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Kanun metninde astsubay olarak askerlik yapmak isteyenlerin en az 2 yıllık bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olmaları gerektiği özellikle belirtilmiştir. Yani ön lisans mezunları 7179 sayılı kanunla askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilme hakkına kavuşmuştur. Yeni kanun 2 Yıllık yüksek okul mezunlarının askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilmelerine olanak sağlamıştır. Ön lisans mezunlarından askerliğini yedek astsubay olarak yapmak isteyenlerin başvuru esnasında “askerliğimi yedek astsubay olarak yapmak istiyorum” demesi gerekmektedir. Çünkü mevzuata göre istekliler arasından ihtiyaca göre seçim yapılır denilmektedir. Her başvuru yapan yedek astsubay olamamaktadır çünkü ihtiyaca göre yedek astsubay seçilecek, geri kalanlar er ve erbaş olarak askerlik yapacaklardır denilmektedir.

4 Yıllık fakülte mezunlarından istekli olanların askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecekleri fakat bunun için bir kontenjan olduğu belirtilmektedir. Yani devletin o dönem kaç adet yedek astsubaya ihtiyacı var ise o kadar kişi istekliler arasından kura ile belirlenecek. Her başvuru yapan lisans mezunu askerliğini yedek astsubay olarak yapamayacak. Lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olanların askerliklerini yedek subay, yedek astsubay, 6 ay er, 12 ay er, bedelli asker olarak yapma ihtimali vardır.


Yedek Astsubay Başvuru Şartları

Astsubay olma şartları;

  • Lise ya da dengi okullardan mezun olmak, 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak,
  • 4 senelik fakülteleri bitirenler adına 28 yaş üstü olmamak,
  • 2 senelik fakülteleri bitirenler adına 26 yaş üstü olmamak,
  • Diş yapısının kusursuz olması,
  • Vücut yapısı sağlam ve düzgün olmak, herhangi vücut sorunun olmaması,
  • Vücutta herhangi dövme, çizik, yanık gibi durumlar olmaması,
  • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma. Erkeklerde 1.64, kadınlarda 1.58 boy minimum şarttır.

Askeri hastaneye sevk edilip sağlık raporu alınır. Orada sorun çıkmaması vaziyetinde 50 soruluk yazılı sınava girilir. Bu sınavlar neticesinde minimum 70 puan alınması gerekir. Bununla beraber kazanıldığı takdirde son olarak mülakat sürecine tabi tutulur.


Yedek Astsubay Maaşı 2024 Ne Kadar?

Yedek astsubayların maaşı astsubayların aldığı maaşlardır. Doğuda görev yapanların maaşları da batıda görev yapan astsubayların maaşlarından biraz daha yüksektir. Yedek Astsubay maaş 2024 yılı itibari ile yaklaşık 30.000 TL 60.000 TL aralığındadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Yedek Subay Nasıl Olunur?

👉 Asteğmen Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu