Sosyal Medya

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?. Google Ads üzerinden yapılan YouTube reklamcılığı, video içeriğinizin YouTube’da veya arama sonuçlarında reklamını yapmanın bir yoludur, böylece kullanıcı erişiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, bir kullanıcı başka birinin videosunu izlemeden önce oynayan videonuz veya insanların tamamını izleyebilmek için YouTube arama sonuçlarında görünebilir.

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Google Ads aracılığıyla yapılan YouTube reklamcılığı, video içeriğinizi YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde tanıtmanın bir yoludur, böylece kullanıcı erişiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, bir kullanıcı bir başkasının videosunu görüntülemeden önce video oynatmanız veya kullanıcıların tam olarak izlemesi için YouTube arama sonuçlarında gösterilmesi olabilir. Youtube reklam verme işlemine geçmeden önce YouTube reklamlarının türlerine bir göz atalım.

YouTube Reklamlarının Türleri

  • Atlanabilir yayın içi reklamlar (TrueView ads)
  • Atlanamayan yayın içi reklamlar (Non-skippable instream ads)
  • Tampon yayın içi reklamlar (Bumper instream ads)
  • Masthead reklamlar

İlk kampanyanızı oluşturmaya başlamadan önce, her bir YouTube reklam türünü anlamanız önemlidir. Bu şekilde, reklamınızı kullanmayı planladığınız biçime göre ayarlayabilirsiniz. Her birini tanıyalım.


Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar (TrueView ads) Nedir?

TrueView reklamları, YouTube’da en fazla kullanılan reklamcılık biçimidir ve işletmeler için mükemmeldir. Bu reklam biçimi videoyu görüntüleyen kişilere reklamı istediği zaman izleme veya atlama olanağı sunar. Böylece reklam izlenmediğinde ödeme yapmazsınız. TrueView reklamları için kullanıcılar en az 30 saniye reklamınızı izlediğinde, kısa bir videonun tamamını izlediğinde veya etkileşime girdiğinde ödeme yaparsınız.

Görüntüleyenler izlemek istedikleri reklamları seçebildikleri ve reklamları atlayabildikleri için, reklam verenler daha ilgi çekici bir kitleye ulaşırken paradan tasarruf eder. YouTube, bir TrueView video reklamının maksimum uzunluğunun 6 dakika ve minimum sürenin 12 saniye olduğunu belirtir.

İki tür TrueView reklamı bulunmaktadır. Bunlar; yayın içi reklamlar ve keşif reklamlarıdır.

-TrueView Yayın İçi Reklamlar

Reklamverenler, TrueView reklamları için yalnızca kullanıcılar en az 30 saniye izlediğinde, kısa bir videonun tamamını izlediğinde veya bir harekete geçirici mesajı tıklamak gibi bir şekilde bir reklamla etkileşime girdiğinde ödeme yapar.

Ve izleyiciler izlemek istedikleri reklamları seçip istemedikleri reklamları atlayabildikleri için, reklamverenler daha ilgili bir kitleye ulaşırken paradan tasarruf ederler.

-TrueView Keşif Reklamları

TrueView Discovery reklamları, Youtube arama sonuçlarında ve önerilen videolar listesinin üzerindeki izleme sayfalarının sağ kenar çubuğunda görünür. Reklamlar bir resim küçük resminden ve en fazla üç metin satırından oluşur. Keşif reklamlarını tıklamak, kullanıcıları videoyu izlemek için YouTube izleme sayfasına veya alakalı kanal sayfasına yönlendirir.


YouTube Atlanamayan Yayın İçi Reklam Nedir?

Atlanamayan yayın içi reklamlar, YouTube’daki ve Google video iş ortakları web sitelerindeki ve uygulamalarındaki diğer videoların önünde veya videoların ortasında gösterilebilir. İzleyicilerin videonuzu atlamadan mesajın tamamını görmelerini istediğinizde bu reklam biçimini kullanabilirsiniz.

Atlanamayan yayın içi reklamlar , temelde Yayın içi TrueView reklamlarıyla aynıdır, ancak – tahmin etmişsinizdir – görüntüleyenler bunları atlayamaz. Görüntüleyenler bu reklamlar üzerinde daha az kontrole sahip olduklarından, “TrueView” olarak kabul edilmezler.

Atlanamayan reklamların popüler olmadığı yaygın bir bilgidir.

Aslında YouTube, geçen yıl 30 saniyelik atlanamayan reklam biçimini ortadan kaldırdı . Bugün, atlanamayan reklamlar 15 ile 20 saniye arasında olmalıdır.


Tampon (Bumper) Yayın İçi Reklam Nedir?

Bumper YouTube reklamları, pazarlamacıların kullanımına sunulan üçüncü YouTube video reklam türüdür. Bu atlanamayan video reklamlar, izleyicinin seçtiği videodan önce oynatılır ve 6 saniyeden kısa olmalıdır.

Atlanamayan YouTube reklamları gibi, reklamverenler de tampon reklamlar için BGBM temelinde ödeme yapar.

Birçok marka, bunları diğer reklam biçimlerini içeren daha büyük bir YouTube reklam kampanyasının parçası olarak kullanır.


Masthead Reklamları

Yeni bir ürün veya hizmetle ilgili tanıtım yapmak veya kısa bir sürede büyük bir kitleye ulaşmak istediğinizde bu reklam biçimini kullanabilirsiniz. Masthead reklamları yalnızca rezervasyon usulü olarak bir Google satış temsilcisi aracılığıyla kullanılabilir. Masaüstü, Mobil veya TV Ekranları için masthead reklam rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Masthead reklamları yalnızca rezervasyon esasına göre sunulduğundan, sabit bir günlük maliyet (GBM) veya bin gösterim başı maliyet (BGBM) esasına göre ücretlendirilirsiniz. Ücret tahmini ve kampanya gösterim hedefleri almak için destek olabiliriz.


YouTube’da Reklam Verme

Beklentilerinize bağlı olarak YouTube’da nasıl reklam vereceğiniz farklı olacaktır. Google ads youtube reklam verme, marka bilinirliği oluşturmak, satın alma kararını etkilemek, satışları artırmak veya marka bağlılığını artırmak için kullanılabilir. YouTube’daki video reklamlar, bu hedefleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmek için kullanılabilir:

Marka Bilinirliği Oluşturun

Ürününüzü henüz bu konuda fazla bilgisi olmayan insanlara tanıtın. Benzer ürünler ve alanlarla ilgilenen kişileri hedefleyin, böylece geniş bir kitleye ulaşırsınız.


Alıcı Kararını Etkileyin

Ürününüzün, müşteriniz için neden en iyi seçenek olduğunu doğrulayan videolardan yararlanın.


Satışları Büyütün

Daha önce hiç hedeflemediğiniz benzer kitlelere dalın ve yeni taktikleri test edin. Ürününüzü kişilerin ihtiyaçlarıyla ilişkilendirmenin ve satışları artırmanın yollarını araştırın.


Marka Sadakatini Artırın

Müşterilerinizi videolarınızda ürününüz hakkında konuşmaya davet edin ve en iyi ürün ve hizmetleri sağladığınızı gösterin.


Youtube Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Ads hesabında Youtube reklamı oluşturmadan önce reklamını yapmak istediğiniz videonun Youtube kanalınızda ekli olması gerekmektedir.

Bir Youtube kampanyası oluşturmak için Google Ads hesabınızda oturum açın, kampanyalar sayfasındayken sol üstte bulunan Artı (+) butonunu tıklayın, açılan sekmeden “Yeni kampanya”yı seçin

Kampanyalar

  1. Karşınıza hedefler çıkacaktır, bunlar arasından kampanyanıza en uygun olan hedefi seçin veya hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturabilirsiniz.
  2. Devam butonuna tıkladıktan sonra kampanya türleri karşınıza çıkacaktır, video kampanya türünü seçmelisiniz.
  3. Tekrar devam butonuna tıkladıktan sonra kampanya ayarlarını yapacağımız sayfaya geçiyoruz. Burada kampanya ismini, kampanya teklif stratejisini, bütçe türünü(günlük ya da kampanya süresince harcamak istediğiniz toplam tutarı seçebilirsiniz) kampanya başlangıç ve bitiş tarihlerini seçmelisiniz.Ağlar” bölümünde, video kampanyanızın gösterilmesini istediğiniz yeri seçin. Kampanyanızın uygun olması koşuluyla “YouTube arama sonuçları” “YouTube videoları:” ve “Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortakları” nı seçebilirsiniz.Hedeflemelerinizi belirleyeceğiniz reklam grubunu oluşturmaya geliyor sıra. Öncelikle reklam grubuna bir ad verin. Ardından ulaşmak istediğiniz demografik grupları ve kitle türlerini seçin, anahtar kelimeleri, konuları ve reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz yerleşimleri seçin ve teklif tutarınızı belirleyin.
  4. Karşınıza “Video reklamınızı oluşturun” bölümü çıkacaktır. Burada yüklediğiniz bir videoyu arayın veya YouTube’daki video URL’sini girin. Uygun bir video reklam biçimi seçin. Seçtiğiniz hedeflere göre yayın içi reklam, Video discovery reklamı, Bumper reklam, Atlanamayan yayın içi reklam veya Yayın dışı reklam türlerinden birini seçebilirsiniz. Burada önemli olan nokta seçtiğiniz reklam biçimi kampanya ve videonuza uygun olmasıdır.Reklamını yapmak istediğiniz videoyu seçtikten sonra reklamınızı tıklayan kullanıcıların ulaşmasını istediğiniz nihai URL’yi girin. Ardından potansiyel müşterileri web sitenize yönlendirecek, ilgi çekici bir harekete geçirici mesaj girin. Ürün veya hizmetinizi tanıtan bir başlık girin. Tamamlayıcı banner olarak kullanmak amacıyla, YouTube kanalınızdaki videolardan otomatik oluşturulan (önerilir) veya manuel şekilde yükleyeceğiniz bir görsel belirleyin. Son olarak reklamınız için bir ad girin. Kaydet’i tıklayın.  Böylece ürün veya hizmetinizi YouTube’da tanıtacak bir video reklamı oluşturdunuz.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Youtube Mp3 İndirme Eklentisi Chrome

👉 YouTube Kısayolları ve İpuçları Cheat Sheet

👉 YouTube’da En Çok Görüntülenen Videolar Nasıl Bulunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu